[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave a v Skalici sa rozlúčili s kňazom, saleziánom don Srholcom
P:3, 12. 01. 2016 18:30, DOM

Bratislava 12. januára (TK KBS) Rodina, priatelia i známi a stovky ľudí sa dnes prišli rozlúčiť s Antonom Srholcom, ktorý zomrel minulý týždeň. Okolo dvetisíc ľudí sa stretlo v bratislavskom Kostole Nanebovzatia Panny Márie (Blumentál), kde v minulosti zosnulý kňaz salezián pôsobil. Zádušnú svätú omšu celebroval provinciál saleziánskej rehole na Slovensku Jozef Ižold s bratislavským pomocným biskupom Mons. Jozefom Haľkom a správcom farnosti Čataj Jánom Sucháňom. Symbol zápasu o vieru, o slobodu a o ľudskosť si prišli poslednýkrát uctiť okolo 60 kňazov a rehoľníkov, prítomní boli aj prezident SR Andrej Kiska, podpredseda Národnej rady Ján Figeľ a ďalší predstavitelia verejného i spoločenského života zo Slovenska i zahraničia. Don Srholec, ktorého telesné pozostatky vystavili pred svätou omšou, zomrel po 68 rokoch rehoľného života, z ktorých 45 bol kňazom. Posledné mesiace prežíval vážne onkologické ochorenie, ktorému napokon podľahol vo veku 86 rokov. Pochovali ho v jeho rodisku - v Skalici.

V Bratislave sa počas bohoslužby v kázni prítomným prihovoril don Srholca Ján Sucháň. Poďakoval mu za všetky slová a skutky, "ktorými bude ďalej vstupovať do našich duší". „Bol som hladný a dali ste mi jesť, bol som smädný a dali ste mi piť. Tonkovi sa tieto slová stali programom. Tonkovi sa život naplnil, vydaril, Tonko bol, je boží človek,“ dodal v kázni jeho osobný priateľ, ktorého si želal ako kazateľa pri pohrebe samotný don Srholec. Na zádušnej svätej omši, ktorú priniesli v priamom prenose RTVS a Rádio LUMEN, priniesli aj symbolické dary - väzenskú čiapku a autorské knihy Antona Srholca. Nechýbali spomienky na jeho rodisko - skalické víno a skalický trdelník. Na organe zahral pred svätou omšou i Marián Varga. Medzi hosťami bol i primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal a veľvyslanec Rakúska Carl Helfried. V čestnej stráži pri katafalku sa striedali zástupcovia politických väzňov Slovenska a medzi hosťami sedeli aj bezdomovci – obyvatelia resocializačnej komunity Resoty, ktorú don Srholec založil a viedol.

V závere bohoslužby spomínali na zosnulého kňaza viacerí rečníci. "Otec Srholec svoje utrpenie premieňal na lásku. Boha nachádzal v osamení, ale aj v ľuďoch okolo seba, v ich úsmevoch a činoch," povedal o ňom prezident SR Andrej Kiska. "Hoci nemal žiadnu farnosť, bol to kňaz, ktorého poznalo celé Slovensko," pripomenul kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák. Svoje spomienky na zosnulého kňaza pridali i profesor Vladimír Krčméry a bývalý disident František Mikloško. Rakvu v sprievode na záver vyniesli z kostola členovia rehole Saleziánov don Bosca, medzi ktorých zosnulý patril; za rakvou spolu s príbuznými šiel až k východu z kostola aj prezident Kiska. Pridalo sa k nim množstvo ľudí, veriaci i predstavitelia občianskeho a politického života. Tí prejavili úctu zosnulému aj zápisom do kondolenčnej knihy. Viacerí zároveň dostávali od organizátorov spomienkový buletín so životopisom zosnulého a jeho posledný pozdrav.

Do Skalice, kde sa don Srholec narodil, sa prišli s ním rozlúčiť veriaci z mesta i obcí a a miest na Záhorí, kde v minulosti pôsobil. Pre stovky veriacich, ktorí zostali na námestí pred plným kostolom, mesto pripravilo veľkoplošnú obrazovku. V kázni počas zádušnej omše provinciál saleziánov Jozef Ižold hovoril o Antonovi Srholcovi ako o kňazovi a rehoľníkovi. „Bol mužom božej slobody, bol presvedčený, že v ohlasovaní božieho kráľovstva ho nemôže nikto zastaviť. Horlivosť pre Boha nosil hlboko v sebe. Jeho slová sú podpísané krvou,“ povedal v príhovore provinciál slovenských saleziánov. V závere sa prihovoril podpredseda Konfederácie politických väzňov Českej republiky , spoluväzeň a dlhoročný priateľ zosnulého dona Srholca, Leo Židek z Ostravy. Podľa neho táto slávnosť nie je smutná, ale naopak radostná, pretože Anton sa po bohato naplnenom živote narodil pre večný život. Následne hovorili podpredseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner, primátor Skalice Ľudovít Barát, v mene rodiny sa rozlúčil brat zosnulého Michal Srholec a v kostole sa so zosnulým rozlúčil aj miestny dekan a farár Roman Stachovič, ktorý viedol pohrebné obrady.

