TK KBS

Dnes je streda 20. 02. 2019   Meniny má Lívia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánsky denník poskytuje hlas ženám v Cirkvi
P:3, 23. 05. 2014 14:56, ZAHRím 22. mája (TK KBS) Spoluzakladateľka prílohy pre ženy Vatikánskeho denníka Osservatore Romano Lucetta Scaraffiová vyjadrila presvedčenie, táto žurnalistická iniciatíva ponúka hodnotnú platformu pre ženskú perspektívu v Cirkvi. “Mesačná príloha bola vytvorená preto, aby poskytla hlas mnohým ženám, ktoré pracujú v Katolíckej cirkvi, avšak sú málo známe. Chceme ich predstaviť svetu a dať im slovo,” povedala Scaraffiová spravodajskej agentúre CNA.

Profesorka dejín na rímskej univerzite Sapienza založila prílohu Osservatore Romano nazvanú “Ženy, Cirkev, Svet” v lete roku 2012, spolu s talianskou žurnalistkou Ritannou Armeniovou.

Ženy aj muži, ktorí sa zaujímajú o témy zo sveta žien, prispievajú do tejto štvorstranovej prílohy a venujú sa obliastiam misijného úsilia v rozvojových krajinách, ale aj otázkam týkajúcim sa žien, ktoré zastávajú pozície vo svetových vládach. V januári 2014 do prílohy pribudla strana venovaná “teológii žien”, ako odpoveď na výzvu pápeža Františka rozvíjať viac túto oblasť.

“Cieľom tejto prílohy je informovať o tom, čo sa týka žien na celom svete. Snažíme sa rozširovať okruh našich spolupracovníkov a tiež zapájať ženy, ktoré sú aktívne v rámci Cirkvi,” vysvetlila Scaraffiová.

Snaha o celosvetový záber postupne prináša svoje ovocie. “Nielen z Talianska, ale aj zvonku, zo zahraničia, dostávame mnoho listov a ponúk na spoluprácu - od misionárok, od žien celého sveta, ale aj od mužov, ktorí nám posielajú námety na články, alebo navrhujú, s kým urobiť rozhovor.”

Jedna stránka prílohy vždy obsahuje interview so “ženou, ktorú v katolíckom svete pokladáme za dôležitú,” povedala Scaraffiová. “Nemusí to znamenať, že je na mocnej pozícii, ale skôr to, že je významná pre život Cirkvi.”

Za najdôležitejšiu tému pre ženy v Katolíckej cirkvi Scaraffiová pokladá to, že je potrebné, aby o nich bolo počuť. Scaraffiová verí, že “Cirkvi je na osoh počúvať slová žien, ich skúsenosti a návrhy.” Profesorka dejín tiež poznamenala, že pápeži modernej doby starostlivo počúvajú hlas žien, a to osobne i na inštitucionálnej úrovni.

Ján Pavol II. bol dobre známy ako prvý pápež, ktorý venoval celý jeden oficiálny dokument téme žien v Cirkvi. Jeho apoštolská exhortácia “Mulieris Dignitatem” podľa Scaraffiovej “odhalila bohatstvo a potenciál žien, a zároveň uznala nevyhnutnosť ich prítomnosti v Cirkvi.”

Scarraffiová tiež poznamenala, že súčasný pápež František má snahu, aby boli ženy v Cirkvi viac zastúpené. Fakt, že hneď v prvom roku svojho pontifikátu menoval viacero žien do vatikánskych komisií Scaraffiová vidí ako “veľmi silný signál.”

Príloha Osservatore Romano venujúca sa témam žien v Cirkvi však existuje ešte vďaka predchodcovi Svätého Otca Františka, emeritnému pápežovi Benediktovi XVI.

“Benedikt XVI. mal veľkú úctu k ženám a snažil sa o ich začlenenie do života Cirkvi. On sám požiadal šéfredaktora Osservatore Romano, aby sa ženám venovalo viac priestoru v novinách,” povedala Scaraffiová. Profesorka histórie emeritného pápeža poznala aj osobne a je presvedčená, že k ženám vždy pristupoval “s veľkou úctou a mimoriadnym jemnocitom.”( TK KBS, CNA, mk ) 20140523021   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 374 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019