TK KBS

Dnes je streda 20. 02. 2019   Meniny má Lívia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Madride sa konalo generálne zhromaždenie federácie Jeden z nás
P:3, 03. 12. 2014 14:46, ZAHMadrid 3. novembra (TK KBS) V Madride sa v uplynulých dňoch (28. - 29. novembra 2014) konalo generálne zhromaždenie federácie Jeden z nás (One of us). Ide o federáciu, ktorú založili tento rok v septembri európske organizácie zaoberajúce sa zozbieraním 1,7 milióna podpisov rovnomennej iniciatívy proti zneužívaniu peňazí európskych daňových poplatníkov na výskumy na ľudských zárodkoch. Táto iniciatíva bola v júni 2014 zamietnutá Európskou komisiou. Stalo sa tak v posledný deň jej mandátu, napriek tomu, že sa jednalo o najdôležitejšiu petíciu v histórii európskych inštitúcií.

Zakladajúce organizácie Federácie One Of Us napriek odmietnutiu iniciatívy Európskou komisiou pokračujú vo vzájomnej spolupráci na vytýčených cieľoch, na obrane kresťanských hodnôt a rodiny. V Madride sa stretli pod vedením jej hlavných iniciátorov a členov EP, talianskeho C. Cassiniho a španielskeho J. M. Oreju, za prítomnosti súčasných pro – life poslancov EP. Stretnutie Federácie bolo historickým krokom v oblasti ochrany života v Európe. Boli predložené stanovy Federácie “One of Us“, po čom nasledovala ratifikácia výkonného výboru, voľba výkonného predsedu Federácie G. Puppincka, jeho zástupcu a generálneho sekretára. C. Cassini predstavil akčný plán federácie na roky 2014-2015.

V programe bola tlačová konferencia pre španielske médiá, prednášky europoslancov a odborníkov, ako aj referáty členov Federácie. Portugalská poslankyňa EP Maria P. Neves informovala o etických perspektívach ochrany ľudského života v EP. Zasadnutiu zaslal svoj prejav aj poslanec EP Branislav Škripek.

Zástupcovia jednotlivých pro - life organizácií Európy predstavili po tlačovej besede predstavili svoje činnosti a plány. Prítomné boli: Alliance Vita - Francúzsko, Cidevida - Španielsko, CiViCa Španielsko, Diaconia - Romania, Donum Vitae – Slovensko, Fondation Pro Vida - Španielsko, Fondation Jérôme Lejeune - Francúzsko, Foro Español de la Familia, Fórum Života - Slovensko, Fundación CitizenGo! – Španielsko, Fundación Red Madre - Španielsko, Izbor za Zhivot Bulgaria, HazteOir.Org - Španielsko, Jeden z Nas Poľsko, The Life Institute – Írsko, Movimento per la Vita – Taliansko, Stichting Schreeuw om Leven – Holandsko, Stiftung Ja Zum Leben – Nemecko.

Slovensko bolo po predstavení činnosti dvoch organizácií - Donum Vitae a Fóra života - hodnotené ako veľmi aktívna krajina. Príspevky zaujali publikum tak historickým pohľadom na pro-life aktivity od pádu komunizmu, ako aj emotívnou prezentáciou myšlienok na videách s obrazmi protestov, novovzniknutej Aliancie za rodinu i Národného pochodu za život.

Prednášajúci sa zhodli v myšlienkach, že nestačí politický význam zákonov, ale je potrebné vzdelávanie a osobná konverzia. Kultúru života treba „expandovať“, šíriť v médiách a prenášať na politikov. Stojí to za námahu, lebo politika sa nemôže oddeliť od života, vzdelávania a výchovy. Ľudí treba účinne presviedčať, že život podľa morálnych princípov a spravodlivých zákonov naozaj stojí za to.
Carlo Cassini vytýčil hlavné línie činnosti Federácie ONE OF US na rok 2015. Prvým cieľom je zmapovanie situácie Európy ohľadom práva na život. Aktivity potrebujeme spájať, nie rozdrobovať, nutné sú tiež veľké masmediálne udalosti na národnej i medzinárodnej úrovni, verejné debaty a formácia, ako i podpora pochodov za život cez vzniknutú Federáciu. V každej krajine by sa malo v médiách čo najviac hovoriť o týchto udalostiach, o aktivitách ako petícia JEDEN Z NÁS, a týmto spôsobom posilňovať siete a spolupráca každej z európskych krajín.

S hlavným prejavom vystúpil slovenský poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Mikolášik. „Pohľad na dianie v Európe v oblasti kultúry života by nemal byť pesimistický, ale realistický. I v súčasnosti je v Európskom parlamente viacero poslancov zameraných na pro-life hodnoty, počtom sú však vo veľkej menšine. Pre zmenu zmýšľania, právneho postavenia nenarodeného dieťaťa a nakoniec i zákonov v prospech života je potrebné najprv vzdelávanie a zapojenie širokej verejnosti do diania. Samotní politici nestačia, potrebný je tlak zdola, formácia v zásadných otázkach o dôstojnosti ľudského života za každých okolností," povedal predseda parlamentnej skupiny pre bioetiku.

TK KBS informovala Anna Kováčová( TK KBS, ak, ml; pz ) 20141203020   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 571 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019