TK KBS

Dnes je sobota 20. 10. 2018   Meniny má Vendelín       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Top témy
Všetky
Synoda o mladých 2018
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec: Kto sa stretol s Ježišom, má radosť, ktorú mu nik nemôže vziať
P:3, 15. 12. 2013 19:41, ZAHVatikán 15. decembra (RV) Dnes napoludnie sa Námestie Svätého Petra ozývalo hlasmi detí, ktoré prišli v sprievode svojich rodičov a katechétov. Priniesli so sebou figúrky malého Ježiška jasličkách, aby ich Svätý otec požehnal. Tretia adventná nedeľa sa v Taliansku už tradične spája s týmto požehnaním. Pred modlitbou Anjel Pána sa pápež František prihovoril z otvoreného okna týmito slovami:

„Drahí bratia a sestry, Dobrý deň!

Dnes je tretia adventná nedeľa, nazývaná nedeľa Gaudete, teda nedeľa radosti. V liturgii viackrát zaznieva pozvanie tešiť sa, radovať sa. Prečo? Lebo Pán je blízko. Vianoce sú blízko. Kresťanské posolstvo sa nazýva „evanjelium”, čiže „dobrá zvesť“, radostná zvesť pre celé ľudstvo. Cirkev nie je akýmsi útočiskom pre smutných ľudí, Cirkev je domom radosti! A tí, ktorí sú smutní, nachádzajú v nej pravú radosť!

Radosť evanjelia, to nie nie je bársaká radosť. Jej dôvod spočíva vo vedomí, že sme prijatí a milovaní Bohom, ako nám to dnes pripomína prorok Izaiáš (porov. Iz 35,1-6.8.10). Boh je ten, ktorý prichádza, aby nás zachránil, a poskytuje pomoc najmä tým, ktorých srdce zmalomyseľnelo. Jeho príchod medzi nás posilňuje, upevňuje, dodáva odvahu, dá zaplesať a zakvitnúť púšti a stepi, teda nášmu životu, keď sa stáva vyprahnutým. Kedy sa stáva náš život vyprahnutým? Keď je bez vlahy Božieho slova a jeho Ducha lásky.

Nech by boli naše obmedzenosti a zlyhania akokoľvek veľké, nesmieme byť skleslí a nerozhodní tvárou v tvár ťažkostiam a našej vlastnej slabosti. Naopak, sme pozvaní posilniť svoje ruky, spevniť kolená, mať odvahu a nebáť sa, pretože náš Boh nám neustále preukazuje veľkosť svojho milosrdenstva.

On nám dáva silu ísť ďalej. On je stále s nami, aby nám pomohol napredovať. Je Bohom, ktorý nás veľmi miluje. Miluje nás, a preto je s nami, aby nám pomáhal, posilňoval nás v napredovaní. S odvahou, vždy vpred! S jeho pomocou môžeme vždy začať odznova. Ako začať odznova? Niekto by mohol povedať: „Nie, otče, ja mám toho toľko na svedomí... Som veľký hriešnik, veľký... Nemôžem začať odznovu!” Mýliš sa! Môžeš začať odznova! Prečo? Pretože on ťa čaká, on ti je nablízku, on ťa miluje, on je milosrdný, on ti odpustí, on ti dá silu začať odznova! Všetkým! Sme schopní opäť otvoriť oči, prekonať smútok a slzy a spievať novú pieseň. A táto pravá radosť obstojí aj v skúškach, aj v utrpení, pretože to nie je radosť povrchná, ale vstupujúca do vnútra človeka, ktorý sa spolieha na Boha a dôveruje v neho.

Kresťanská radosť, ako aj nádej, má svoj základ v Božej vernosti, v istote, že on vždy splní svoj sľub. Prorok Izaiáš napomína tých, ktorí zablúdili a sú malomyseľní, aby sa spoľahli na Pánovu vernosť, pretože príchod jeho spásy do ich života nebude meškať. Tí, ktorí sa s Ježišom na svojej ceste stretli, zakúšajú v srdci pokoj a radosť, ktorú im nič a nikto nemôže vziať. Našou radosťou je Ježiš Kristus, jeho pravá a nevyčerpateľná láska! Preto, keď sa kresťan stáva smutným, znamená to, že sa vzdialil od Ježiša. Ale nemali by sme ho nechať samého! Musíme sa modliť za neho a dať mu pocítiť teplo spoločenstva.

Nech nám Panna Mária pomôže zrýchliť náš krok smerom k Betlehemu, aby sme sa stretli s Dieťaťom, narodeným pre nás, pre spásu a radosť všetkých ľudí. To jej povedal anjel: «Raduj sa, milosti plná, Pán s tebou» (porov. Lk 1,28). Nech nám vyprosí, aby sme prežívali radosť evanjelia doma, v práci, vo farnosti a v akomkoľvek prostredí. Radosť intímnu, plynúcu z úžasu a nežnosti, aké pociťuje matka, keď sa pozerá na svoje novonarodené dieťa a cíti, že je to dar od Boha, zázrak, za ktorý možno jedine ďakovať!“ / Preložila: sr. Jaroslava Kochjarová CJ

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána Svätý Otec udelil prítomným apoštolské požehnanie. Chlapci a dievčatá stáli počas požehnania s jasličkami v rukách a nezľakli sa ani spŕšky dažďa. Svätý Otec ich za túto odvahu pochválil a poprosil ich aj o modlitbu:

„Drahé deti, keď sa budete pri vašich jasličkách modliť, pamätajte aj na mňa, tak ako aj ja pamätám na vás. Ďakujem vám a prajem požehnané Vianoce!“ Do dnešnej jasličkovej akcie boli zapojené rímske farnosti, školy a oratóriá, pod vedením Strediska rímskych oratórií. Napriek troche vody deti odchádzali zo stretnutia so Svätým Otcom naradované.

Po príhovore z okna Apoštolského paláca Svätý Otec prešiel do Sály požehnaní, kde sa stretol so spoločenstvom univerzitného kolégia Vila Nazaret, ktoré poskytuje domov a formáciu talentovaným študentom z chudobných pomerov. Dnes dopoludnia spoločenstvo kolégia slávilo vo Vatikáne svätú omšu pri príležitosti 90-ročného jubilea kardinála Silvestriniho, predsedu Nadácie Domenica Tardiniho, poskytujúcej štipendiá nadaným študentom.( TK KBS, RV jak, jb; ml ) 20131215004   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1278 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018