TK KBS

Dnes je pondelok 16. 07. 2018   Meniny má Drahomír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rada kardinálov C9: Ochrana maloletých a reforma vatikánskych médií
P:3, 10. 06. 2015 19:46, ZAHVatikán 10. júna (RV) Ochrana maloletých, reforma vatikánskych médií, návrh preambuly novej konštitúcie o Rímskej kúrii a príprava publikovania novej encykliky. Toto sú hlavné body, ktorými sa zaoberala Rada kardinálov C9 na svojom desiatom zasadnutí, ktoré sa konalo vo Vatikáne od 8. do 10. júna. V Tlačovom stredisku Svätej stolice páter Federico Lombardi zhrnul zasadnutia, ktoré majú byť nápomocné pápežovi v riadení univerzálnej Cirkvi a pri reforme Rímskej kúrie.

Na rokovaní sa okrem stredy zúčastňoval aj pápež František. V prvý deň sa rada venovala prehodnocovaniu návrhu preambuly novej konštitúcie o Rímskej kúrii, ktorý bude ešte ďalej prepracovaný. Prítomní si následne vypočuli správu predsedu Pápežskej komisie pre ochranu maloletých kardinála Seana Patricka O´Malleyho a návrh vypracovaný touto komisiou, týkajúci sa obvinení zo zneužitia biskupského úradu, ako aj otázky obžalôb zo sexuálneho zneužívania maloletých zo strany kléru. Návrhy boli schválené Svätým Otcom, ktorý, ako povedal páter Lombardi, dal povolenie uvoľniť zdroje potrebné na dosiahnutie cieľov v nich obsiahnutých.

Bolo tak potvrdené, že kompetenciu prijať a skúmať trestné oznámenia zo zneužitia biskupského úradu majú Kongregácia pre biskupov, Kongregácia pre evanjelizáciu národov a Kongregácia pre východné cirkvi. Zatiaľ čo obžaloby sa budú podávať trom menovaným kongregáciám, samotné súdne konanie uskutoční Kongregácia pre náuku viery, ktorá má zároveň povahu tribunálu. Z toho dôvodu bolo tiež schválené vytvorenie novej súdnej sekcie v rámci Kongregácie pre náuku viery, na obdobie piatich rokov.

Rada kardinálov sa ďalej venovala príprave reformy vatikánskych médií. Predseda Komisie pre vatikánske spoločenské komunikačné prostriedky Mons. Dario Viganò, ktorý je riaditeľom Vatikánskeho televízneho centra, predložil projekt ďalších krokov reformy rozvrhnutých na štvorročné obdobie. Vychádzajúc z analýzy vykonanej spoločnosťou McKinsey a z výsledkov práce komisií COSEA a Vatikánskej mediálnej komisie vedenej Lordom Pattenom sa v projekte navrhuje postupná integrácia inštitúcií pri zachovaní pracovných miest zamestnancov.

Ide o integráciu nasledovných inštitúcií: Pápežská rada pre spoločenskú komunikáciu, Tlačové stredisko Svätej stolice, Vatikánsky rozhlas, Vatikánske televízne centrum, denník L´Osservatore Romano, Fotografický servis, Vatikánske knižné vydavateľstvo, Vatikánska tlačiareň a Internetový servis Vatikánu. Rada kardinálov vyjadrila k projektu pozitívnu mienku aj čo sa týka časového rozvrhu realizácie. Počíta sa tak už v priebehu najbližších mesiacov so zriadením nového dikastéria a s menovaniami potrebnými pre začatie procesu. Komisia, ktorú vedie Mons. Vigano, vo svojej práci ďalej pokračuje.

Ďalšou témou, ktorou sa Rada kardinálov zaoberala, je blížiace sa publikovanie encykliky Svätého Otca Františka. P. Michael Czerny z Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj Radu kardinálov informoval, že na pokyn Svätého Otca bol ordinárom na celom svete rozoslaný list predsedu spomenutej Pápežskej rady kardinála Turksona spolu s ďalšími materiálmi. Tieto majú napomôcť príprave na publikovanie nového dokumentu, aby bolo prežívané ako významný moment v živote Cirkvi v spoločenstve so Svätým Otcom.

Najbližšie zasadnutie Rady kardinálov je naplánované na 14. – 16. septembra.( TK KBS, RV jb; ml ) 20150610043   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 700 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018