Miesto pochovania si podľa slov dekana Stachoviča vybral sám don Srholec, keď chcel, aby jeho telo uložili medzi hroby kňazov na Skalickom cintoríne. Rakvu zosnulého niesli z kostola jeho príbuzní, a následný smútočný sprievod na cintorín sprevádzala miestna dychová kapela. Tesne pred uložením truhly do hrobu sa krátko prihovoril Ondrej Krajňák, predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa. Zosnulého Antona Srholca nazval „svedkom praktickej viery“, ktorý „zostane v pamäti národa“. Vo svojom poslednom pozdrave pod názvom Ešte vyspievam pieseň, ktorý organizátori rozdávali na pohrebe v Bratislave i v Skalici, kňaz salezián Anton Srholec píše o dôstojnosti ženy, tiež o svojej mame i o Madonne. „Mamička drahá. Opäť sme inde. Keby ste ma hľadali, nájdete ma? Vtedy som veril, že sa vykúpime tvorbou. Dnes k tomu dodávam, že sú aj pasivity. Prijaté utrpenie, mlčanie a bolesť," tlmočil slová zosnulého kňaza v tlačovej správe hovorca saleziánov Rastislav Hamráček SDB.

Pri príležitosti poslednej rozlúčky prinášame profil Antona Srholca (poskytli ho Saleziáni dona Bosca na Slovensku):

Kňaz, salezián, charitatívny pracovník, spisovateľ a trpiteľ za vieru Anton Srholec sa narodil 12. júna 1929 v Skalici. Pochádzal zo siedmich detí. Jeho rodičia boli maloroľníci. V roku 1944 ako 15-ročný prišiel prvý raz do saleziánskeho domu v Šaštíne. V máji 1946 napísal v Šaštíne svoju žiadosť o vstup do noviciátu saleziánskej rehole. Mal hneď jasný cieľ – chcel slúžiť Bohu a mládeži. Po absolvovaní noviciátu zložil v Hronskom (vtedy Svätom) Beňadiku 9. augusta 1947 svoje prvé rehoľné sľuby. Skladal ich na tri roky, ale kým sa toto obdobie skončilo, v noci z 13. na 14. apríla 1950 sa odohrala barbarská noc, keď komunistický režim zrušil mužské rehole. Tak sa aj on dostal do internačného tábora v Podolínci. Odtiaľ ho, keďže patril medzi najmladších, poslali domov. O niekoľko mesiacov, 9. apríla 1951, bol aj on účastníkom tretej výpravy pod vedením Titusa Zemana, ktorá tajne mierila cez rieku Moravu za hranice. Kvôli veľmi rozvodnenej rieke sa však prechod nepodaril a účastníkov v nasledujúcich dňoch pochytala štátna moc. Anton Srholec bol zatknutý 13. apríla 1951 a väznený v Leopoldove. Ako dvadsaťdvaročný bol odsúdený v procese Titusa Zemana a spoločníkov 22. februára 1952 v Bratislave na dvanásť rokov za trestný čin pokusu o nepovolené prekročenie štátnych hraníc. Vo väzení strávil desať rokov, z toho prevažnú časť v uránových baniach v Jáchymove. O svojej tamojšej skúsenosti neskôr napísal: „Denne sme zápasili o holé prežitie. Keď som pri odstrele horniny, v závale alebo pri havárii doslova o vlások unikol smrti, prežíval som radosť z nového narodenia. Skoro denne som sa delil s priateľmi o podobné šťastie a posilňoval som v sebe nádej, že Boh má aj s nami svoje plány.“ Z väzenia ho prepustili 9. mája 1960.

