TK KBS

Dnes je piatok 20. 07. 2018   Meniny má Iľja, Eliáš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prešovská archieparchia sa ohradila voči neodvysielaniu svätej liturgie v Prešove
P:3, 23. 01. 2015 14:47, DOMPrešov 23. januára (TK KBS) Rádio Regina 18. januára 2015 neodvysielalo vo svojom národnostnom vysielaní záznam svätej liturgie, ktorá bola nahraná štyri dni predtým v gréckokatolíckom Chráme Povýšenia sv. Kríža Prešov Sekčov. Namiesto nej si poslucháči vypočuli rímskokatolícku svätú omšu. Na prípad upozornili na Gréckokatolíckom arcibiskupskom úrade v Prešove. Novinárov o ňom dnes informovali prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, hovorca Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík a farár gréckokatolíckej farnosti Prešov-Sekčov Rastislav Baka, ktorý s rozhlasom nahráva náboženské relácie už 14 rokov.

"Dôvodom zvolania tlačovej besedy bolo neodvysielanie gréckokatolíckej svätej liturgie zo záznamu v nedeľu 18. januára v národnostnom vysielaní v Rádiu Regina, nakoľko kňaz Rastislav Baka nesúhlasil so zásahom do jeho homílie, kde Rádio Regina chcelo vystrihnúť niektoré časti. Kňaz kázal na evanjelium Nedele o Zachejovi a v tejto súvislosti spomenul aj referendum a nebezpečenstvá, ktoré číhajú na rodiny. Liturgia v cirkevnoslovanskom jazyku s homíliou v rusínskom jazyku bola nahrávaná v Chráme Povýšenia sv. Kríža v Prešove na sídlisku Sekčov," informoval v tlačovej správe hovorca Prešovskej archieparchie. Prešovská archieparchia vníma tento krok ako porušenie slobody slova, náboženskej slobody a neadekvátny zásah do práv národnostných menšín.

Novinárom predstavili na tlačovej besede časť listu Rastislava Baku. Adresoval ho Rádiu Regina v Košiciach. Zdôrazňuje v ňom, že "základe telefonátu zo dňa 15. 1. 2015 ohľadom rozhodnutia RTVS – Slovenský rozhlas zasiahnuť do mojej homílie vystrihnutím niektorých jej častí vás žiadam, aby ste odvysielali celú homíliu tak, ako bola nahratá, nakoľko nie som si vedomý porušenia žiadnych zákonov Slovenskej republiky, ani žiadnych etických noriem. Svätá liturgia s homíliou bola nahrávaná dňa 14.1.2015 o 17:00 hod. v gréckokatolíckom Chráme Povýšenia sv. Kríža Prešov Sekčov a má byť odvysielaná v nedeľu 18.1.2015 o 9:00 hod. V prípade takejto neopodstatnenej cenzúry, ktorá by smerovala k vystrihovaniu niektorých mojich slov, nesúhlasím s odvysielaním celej svätej liturgie a budem musieť zvážiť právne kroky, prípadne medializáciu tejto skutočnosti."

„Ide predovšetkým o neopodstatnenú cenzúru homílie, o porušenie náboženskej slobody prejavu, a tiež o porušenie práv národnostnej menšiny Rusínov, pre ktorých mala byť odvysielaná. Bol porušený medzinárodný dohovor medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. Naša Gréckokatolícka cirkev má svoju trpkú skúsenosť s totalitou, keď 28. apríla 1950 bola komunistickou diktatúrou zrušená na dobu dlhých 18 rokov. Ako mám tomu rozumieť? Nastáva nová totalita po 25. rokoch od Nežnej revolúcie? To je potrebné znova vyjsť do ulíc manifestovať? Zvolil som zmierlivú cestu a zatelefonoval som generálnemu riaditeľovi RTVS Václavovi Mikovi a ponúkol som mu riešenie, aby Rádio Regina odvysielalo v priebehu dvoch dní túto svätú liturgiu a keby sa to stalo, iste by som vás tu dnes nepozval," reagoval arcibiskup Babjak, ktorý v závere všetkých občanov Slovenska pozval k tomu, aby sa zúčastnili na referende a hlasovali trikrát áno. „Verím, že k referendu prídu všetci tí, ktorí si cenia život, rodinu a svojich rodičov a všetci tí, ktorým nie je ľahostajný život a budúcnosť ich detí," dodal Mons. Ján Babjak SJ.

RTVS následne vydala k tlačovej konferencii ::svoje stanovisko::.( TK KBS, ľp, ml; pz ) 20150123039   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1096 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018