TK KBS

Dnes je štvrtok 22. 08. 2019   Meniny má Tichomír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavitelia EÚ odovzdali pápežovi Františkovi Cenu Karola Veľkého
P:3, 06. 05. 2016 15:58, ZAHVatikán 6. mája (RV) Svätému Otcovi Františkovi dnes slávnostne odovzdali Cenu Karola Veľkého za rok 2016. Cena sa udeľuje za prácu v prospech jednoty Európy. Na ceremónii vo vatikánskej Kráľovskej sále (Sala Regia) sa okrem viacerých kardinálov zúčastnili poprední predstavitelia Európskej únie: predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk. Prítomní boli tiež nemecká kancelárka Angela Merkelová, taliansky predseda vlády Matteo Renzi, prezidentka Litvy Dalia Grybauskaitéová, ako aj španielsky kráľ Filip IV. s manželkou a luxemburský veľkovojvoda Henrich s manželkou. Viacerí z účastníkov boli laureátmi Ceny Karola Veľkého v predchádzajúcich ročníkoch.

Pred prejavom pápeža Františka a odovzdaním ceny ako prvý vystúpil s príhovorom primátor nemeckého Aachenu Marcel Philipp. V meste s historickým názvom Aquisgrana, ktoré bolo kedysi sídlom cisárov, dnes sídli výbor udeľujúci Cenu Karola Veľkého. Po predsedovi výboru Jürgenovi Lindenovi predniesli svoje prejavy traja predstavitelia EÚ: Martin Schulz v španielčine a v nemčine, Jean-Claude Juncker v nemčine a vo francúzštine a napokon Donald Tusk v poľštine a v angličtine.

Donald Tusk vo svojom prejave citoval slová modlitby sv. Františka z Assisi: „Pane, urob ma tvorcom pokoja“. Okrem iného povedal, že Svätý Otec František je pápežom nádeje pre všetkých: „Môžeme byť pyšní na Európu, lebo – Svätý Otec – Európa sa stále podobá na vás. Ak sa na vás prestane podobať, bude redukovaná na obyčajný geografický termín a politickú prázdnotu. Jednoducho povedané: Vy ste pápežom nádeje pre nás všetkých“.

Pred prevzatím ocenenia predniesol pápež František rozsiahly príhovor. Poukázal v ňom na znaky únavy starého kontinentu, ako aj na perspektívu nádeje. Pripomenul odkaz zakladateľských osobností zjednotenej Európy Roberta Schumana, Alcide De Gasperiho a Konrada Adenauera. Citoval slová spisovateľa Elie Wiesela, že dnes je potrebná „transfúzia pamäti“ a odvolal sa aj na dielo Ericha Przywaru Idea Európy.

V troch bodoch pápež František načrtol podmienky perspektívneho oživenia Európy. Sú nimi rozvíjanie schopností integrovať, viesť dialóg a byť tvorivo plodnou. Upozornil tiež na nevyhnutnosť prechodu od ekonomiky zameranej prioritne na peniaze a špekulatívny zisk k sociálnej trhovej ekonomike zacielenej na dobro bežných ľudí a rodín, aby mladí ľudia neboli bez práce.

Na záver pápež František zdôraznil, že Cirkev má pri znovuzrodení unavenej Európy svoju dôležitú úlohu, ktorá spočíva v plnení jej poslania, prinášajúc „mocnú a jednoduchú prítomnosť Ježiša, jeho utešujúce a povzbudzujúce milosrdenstvo“. Napokon formuloval svoj sen o novom európskom humanizme, ktorý sa bude vyznačovať solidárnosťou a radosťou rodičov privádzať na svet deti. „Snívam o Európe, o ktorej sa nebude môcť povedať, že jej úsilie o ľudské práva bolo jej poslednou utópiou“, zakončil svoj príhovor Svätý Otec.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je možné nájsť ::TU::

Atmosféru celého podujatia dotvárali umelecké vstupy chlapčenského speváckeho zboru.( TK KBS, RV bp, jb; ml ) 20160506030   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 732 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019