TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 11. 2019   Meniny má Klaudia, Deň študentov       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Top témy
Všetky
Synoda o Amazónii

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec počas audiencie pozdravil aj svoj obľúbený futbalový tím
P:3, 18. 12. 2013 14:25, ZAHVatikán 18. decembra (RV) Boh je s nami a dôveruje nám! Takto dnes Svätý Otec povzbudil veriacich počas poslednej tohtoročnej generálnej audiencie na Námestí sv. Petra. Pred štvrtou adventnou nedeľou upriamil pozornosť prítomných na Vianoce, Ježišovo narodenie, ktoré označil za oslavu dôvery a nádeje.

„Narodenie Ježiša nám v skutočnosti prináša radostnú správu o tom, ako sme nesmierne a každý zvlášť Bohom milovaní. Táto láska nám ho umožňuje nielen spoznať, ale nám ho aj dáva, komunikuje ho!,“ uviedol pápež František. Ako povedal, je to Boh, ktorý počas Vianoc zostupuje k nám. Schádza na zem ako malý a chudobný, aby sme sa mu pripodobnili, aby sme sa aj my znížili a „stali sa malými pri malých a chudobnými pri chudobných“. Pripomenul tiež, že ak sa Boh skrze Ježiša stal človekom, znamená to, že čokoľvek urobíme naším bratom alebo sestrám, urobíme tak jemu, ako to pripomínal aj sám Ježiš.

Pápež František dnes po katechéze pozdravil viaceré skupiny veriacich v rôznych jazykoch. V Ríme sa v týchto dňoch nachádza futbalový tím San Lorenzo z Argentíny, ktorého dlhoročným fanúšikom a čestným členom je aj Svätý Otec. Počas audiencie adresoval prítomným futbalistom nasledovné slová: „Osobitným spôsobom pozdravujem futbalový tím San Lorenzo, ktorý práve túto nedeľu vyhral majstrovstvá a prišiel sem, aby priniesol pohár. Veľká vďaka! Zverujem vás všetkých pod materskú ochranu Márie, Matky Božej a našej Matky. Nech vás ochraňuje a naplní vás radosťou a pokojom. Veľmi vám ďakujem!“

Svätý Otec ani v túto stredu nezabudol na mladých, chorých a novomanželov, keď sa im prihovoril: „Drahí mladí, osobitne rôzne skautské skupiny, pristupujte k Betlehemskému tajomstvu s rovnakými pocitmi viery a pokory ako Mária. Vy, drahí chorí, čerpajte z jasličiek tú radosť a ten vnútorný pokoj, ktorý Ježiš prinesie svetu. A vy, drahí mladomanželia, uvažujte nad príkladom svätej nazaretskej rodiny napodobňovaním cností.“

V závere audiencie pápež František udelil ľuďom zídeným na námestí svoje apoštolské požehnanie. Zotrval s nimi aj ďalšie dve hodiny, aby niektorých z nich osobitne pozdravil a porozprával sa s nimi.

Plné znenie katechézy Svätého Otca:

„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Toto naše stretnutie sa odohráva v duchovnom ovzduší Adventu, umocnenom Vianočnou novénou, ktorú v týchto dňoch prežívame, a ktorá nás uvádza do Vianočných sviatkov. Preto by som sa chcel dnes spolu s vami zamyslieť nad Vianocami, sviatkami Ježišovho narodenia, sviatkami dôvery a nádeje, ktoré prekonávajú neistotu a pesimizmus. Dôvod našej radosti spočíva v tom, že Boh je s nami a že nám stále dôveruje! Dobre o tom popremýšľajte: Boh je s nami a Boh nám stále dôveruje. Aký veľkorysý je tento Otec Boh! Boh prichádza prebývať s ľuďmi, vyberá si zem za svoj príbytok, aby bol pri človeku a nechal sa nájsť tam, kde človek prežíva svoje dni v radosti či v bolesti. Kvôli tomu zem už nie je iba akýmsi „slzavým údolím“, ale je miestom, kde si sám Boh rozložil svoj stan, je miestom stretnutia Boha s človekom, Božej solidarity s ľuďmi.

