[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 05. 2021   Meniny má Bonifác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zosnulej sr. Bernadete priznali štatút veterána protikomunistického odboja
P:3, 01. 04. 2015 09:52, DOMBratislava 1. apríla (TK KBS) Ústav pamäti národa (ÚPN) rozhodol priznal štatút účastníka protikomunistického odboja in memoriam sr. Bernadete, rodným menom Aurélii - Štefánii Pánčiovej, z Kongregácie milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárok. Zakladateľka Rodiny Nepoškvrnenej, s ktorou sa rozlúčia dnes v Ružomberku, zomrela v pondelok vo veku 90 rokov. ÚPN priznal tento štatút z vlastného rozhodnutia k dnešnému dňu.

ÚPN tak využil možnosť, ktorá mu vyplýva zo zákona č. 219/2006 Z. z. o protikomunistickom odboji a z vlastného rozhodnutia začal konanie, ktoré vyúsťuje do priznania postavenia Účastníka protikomunistického odboja in memoriam, alebo Veterána protikomunistického odboja in memoriam. Začať konanie z  vlastného rozhodnutia a vlastného podnetu môže ÚPN iba v prípadoch už nežijúcich osôb.

ÚPN k sr. Bernadete zaradil i nedávno zosnulého Martina Porubjaka (zomrel 27. marca 2015), zároveň začal konanie o priznaní statusu účastníka a veterána protikomunistického odboja in memoriam aj zosnulému Kornelovi Földvárimu (26. marca 2015), keď po obdržaní kópií archívnych dokumentov z Vojenského archívu v Trnave oba statusy zosnulému taktiež prizná.

Sestra Bernadeta, Martin Porubjak a Kornel Földvári sa stanú po Vladimírovi Juklovi, Silvestrovi Krčmérym, Vendelínovi Duchovi a Jánovi Košútovi ďalšími osobnosťami verejného života ocenenými ÚPN z vlastného konania, a nie na základe žiadosti. Dekréty budú v najbližších dňoch odovzdané blízkym osobám zosnulých.

ÚPN takto vyjadruje hlbokú úctu a úprimné uznanie ľuďom, ktorí vzdorovali násiliu a vyznamenali sa v zápase o slobodu, demokraciu a právo v našej vlasti aj slávnostným odovzdávaním dekrétov a preukazov veteránov protikomunistického odboja, ktoré organizuje každoročne v spolupráci s jednotlivými samosprávnymi krajmi.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký, hovorca a kancelár ÚPN.

( TK KBS, tu, ml; pz ) 20150401009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]