[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 11. 2023   Meniny má Henrieta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Generálna audiencia so Svätým Otcom v duchu modlitby za Synodu o rodine
P:3, 25. 03. 2015 14:10, ZAH

Vatikán 25. marca (RV) Dnešnej generálnej audiencii vo Vatikáne dal Svätý Otec modlitbový charakter. V súvislosti so slávnosťou Zvestovania Pána a Dňom počatého dieťaťa sa sústredil na krásu tajomstva Božieho vtelenia a na poslanie rodiny ako miesta zrodu nového ľudského života. Veriaci zhromaždení na Námestí sv. Petra museli vzdorovať miernemu dažďu, zatiaľ čo chorým bola vyhradená Aula Pavla VI., kde sa pri nich Svätý Otec pristavil cestou na námestie.

Pápež František sa v rámci katechézy spolu s pútnikmi pomodlil Ave Maria, čiže modlitbu Zdravas Mária, ktorej prvá časť vyjadruje slová, ktorými sa anjel prihovoril Márii pri zvestovaní Pánovho vtelenia. Potom pripomenul svojho predchodcu sv. Jána Pavla II., ktorý práve pred 20 rokmi podpísal encykliku Evangelium vitae – Evanjelium života. Poznamenal, že v tejto encyklike zaujíma centrálne miesto rodina, ako lono, v ktorom sa rodí ľudský život. Osobitne zdôraznil jej slová o poslaní manželstva: „Ľudský pár bol od počiatku požehnaný Bohom, aby vytvoril spoločenstvo lásky a života, ktorému je zverené poslanie prokreácie.“ Ako povedal, kresťanskí manželia sa slávením sviatosti manželstva ujímajú poslania ctiť si toto požehnanie za pomoci Kristovej milosti po celý život. Cirkev sa zo svojej strany slávnostne zaväzuje starať sa o rodinu, ktorá sa z tohto manželstva rodí, a to vo všetkom, čo ju postretne, v dobrom aj v zlom. „Puto medzi Cirkvou a rodinou je sväté a nedotknuteľné,“ zdôraznil Svätý Otec.

Všetkých členov Cirkvi dnes pápež František vyzval intenzívne sa modliť za blížiacu sa biskupskú synodu o rodine. Každý účastníkov audiencie dostal obrázok s textom modlitby za synodu k Svätej nazaretskej rodine. Svätý Otec svoju katechézu zakončil touto modlitbou spolu so všetkými prítomnými. Ako povedal, hodlá tak pokračovať pri generálnych audienciách až do októbra, keď zasadne synoda.

Na generálnej audiencii sa zúčastnili aj študenti Gymnázia zo Šurian spolu s vedením školy. V predchádzajúci deň slávili svätú omšu v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda.

*

Prinášame plné znenie katechézy Svätého Otca Františka:

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Vraj «dobrý deň», no, ale nie je veľmi pekne! Dnes sa audiencia koná na dvoch oddelených miestach, ako zvyčajne robievame, keď prší: vy, tu na námestí, a mnohí chorí v Aule Pavla VI., ktorí ju sledujú prostredníctvom veľkoplošných obrazoviek. Teraz ich, ako prejav bratskej zdvorilosti, pozdravme potleskom. [potlesk prítomných] Nie je jednoduché tlieskať s dáždnikom v ruke, však?

Na našej ceste katechéz o rodine nás dnes čaká trochu špecifický úsek: bude ním modlitbové zastavenie. 25. marca totiž v Cirkvi slávnostne oslavujeme Zvestovanie Pána, počiatok tajomstva Vtelenia. Archanjel Gabriel navštevuje pokornú dievčinu z Nazareta a oznamuje jej, že počne a porodí Božieho Syna. Týmto zvestovaním Pán osvecuje a posilňuje Máriinu vieru, ako neskôr podobne urobí aj s jej ženíchom Jozefom, aby sa Ježiš mohol narodiť do ľudskej rodiny. Je to nádherné, pretože nám to naznačuje, ako hlboko v sebe tajomstvo Vtelenia poníma, tak, ako to chcel Boh, nielen počatie v lone matky, ale aj prijatie do ozajstnej rodiny. Dnes by som chcel spolu s vami kontemplovať krásu tohto puta, krásu tejto Božej dobrotivej náklonnosti. Môžeme tak urobiť spoločne modlitbou Zdravas Mária, ktorej prvá časť presne preberá slová anjela, ktorými sa obrátil na Pannu Máriu. Pozývam vás, aby sme sa modlili spoločne:

Zdravas Mária, milosti plná, Pán s tebou. Požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod života tvojho, Ježiš.

