[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 17. 04. 2021   Meniny má Rudolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

P. Lombardi: Radosť pápeža a patriarchu Kirilla, cesta k jednote
P:3, 13. 02. 2016 21:44, ZAHKuba 13. februára (RV) Historická udalosť, nová nádej na ceste k jednote, pre pápeža Františka a patriarchu Kirilla obrovská radosť. P. Federico Lombardi zhodnotil týmito slovami stretnutie Svätého Otca s moskovským patriarchom, ktoré sa konalo v piatok 12. februára na medzinárodnom letisku v Havane.

„Zdá sa to takmer neuveriteľné, že bolo treba tisíc rokov na to, aby sa Kristovi učeníci stretli. To jasne hovorí o dôležitosti tohto stretnutia,“ uviedol pre Vatikánsky rozhlas hovorca Svätej stolice. Podľa jeho slov ide o stretnutie evanjeliovej radosti: „Radosti môcť urobiť krok vpred podľa Pánovej vôle. Je to odpoveď na dlhé čakanie. Vieme, že prakticky mnoho rokov patriarcha a pápež preukázali vzájomnú túžbu sa stretnúť a urobili všetko preto, aby k tomu došlo. Takže je to vlastne koniec dlhej cesty... veríme, že cesty, ktorá vedie ešte ďalej, k jednote“.

Hovorca Svätého Otca si myslí, že stretnutie medzi pápežom Františkom a patriarchom Kirillom je kľúčovým bodom v histórii ekumenizmu medzi katolíkmi a pravoslávnymi. „Povedzme, že ekumenizmus je hnutie, vďaka ktorému rôzne kresťanské cirkvi – zvlášť po Druhom vatikánskom koncile, ale samozrejme aj pred ním – chápu povinnosť úplne prekonať rozdelenia medzi nimi, aby tak odpovedali na vôľu Krista a aby odpovedali na požiadavky ich misie v dnešnom svete,“ vysvetlil ďalej páter Lombardi. Zároveň pripomenul, že kresťania majú spoločnú zodpovednosť pred problémami dnešného sveta, ako sú problémy týkajúce sa rodiny, mieru vo svete, problémy chudoby a migrácie. Mnohé z nich sú práve hlavnými bodmi deklarácie, ktorú pápež František a patriarcha Kirill podpísali na Kube.

„A tak ľudskosť, ktorá čaká na slovo povzbudenia a útechy, tiež duchovnej útechy na duchovnej púšti, ktorá sa rozširuje následkom sekularizácie, kresťanské cirkvi chápu, že majú povinnosť spoločne odpovedať na tieto výzvy,“ dodal páter Lombardi.

Jezuita si myslí, že mimoeurópske dejisko stretnutia možno vnímať v kontexte novej dimenzie otvorenosti voči svetu a pomáha pozerať sa na veci z iného uhlu pohľadu: „Myslím si, že skutočnosť, že stretnutie bolo na Kube nejakým spôsobom predstavuje novosť a originálnu cestu v prekonávaní ťažkostí, v zmysle otvorenia nových horizontov. Zdá sa, že Európa so všetkým svojim historickým bohatstvom je ešte komplikovaným kontinentom, na ktorom môže ešte byť ťažké robiť kroky prekonávania historických rozdelení“.

Hovorca Svätého Otca tiež pripomenul, že je to už po štvrtý raz, čo hlava Katolíckej cirkvi vstúpila na Kubu. Po cestách Jána Pavla II. (1998) a Benedikta XVI. (2012) nasledovali dve návštevy pápeža Františka v odstupe iba piatich mesiacov.

( TK KBS, RV ej; ml ) 20160213002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]