[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Fatimská sobota v Bazilike Návštevy Panny Márie na Starých Horách
P:3, 05. 03. 2016 21:00, DOM

Staré Hory 5. marca (TK KBS) Napriek prebiehajúcim parlamentným voľbám prilákala marcová fatimská sobota do Starých Hôr dostatok pútnikov z Banskej Bystrice a širokého okolia. Po rannej omši a ružencovej pobožnosti nasledovala hlavná svätá omša v miestnej Bazilike Návštevy Panny Márie, ktorú celebroval generálny vikár Banskobystrickej diecézy Mons. Branislav Koppal.

Nosnou témou celej homílie bolo známe podobenstvo o farizejovi a mýtnikovi. Podľa Koppalu sa obaja prichádzajú modliť do chrámu, ale farizej myslí horizontálne, teda sa porovnáva s inými ľuďmi, vyvyšuje sa nad nich a pohŕda mýtnikom. Mýtnikov postoj je vertikálny, ani nepozdvihol zrak a predsa uvidel Boha a odišiel ospravedlnený. Podľa Koppalu boli všetci veriaci za socializmu akýmisi „mýtnikmi“, druhoradými občanmi, ktorým chýbal správny svetonázor. Potom prišla občianska sloboda i sloboda viery a dnes je nám vyčítané, že sme ako farizeji, ktorí si myslia, že sú lepší než tí druhí. Najviac je nám naše farizejstvo vyčítané kvôli migrantom a problémom s prijímaním sýrskych kresťanov na Slovensku. Sme teda farizeji? V 70. rokoch vznikol v USA pojem politickej korektnosti, akejsi kontrolovanej citlivosti v komunikácii svojich názorov takým spôsobom, aby sme nimi nezranili druhých. Mnohí však dnes poukazujú na bizarnosť tohto prístupu, lebo schopnosť byť tolerantný k druhým zároveň znamená byť netolerantný k všetkému tradičnému, pôvodnému a osvedčenému. Tolerancia sa tak podľa Koppala stáva totalitou, nech si teda každý robí, čo chce, pokiaľ tým nesiaha na práva druhých. Život bez Boha však vytvára len rastúce protirečenie politickej korektnosti. Vieme, že ani my veriaci nie sme dokonalí, sme ohlasovatelia hriešnosti človeka, ale zároveň ohlasovatelia dokonalého Boha. Byť katolíkom podľa Koppala preto neznamená byť lepším než druhí a dôvodom na vyvyšovanie sa. Bývalí straníci dnes vyťahujú tému viery a chcú chrániť kresťanské tradície proti utečencom. Prichádza sem k nám s nimi kultúra, pre ktorú je náboženstvo vecou verejnou, preto Koppal vyslovil nádej, že utečenci prinesú aj mnohé pozitívne zvraty. Sme ľudia evanjelia, dobrej noviny, preto nemáme k utečencom pristupovať len so strachom, ale najmä s nádejou. Nebojme sa budúcnosti! Migrácia prinúti Európu vrátiť sa k svojim koreňom. Viera sa podľa Koppala úspešne odovzdáva z pokolenia na pokolenie. Aj keď zanikala Rímska ríša, vtedy už prakticky kresťanská, ľudia si mysleli a verili, že je to koniec sveta. Ale nebol a aj viera pokračovala ďalej. Zodvihnite hlavy, hovorí Pán Ježiš, príchod utečencov nás bude očisťovať od našich chýb, verme, lebo vo viere máme nádej!

Počas púte v Starých Horách zaisťovala Lazariánska pomoc Slovensko n.o. službu prvej pomoci a bezplatný pitný režim.

( TK KBS, ro; ml ) 20160305004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]