Svätá Mária, Matka Božia, pros za nás hriešnych teraz i v hodinu smrti našej. Amen.

A teraz druhý aspekt: 25. marca, na slávnosť Zvestovania Pána, sa v mnohých krajinách slávi Deň za život. Práve preto pred dvadsiatimi rokmi sv. Ján Pavol II. podpísal s týmto dátumom encykliku Evangelium vitae. Na námestí sú prítomní mnohí členovia Hnutia za život, aby si pripomenuli toto výročie. V Evangelium vitae rodina zaujíma ústredné miesto, nakoľko je lonom, kolískou ľudského života. Slovo môjho ctihodného predchodcu nám pripomína, že ľudský pár bol od počiatku požehnaný Bohom, aby vytvoril spoločenstvo lásky a života, ktorému je zverené poslanie prokreácie (plodenia). Kresťanskí snúbenci sa vyslúžením sviatosti manželstva disponujú pre napĺňanie tohto požehnania s Kristovou milosťou po celý život. Cirkev sa zo svojej strany slávnostne zaväzuje starať sa o rodinu, ktorá z nich vznikne ako Boží dar pre jej samotný život, v dobrom i v zlom údele: puto medzi Cirkvou a rodinou je sväté a nedotknuteľné.

Cirkev ako matka nikdy neopúšťa rodinu, ani keď je táto sklesnutá, poranená a mnohorakým spôsobom sužovaná. Dokonca, ani keď upadne do hriechu, alebo keď sa vzdiali od Cirkvi; vždy urobí všetko pre to, aby sa ju snažila liečiť a uzdraviť, pozvať k obráteniu a zmiereniu s Pánom.

Nuž, ak je toto úloha, je jasné, koľkú modlitbu potrebuje Cirkev, aby v každom čase dokázala plniť toto poslanie. Modlitbu plnú lásky za rodinu a za život. Modlitbu, ktorá sa dokáže radovať s radujúcimi a trpieť s trpiacimi.

Aj preto sme spoločne s mojimi spolupracovníkmi zamýšľali dnes navrhnúť, aby sa nanovo rozoznela modlitba za Biskupskú synodu o rodine. Obnovme si tento záväzok na obdobie až do októbra, keď sa uskutoční riadne synodálne zhromaždenie venované rodine. Chcel by som, aby táto modlitba, ako aj celá synodálna cesta, boli animované zanietením Dobrého pastiera za jeho stádo, najmä za osoby a rodiny, ktoré sú z rôznych príčin «zmorené a sklesnuté ako ovce bez pastiera» (Mt 9,36). Takto sa Cirkev, podporovaná a oduševnená Božou milosťou, bude môcť ešte viac nasadiť a ešte väčšmi zjednotiť vo svedectve o pravde Božej lásky a jeho milosrdenstva voči rodinám sveta, žiadnu nevylučujúc, či už vo vnútri alebo mimo ovčinca.

Prosím vás, aby nechýbala vaša modlitba na tento úmysel. Všetci – pápež, kardináli, biskupi, kňazi, rehoľníci a rehoľníčky, laici – všetci sme povolaní modliť sa za Synodu. Toto je potrebné, a nie klebety! Pozývam k modlitbe aj tých, ktorí sa cítia byť vzdialení, alebo si už od modlitby odvykli. Táto modlitba za Synodu o rodine je pre dobro všetkých. Dnes ráno ste dostali obrázok, ktorý teraz držíte v rukách. Možno bude trochu zmáčaný. Pozývam vás, aby ste si ho uchovali a nosili ho so sebou, aby ste sa tak počas nasledujúcich mesiacov mohli často modliť so svätou nástojčivosťou, ako nás o to žiadal Ježiš. Teraz sa ju spoločne pomodlime:

Ježiš, Mária a Jozef, vo vás kontemplujeme žiaru pravej lásky, na vás sa s dôverou obraciame.

Svätá nazaretská rodina, urob aj z našich rodín miesta spoločenstva a večeradlá modlitby, opravdivé školy evanjelia a malé domáce cirkvi.

Svätá nazaretská rodina, nech sa viac v rodinách nezakusuje násilie, uzavretosť a rozdelenie: každému, kto bol zranený alebo pohoršený, nech sa čoskoro dostane útecha a uzdravenie.

Svätá nazaretská rodina, nech budúca biskupská synoda dokáže všetkých nanovo upevniť vo vedomí posvätného a nedotknuteľného charakteru rodiny, jej krásy v Božom pláne.

Ježiš, Mária a Jozef, vypočujte a vyslyšte našu prosbu. Amen.

Preložila: Slovenská redakcia VR

( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20150325029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]