TK KBS

Dnes je streda 20. 02. 2019   Meniny má Lívia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ľuďom bez domova pomôže prvá aplikácia pre mobilné telefóny z dielne charity
P:3, 23. 12. 2014 16:28, DOMBratislava 23. decembra (TK KBS) Na Slovensku existuje mnoho zariadení, ktoré sa venujú pomoci ľuďom, ktorí prišli o svoj domov. Slovenská katolícka charita (SKCH) sa rozhodla zozbierať informácie o týchto zariadeniach a poskytnúť ich prostredníctvom aplikácie, ktorú je možné stiahnuť do mobilného telefónu a mať ju kedykoľvek k dispozícii.

„Dávanie peňazí človeku na ulici nie je pre každého rozumná voľba. Radi by sme im pomohli, ale treba zvoliť tú správnu cestu. Pokiaľ môžeme danému núdznemu vysvetliť, kde sa nachádza zariadenie, ktoré ho prichýli, poskytne mu oblečenie, či stravu, prípadne navštíviť takéto zariadenie spolu s ním, dokážeme pomôcť omnoho účelnejšie. Na to, aby sme vôbec vedeli, kam ísť, nám môže pomôcť práve mobilná aplikácia so zoznamom týchto zariadení,“ vysvetlil riaditeľ Diecéznej charity Nitra a organizácie Depaul Slovensko Ing. Mgr. Juraj Barát.

Aplikácia obsahuje zoznam zariadení na Slovensku, ktoré sa venujú pomoci ľuďom bez domova. Nie je určená priamo pre ľudí bez domova, ale tým, ktorí im chcú pomôcť. V aplikácii sa nachádzajú výdajne stravy, oblečenia, ako aj poskytovanie ubytovania, právneho poradenstva a iné služby. Pri každom zariadení sa nachádza jeho adresa, čas a dni, kedy je služba aktívna, či je zadarmo, alebo koľko sa za ňu platí a kontakt na poskytovateľa.

Pre urýchlenie vyhľadávania slúžia kategórie. Zariadenia je možné vyhľadávať podľa mesta, v ktorom sa nachádzajú a podľa typu služby, ktorú poskytujú. Aplikácia je aktuálne k dispozícii pre mobilné zariadenia s operačným systémom Android. Začiatkom budúceho roka bude pripravená verzia aj pre systémy iOS od spoločnosti Apple. Databáza, ktorá je aktuálne k dispozícii, nie je úplná, avšak už teraz pomôže ľuďom lepšie sa orientovať v poskytovateľoch tohto typu služieb na Slovensku. SKCH chce postupne dopĺňať zariadenia a aktualizovať ich v aplikácii.

Nainštalovanie aplikácie vyžaduje pripojenie k internetu, či už mobilnému, alebo cez wifi, no následne je možné používať aplikáciu offline, bez internetového pripojenia. Používanie služby, ako aj jej stiahnutie, je zadarmo a nájdete ju v obchode Google play pod názvom Bez domova.

„Sme veľmi radi, že môžeme moderné technológie využívať k zefektívneniu pomoci, aktuálne núdznym bez domova. V období Vianoc cíti mnoho ľudí potrebu pomôcť a obdarovať aj tých, ktorí nemali toľko šťastia, aby trávili sviatky v teple domova a v kruhu rodiny. Aj vďaka aplikácii tak môžu nasmerovať človeka na ulici, alebo zaniesť jedlo, hygienické potreby, či zaplatiť za nocľah človeku bez domova priamo v nocľahárni či útulku“, zakončil generálny sekretár SKCH Mgr. Radovan Gumulák.
Aplikáciu Bez domova pripravila SKCH vďaka nezištnej pomoci svojich spolupracovníkov a dobrovoľníkov.

Slovenská katolícka charita (SKCH) poskytuje charitatívne, sociálne, zdravotnícke a výchovno-vzdelávacie služby ročne približne 25-tisíc ľuďom v núdzi bez ohľadu na rasu, národnosť, vierovyznanie a politické zmýšľanie, a to nielen na Slovensku, ale aj vo svete. SKCH pomáha prostredníctvom promptnej humanitárnej pomoci po prírodných katastrofách či spoločenských konfliktoch a efektívnej rozvojovej spolupráci a pôsobí napríklad v krajinách ako India, Vietnam, Albánsko, Uganda, Keňa, Kazachstan, Ukrajina či Haiti. Od roku 1996 SKCH ako prvá organizácia na Slovensku nepretržite vykonáva projekt Adopcia na diaľku®. Jej cieľom je účinne pomáhať ľuďom v núdzi, byť hlasom chudobných, no najmä byť blízko pri človeku.

TK KBS informoval Tomáš Horváth( TK KBS, th, mk ) 20141223032   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 993 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019