TK KBS

Dnes je sobota 21. 07. 2018   Meniny má Daniel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Konferencia o boji Svetového kongresu Slovákov proti komunizmu v Bratislave
P:3, 18. 06. 2015 11:02, DOMBratislava 18. júna (TK KBS) V spolupráci ÚPN a Slovenského historického ústavu v Ríme sa v dňoch 17. - 18. júna 2015 uskutočnila v Bratislave vedecká konferencia pod názvom Svetový kongres Slovákov (SKS) v zápase proti komunistickému režimu. Konferencia sa konala za účasti predstaviteľov SKS a historikov z domova i zo zahraničia. Pozvanie na konferenciu prijali viaceré osobnosti slovenského exilu, ktorí dlhé roky pracovali v štruktúrach SKS. Medzi nimi aj dcéra zakladateľa a predsedu SKS Štefana Romana Anna Roman, či dlhoročný generálny sekretár SKS Dušan Tóth a viacerí jeho funkcionári.

Cieľom konferencie bolo predstaviť problematiku SKS ako kľúčovej organizácie slovenského politického exilu, ktorá mala dôležitý podiel v zápase proti totalitnému  komunistického režimu a za štátoprávnu emancipáciu Slovenska. Ako povedal predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák vo svojom úvodnom príhovore: „V čase studenej vojny zápas o presadzovanie princípov slobody a demokracie v bývalom Československu prebiehal aj ďaleko za hranicami našej vlasti. Je známe, že o pád totalitného režimu a tiež o osamostatnenie Slovenska sa výraznou mierou zaslúžil práve SKS. Otvorenými vyhláseniami, či memorandami apeloval na prezidenta USA, na Helsinskú konferenciu, OSN a na celý demokratický svet v súvislosti s porušovaním ľudských práv, či náboženských slobôd v bývalom Československu. Je dobré, že slovenskí emigranti nezabudli na svoje korene a vytvorili spoločnú organizáciu, ktorej úlohou bolo spájať slovenské krajanské spolky, zasadzovať sa za oslobodenie Československa ako aj využiť právo na sebaurčenie. Je správne ak s mladými ľuďmi hovoríme o prejavoch vlastenectva a o túto skúsenosť sa vieme s nimi podeliť. Lebo dnes mladí ľudia iba s námahou chápu, čo znamená nedobrovoľné odlúčenie od svojej rodiny.“

Účastníci konferencie si mali možnosť vypočuť prednášky historikov o počiatkoch slovenského politického exilu po roku 1945, emigrácii ako dôsledku politického systému a jej bezpečnostných konotáciách, vzniku a prvých rokoch SKS zo správ československého veľvyslanectva v USA a Kanade, či vzniku SKS a jeho hlavných aktivitách. Príspevky sa dotýkali aj takých tém, ako boli SKS v dobovej tlači zahraničných Slovákov, cirkevnej politiky a náboženských aktivít SKS, svetové festivaly slovenskej mládeže, pokusy o politické zjednotenie v českom exile a jeho vzťahoch s SKS, či kontakty SKS so slovenským disentom. Riaditeľka Slovenského historického ústavu v Ríme prof. Emília Hrabovec sa venovala téme Generálneho zhromaždenia SKS v Ríme v roku 1975. V ďalších príspevkoch si prítomní účastníci rozšírili svoj pohľad o prehľad ťažiskových aktivít SKS, o významných slovenských intelektuáloch spolupracujúcich a oceňovaných SKS, ale aj o činnosti náboženskej komisie SKS, o ktorej hovoril don Vojtech Zeman.

V závere konferencie sa aktéri historických udalostí stretli pri okrúhlom stole a súčasťou programu bola aj projekcia filmu pod názvom „Prvých dvadsať rokov Svetového kongresu Slovákov 1970 - 1990 (Splnený sen jeho zakladateľa Štefana B. Romana)“. Počas dnešného dňa položili účastníci konferencie vence k Bráne slobody na Devíne. Modlitbou a minútou ticha si uctili pamiatku tých, ktorí boli na hranici zabitý pri pokuse o útek za slobodou. SKS bol od svojho vzniku v roku 1970 strešnou organizáciou slovenského politického exilu. Združoval prevažnú väčšinu slovenských krajanských organizácií a v priebehu 70. a 80. rokov sa vyprofiloval na kľúčovú inštitúciu zastrešujúcu slovenský politický exil.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20150618041   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 647 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018