TK KBS

Dnes je štvrtok 27. 06. 2019   Meniny má Ladislav, Ladislava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Top témy
Všetky
Pápež v Rumunsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavitelia Cirkvi debatovali o výzvach, ktoré ich čakajú počas roka
P:3, 19. 01. 2016 12:26, DOMRužomberok 19. januára (TK KBS) Viacerí biskupi, predstavitelia jednotlivých diecéz a inštitúcii, spoločenstiev a hnutí, zasvätené osoby a aktívni laici sa dnes stretli v Ružomberku, aby spolu diskutovali o výzvach, ktoré čakajú Katolícku cirkev na Slovensku počas roka. Prijali pozvanie od Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktorá im na začiatku nového kalendárneho roka priblížila kontext hlavných aktivít roka. Vyše 200 účastníkov, ktorí sa stretli na Katolíckej univerzite v Ružomberku, upriamila nielen na náboženský, ale aj spoločenský kontext chystaných podujatí. Cieľom podujatia, ktoré začalo svätou omšou, je prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov, ako aj zbieranie pastoračných podnetov pre rok 2016. Tohtoročnou novinkou boli osobitné wokshopy, v ktorých ich účastníci predebatovali problematiku pastorácie chudobných, integrácie utečencov, pomoci rodine a Rómom.

Hlavná téma spoločného stretnutia biskupov s laikmi a zasvätenými, ktorou je myšlienka "Povolaní žiť milosrdenstvo", nadväzuje na prebiehajúci Svätý rok milosrdenstva. "Zdá sa, že keď chceme naše premýšľanie o milosrdenstve rozmeniť na drobné, núkajú sa nám oblasti, ktoré v poslednom období často rezonujú vo verejných debatách: utečenecká kríza, chudoba, pastorácia rodín a pastorácia Rómov," priblížil kontext podujatia predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. Pripomenul, že vlaňajší rok nebol jednoduchý, ale zároveň bol obdobím, v ktorom bola Katolícka cirkev vystavená niektorým témam, pri ktorých sa ukázalo "naše skutočné zmýšľanie". Spomenul pri tom niekoľko oblastí. Na prvom mieste to bolo februárové referendum o ochrane rodiny. Hoci bolo podľa jeho slov "politicky neúspešné, členov našej spoločnosti istým spôsobom donútilo uvažovať o význame rodiny, manželstva i o tom, čo je pre dieťa to najlepšie," povedal arcibiskup Zvolenský.

Povzbudením pre Cirkev na Slovensku bolo podľa slov predsedu biskupskej konferencie letné Národné stretnutie mládeže P15 v Poprade. Za mimoriadnu udalosť označil Druhý Národný pochod za život v Bratislave. "Napriek počiatočnej skepse a obavám sa toto podujatie stalo nádhernou manifestáciou viery a túžby po ochrane života," povedal metropolita Bratislavy. Osobitne spomenul i novembrovú návštevu biskupov Ad limina apostolorum v Ríme a Vatikáne. Poslednou udalosťou je príchod asýrskych kresťanov v decembri na Slovensko. "Dobre si uvedomujeme, že toto je téma, ktorá v mnohých našich obyvateľoch vyvoláva strach. Z tohto strachu sa nesmieme vysmievať, ani ho podceňovať. Na druhej strane sme si vedomí, že ľudia v núdzi potrebujú našu pomoc a tú im odoprieť nemôžeme. Naďalej platí, že Katolícka cirkev na Slovensku je pripravená prostredníctvom rozličných organizácií pomôcť s integráciou každého jednotlivca, ktorého príjme Slovenská republika," dodal predseda KBS.

Arcibiskup Zvolenský ďalej naznačil kontext niektorých tém, ktoré čakajú Cirkev na Slovensku v tomto roku. Všetkých povzbudil k účasti na marcových parlamentných voľbách a k voľbe kandidátov, ktorí žijú podľa evanjelia. Pri hľadaní vhodných riešení v súvislosti s utečeneckou krízou odporučil prítomným zachovať si zdravý rozum, ale zároveň zostať ľuďmi, "ktorí sú ochotní pomôcť". S hlavným príhovorom po ňom vystúpil bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák. Predseda Rady KBS Iustitia et pax (spravodlivosť a pokoj) ponúkol teologickú a biblickú analýzu na Božie milosrdenstvo. Naznačil i možnosti, ako prejavovať vzájomne jeden druhému skutky telesného milosrdenstva. "Milosrdenstvo je cesta, ktorá spája Boha s človekom, lebo otvára srdce nádeji, že môžeme byť navždy milovaní," citoval v závere slová pápeža Františka z Buly Svätého Roku milosrdenstva (porov. Misericordie vultus, 2) Mons. Peter Rusnák, predseda Rady KBS Iustitia et pax.

Po hlavnom príhovore zazneli vystúpenia dvoch zástupcov Slovenskej katolíckej charity. Komplexný pohľad na chudobu u nás predstavil jej generálny sekretár Radovan Gumulák. O utečeneckej kríze a o tom, ako sa dotýka Slovenska, hovorila projektová manažérka charity Jana Verdura (Figeľová). Vysvetlila základné pojmy i dôvody, prečo migranti migrujú. Spomenula problémy, s ktorými sa stretávajú pri ich integrácii na Slovensku. Zároveň predstavila novinky, ktoré sa chystajú v tomto smere počas tohto roka. Svoj pohľad na utečeneckú krízu ukončila radami, ako môže v tomto smere pomôcť Európa, Slovensko i Cirkev. Jej úlohu vidí napríklad v tom, aby vytvárala mosty solidarity a empatie, rozprávala a diskutovala o tejto problematike medzi deťmi, mladými a dospelými. "Odpoveď na migračnú krízu je milosrdenstvo," pomohla si na záver citátom pápeža Františka. Po diskusii nasledovali špeciálne diskusie v štyroch tematických workshopoch - Chudobní, Utečenci, Rodina a Rómovia.

Podujatie nadviazalo na zhromaždenie z vlaňajšieho januára, ktoré sa konalo v Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Badíne. Stretnutie biskupov s kňazmi, zasvätenými osobami a laikmi v Ružomberku začalo svätou omšou v Kostole Svätej rodiny v Ružomberku - Rybárpoli. Celebroval ju arcibiskup Zvolenský. V homílii sa prítomným prihovoril rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik. V závere vystúpili moderátori workshopov. Zhrnuli hlavné odporúčania, ktoré v nich zazneli. Podujatie ukončili pozvania na rozličné akcie a podujatia, ktoré sa uskutočnia tento rok. Nechýbala medzi nimi napríklad pozvánka na letné Svetové dni mládeže s pápežom Františkom v Krakove.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::( TK KBS, ml; ml ) 20160119022   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1247 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019