Boh chcel mať podiel na našom ľudskom údele, a to až takým spôsobom, že sa stal jedno s nami v osobe Ježiša, pravého človeka a pravého Boha. Je tu však ešte niečo prekvapujúcejšie. Prítomnosť Boha uprostred ľudstva sa neuskutočnila v akomsi ideálnom, idylickom svete, ale vo svete reálnom, poznačenom mnohými dobrými i zlými vecami, poznamenanom rozdeleniami, zlobou, chudobou, násilnosťami a vojnami. Zvolil si prebývať v našich dejinách, v takých, aké sú, so všetkou ťarchou ich ohraničení a drám. Týmto činom neprekonateľne dokázal svoju milosrdnú a láskyplnú náklonnosť voči ľuďom. On je Boh-s-nami. Ježiš je Boh-s-nami! Veríte tomu? [Odpovedajú: „áno“!]. Ešte raz spoločne vyznajme: Ježiš je Boh-s-nami! Všetci: [Ježiš je Boh-s-nami!] Ešte raz: [Ježiš je Boh-s-nami!] Dobre. Ďakujem. Ježiš je Boh-s-nami, od vekov a navždy s nami v utrpení a v bolestiach dejín. Ježišovo narodenie je prejavom toho, že Boh sa „zaradil“ raz a navždy na stranu človeka, aby nás spasil, aby nás pozdvihol z prachu našich bied, našich ťažkostí, našich hriechov.

Odtiaľ pochádza veľký „dar“ betlehemského Dieťaťa. Prináša nám duchovnú silu, takú, ktorá nám pomáha, aby sme sa nedali pohltiť našimi námahami, našou beznádejou, našim smútkom, pretože je to sila, ktorá zohrieva a premieňa srdce. Ježišovo narodenie nám totiž prináša nádhernú zvesť o tom, že sme nesmierne a osobitne milovaní Bohom a táto láska nám umožňuje ho nielen spoznať, ale nám ho dáva a komunikuje!

Z radostného nazerania na tajomstvo pre nás narodeného Božieho Syna môžeme odvodiť dve úvahy.

Prvou je to, že vo Vianociach sa Boh zjavuje nie ako niekto, kto je hore a riadi vesmír, ale ako ten, ktorý sa znižuje. Boh sa znižuje, zostupuje na zem maličký a chudobný. Znamená to, že ak sa mu chceme pripodobniť, nemôžeme sa vyvyšovať nad iných, ale tým skôr sa znížiť, vložiť sa do služby, stať sa malými pre malých, chudobnými pre chudobných. Je naozaj nepekné, keď vidíme kresťana, ktorý sa nechce znížiť, nechce slúžiť, kresťana, ktorý sa všade povyšuje. Je to škaredé, však? Taký človek nie je kresťanom, ale pohanom! Kresťan slúži, zníži sa... Konajme tak, aby sa títo naši bratia a sestry nikdy necítili sami!

Druhý dôsledok: Ak sa Boh, skrze Ježiša Krista, priblížil k človeku až natoľko, že sa stal jedným z nás, znamená to, že čokoľvek urobíme niektorému bratovi alebo sestre, urobíme jemu. Sám Ježiš nám to pripomenul: ten, ktorý nakŕmi, prijme, navštívi, prejaví lásku jednému z najmenších a najchudobnejších spomedzi ľudí, urobí tak Božiemu Synovi. Zverme sa materinskému príhovoru Panny Márie, Ježišovej a našej Matky, aby nám počas týchto Vianoc, ktoré sú už blízko, pomohla rozpoznať v tvári nášho blížneho, osobitne v osobách najslabších a vytlačených na okraj, obraz Božieho Syna, ktorý sa stal človekom. Ďakujem.“ / Preložila sr. Agnes Jenčíková CJ( TK KBS, RV aj, mf; ml ) 20131218031   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1049 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019