[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavské pastoračné centrum privítalo asýrskych kresťanov z Iraku
P:3, 28. 04. 2016 08:41, DOM

Bratislava 28. apríla (TK KBS/Rádio LUMEN) Univerzitné pastoračné centrum v Bratislave privítalo irackých kresťanov, ktorí začínajú svoj nový život na Slovensku. Počas Večera porozumenia priblížili svoj osud, ktorý ich priviedol až na Slovensko a predviedli svoj umelecký talent. Návštevníci sa zoznámili aj s náboženskou a politickou situáciou v Iraku a vypočuli si piesne speváčky Janais. Gastrotím centra spolu s Iračanmi pripravil pre všetkých ochutnávku irackých špecialít.

Organizátor večera Ondrej Druga vraví, že podujatím chceli osvetliť verejnosti kontext a situáciu v Iraku. „Všetci ľudia bez ohľadu na všetko majú zlozvyk úplne zovšeobecňovať a hádzať všetkých do jedného vreca," povedal Rádiu LUMEN. Životné podmienky v súčasnom Iraku preto ozrejmila Katarína Somogyiová z Katedry porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. „Okrem majoritného islamu vidíme veľké kresťanské komunity, ktoré patria medzi najstaršie na Blízkom východe.“ Situácia v Iraku sa zmenila v roku 2003 zosadením diktátora Saddáma Husajna americkými vojskami. Katarína Somogyiová vraví, že táto invázia nebola premyslená. „Mala ušľachtilý cieľ – zbaviť sa zlého diktátora, ale nemala jednoznačnú koncepciu ako ďalej," povedala.

Myrna je mladá iracká kresťanka, ktorá dnes spolu so svojou rodinou žije v okolí Nitry. Predtým viackrát migrovali v rámci Iraku, kde ich ohrozoval Islamský štát. „Z Karakošu sme utiekli do Erbilu, pretože nám povedali, že tam prichádza Islamský štát. Tým, že väčšina obyvateľov Karakošu sú kresťania, kostoly v Erbile otvorili svoje brány a prijímali množstvo kresťanských utečencov. Do Karakošu sme sa potom vrátili, ale utiekli sme aj druhýkrát. Najprv sme si mysleli, že sa znova vrátime, ale situácia bola taká nebezpečná, že sme to už neurobili.“ Organizátor Ondrej Druga uzatvára, že cieľom večera bolo vyslať čím viac pozitívnych impulzov. „Nie každý, kto vyzerá ako z Blízkeho východu, je terorista. Naopak aby mali teda záujem o tie ich osudy a dokázali si aspoň trošku predstaviť to, čím oni museli prejsť.“

Irackí kresťania u nás získali azyl a sú naďalej zapojení do integračného procesu.

( TK KBS, RL, jh; ml ) 20160428021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]