TK KBS

Dnes je pondelok 23. 07. 2018   Meniny má Oľga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyše 40 kostolov sa počas Noci kostolov špeciálne otvorilo pre verejnosť
P:3, 26. 05. 2014 08:15, DOMBratislava 26. mája (TK KBS) Vyše 40 slovenských kostolov sa uplynulý piatok vo večerných hodinách mimoriadne otvorili pre verejnosť. Už po štvrtýkrát sa uskutočnila akcia Noc kostolov. Najviac chrámov sa otvorilo v Nitrianskej diecéze. Mimoriadne sprístupnené kostoly pripravili pre záujemcov zadarmo prehliadky i do inak neprístupných miest a bohatý duchovný program, vyplýva z informácií, ktoré sú zverejnené na stránke nockostolov.sk. Okrem katolíckych kostolov sa do tohtoročnej akcie, ktorá nemala oficiálneho garanta, zapojili aj ďalšie kresťanské cirkvi.

-----------------------------------------------------------------

Noc kostolov v Nitre

V Nitre bolo počas Noci kostolov (23. mája 2014) otvorených 19 chrámov, z toho 16 katolíckych. Pre návštevníkov týchto sakrálnych priestorov bol pripravený program, ktorý pozostával z bohoslužieb, z prehliadok s odborným výkladom, z koncertov, z odborných prednášok, z výstav. V Katedrále – Bazilike svätého Emeráma začal celovečerný program májovou mariánskou pobožnosťou a eucharistickou adoráciou, ktorú viedol nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Po siedmich mesiacoch sa počas Noci kostolov prvýkrát otvorili brány kostola svätého Urbana na Zobore, ktorého interiér prešiel kompletnou rekonštrukciou, a ktorý bude 25. mája slávnostne posvätený. Návštevníci tohto chrámu mohli nielen premiérovo vidieť jeho premenu, ale mohli sa dotknúť vystaveného najstaršieho zvona v Nitre. Vo Farskom kostole svätého Gorazda na sídlisku Klokočina sa najprv konal koncert piesní a duchovného slova a potom si prítomní mohli pozrieť prezentáciu vlastných fotografií kňaza a pedagóga Jozefa Šelingu.

TK KBS informoval Miroslav Lyko

-----------------------------------------------------------------

Katarínka sa opäť zapojila do Noci kostolov

V piatok 23. mája sa dobrovoľníci z projektu Katarínka pridali svojou účasťou a programom do projektu Noc kostolov.

Na Katarínku sa mohli záujemcovia dostať po turistických chodníkoch z okolitých obcí, alebo lesnou cestou z parkoviska pod Katarínkou, ktorá bola osvetlená sviečkami. Program od večerných do nočných hodin spočíval v moderovanej motlitbe, po ktorej nasledovalo divadlo priblížujúce históriu tohto miesta. Ďalej sa pokračovalo sprevádzaním po kostole a kláštore za svetla lampášov a oboznamovaním so 400 ročnou históriou ruín kláštora, cieľmi projektu Katarínka a jej dobrovoľníckými aktivitami. Návštevníci si mohli plne vychutnať Genius Loci tohto pútnického miesta, za účasti pokojného večerného ticha prírody. Taktiež im bol ponúknutý čerstvý teplý čaj na zahriatie.

Tento rok si Katarínku prišlo v neskorých hodinách vychutnať približne 150 návštevníkov a priaznivcov nielen z okolitých obcí a miest, ale aj z tých vzdialenejších ako Nitra, Nové Zámky, či Lučenec. Význam Noci kostolov nakoniec vyzdvihla jedna z organizátorov Eva Neubauerová: „Mladí dobrovoľníci z celého Slovenska zachraňujú ruiny kláštora a kostola sv. Kataríny nie pre seba, ale pre všetkých ľudí, ktorí tu hľadajú pokoj, dobro a oddych. Projekt Noc kostolov je neobyčajnou príležitosťou, ktorou možno sprístupniť atmosféru a posolstvo ruín návštevníkom zo širokého okolia a prostredníctvom programu im odovzdať nielen pekný zážitok, ale aj hodnoty, nádej a vieru sv. Františka z Assisi a sv. Kataríny Alexandrijskej.“

Zrúcanina kostola a kláštora sv. Kataríny sa nachádza v CHKO Malé Karpaty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Za projektom Katarínka stoja dobrovoľníci zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže a občianského združenia Katarínka. Za 20 rokov existencie projektu sa na dobrovoľníckych táboroch zúčastnilo 1.400 dobrovoľníkov, ktorí sa aktívne venujú záchrane historickej pamiatky, zveľaďovaniu blízkeho okolia a na konzervovanie ruín využívajú dobové techniky maltovania a murovania. Okrem toho za účasti archeológov a odborníkov objavujú históriu tohto zaujímavého miesta uprostred prírody.

TK KBS informoval Ľubo Blišák

-----------------------------------------------------------------

Projekt Noc kostolov, ktorý sa tento rok uskutočnil v piatok 23. mája od 18:00 h, je založený na dobrovoľnej spolupráci farností, reholí a spoločenstiev, ktoré spoluvytvárajú program. Podobne, ako vlani, ani tento rok nemá svojho garanta, preto sa koná len na miestach, kde chcú v tomto projekte pokračovať. Mottom vizuálneho štýlu je každý rok iný biblický verš, ktorý odkazuje práve na noc alebo je slovo noc jeho súčasťou. Tohto roku je to verš z knihy Genezis: „Nech sú svetlá na nebeskej oblohe, aby oddeľovali deň a noc a označovali obdobia, dni a roky.“ (Porov. Zach 14,7).

-----------------------------------------------------------------

Viac informácií je možné nájsť na internetovej stránke na www.nockostolov.sk.( TK KBS, tk; ml ) 20140526002   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 730 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018