Anton Srholec sa zamestnal ako robotník na stavbách, v továrni na výrobu betónových prefabrikátov a neskôr pri vysokých peciach v Ostravských oceliarňach. Tajne popritom študoval teológiu, ba v Ostrave si urobil aj štátnu skúšku z anglického a nemeckého jazyka. Dvakrát sa márne snažil prihlásiť sa do kňazského seminára v Bratislave. Ako salezián zložil svoje večné rehoľné sľuby tajne 9. augusta 1964. V roku 1969 sa dostal na tri mesiace do Talianska. Pobyt si predĺžil na jeden rok a na Pápežskej saleziánskej univerzite v Turíne dokončil teologické štúdiá. Za kňaza ho vysvätil dnes už blahoslavený pápež Pavol VI. v Ríme 17. mája 1970. Ako novokňaz sa Anton Srholec vrátil domov, pretože chcel byť užitočný vo vlasti pre Cirkev aj pre národ. Zamestnal sa ako kostolník v Blumentálskom kostole v Bratislave, kde mu neskôr tamojší dekan vybavil štátny súhlas pre kňazskú službu. A tak sa celkom vložil do pastoračnej služby. Kládol dôraz na kázne, na kultúru slova a venoval sa najmä mladým. Pre jeho aktivitu s mládežou ho Štátna bezpečnosť neprestajne sledovala a docielila, že v roku 1974 bol preložený mimo Bratislavy, do farnosti Pernek na Záhorí. Aj tam za ním prichádzalo veľa veriacich i niektorí tajní saleziáni. Z Perneka ho po troch rokoch preložili do Veľkého Zálužia a nakoniec v roku 1982 do Záhorskej Vsi. Počas slávnosti na Velehrade 7. júla 1985 zorganizoval mládežnícky program, a to bol asi posledný dôvod na to, že 7. októbra 1985 mu komunistická moc odobrala štátny súhlas pre duchovnú správu. Mal už 56 rokov. Štyri roky pred dôchodkom pracoval ako robotník v sklade, najprv v Ružinovskej nemocnici v Bratislave a potom v Doprastave. V duchovnej činnosti sa usiloval presadzovať „model dynamického duchovného pastiera, ktorý nie je v službe len veriacim, ale všetkým občanom“, napísal o ňom v Lexikóne katolíckych kňazských osobností Slovenska filozof Ján Letz.

Po Nežnej revolúcii, keď ho ani rehoľa, ani diecéza nezapojili do pastorácie, využil priestor novonadobudnutej slobody na rozvíjanie sociálnych i pastoračných aktivít pre ľudí na pokraji spoločnosti a Cirkvi. Ako dôchodca stal sa činným aj v Slovenskom helsinskom výbore na ochranu ľudských práv, bol členom rady Konta nádeje a tiež členom Konfederácie politických väzňov, ktorej bol istý čas aj čestným predsedom. V roku 1995 zriadil v Bratislave-Podunajských Biskupiciach útulok pre bezdomovcov pod názvom RESOTY a stal sa jeho správcom. Ako publicista prispieval do rôznych samizdatov už počas komunizmu a v období slobody do viacerých periodík. Spomedzi jeho publikácií treba uviesť spomienky na obdobie väzenia Svedectvo z hlbín Jáchymovských lágrov z roku 1991, jeho meditácie uverejňované v Katolíckych novinách v rokoch 1989 – 1990 a publikované v roku 1995 ako Každodenné zamyslenia či výber z jeho denníkov vydaný v roku 1999 pod názvom Ako čerstvý chlieb. V poslednom roku svojho života Anton Srholec prežíval utrpenie spojené s onkologickým ochorením, ale úsmev a chuť zápasiť s ťažkosťami života ho neopustili. Anton Srholec zomrel 7. 1. 2016 vo veku 86 rokov, po 68 rokoch rehoľného a 45 rokoch kňazského života.

Ocenenia Antona Srholca (bez nároku na úplnosť):

V júni 1999 mu Trnavská univerzita v Trnave udelila titul Dr. h. c. za prácu v sociálnej sfére.

V septembri 1999 mu mesto Skalica udelilo čestné občianstvo mesta.

V októbri 1999 dostal Cenu kardinála Königa ako ocenenie za prácu pre vieru a slobodu.

V rokoch 1995, 1999, 2002 a 2003 bol laureátom, v roku 2001 hlavným laureátom ocenenia Dar roka od Slovenskej humanitnej rady.

V roku 2003 mu prezident Rudolf Schuster prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

V roku 2004 mu Ústredie slovenskej kresťanskej inteligencie udelilo cyrilometodskú medailu.

Za rok 2014 mu bolo udelené Krištáľové krídlo – mimoriadna cena za celoživotné dielo.

V roku 2015 mu Rakúsko udelilo Veľkú cenu Leopolda Kunschaka za prácu v sociálnej oblasti a aktivitu v oblasti ľudských práv počas komunistického režimu.

V novembri 2015 mu Aliancia Fair-play a občianske združenie Via Iuris udelili ocenenie Biela vrana, za dlhodobý prínos.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

ZÁZNAM zádušnej svätej omše v Bratislave je možné nájsť ::TU::

ZÁZNAM homílie v Skalici je možné nájsť ::TU::

( TK KBS, sdb, ml; ml ) 20160112032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]