TK KBS

Dnes je utorok 26. 03. 2019   Meniny má Emanuel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veriaci v Ríme ďakovali za 50 rokov existencie Slovenského ústavu
P:3, 17. 11. 2013 20:06, ZAHRím 17. novembra (TK KBS) Slovenskí aj talianski veriaci si nedeľu 17. novembra v kaplnke Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme pripomenuli 50. výročie založenia Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda. Ďakovnú svätú omšu pri tejto príležitosti celebroval arcibiskup Beniamino Stella, prefekt Kongregácie pre klérus. Spolu s ním Eucharistiu slávili aj Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup-metropolita, Mons. Gino Reali, biskup miestnej diecézy Porto Santa Rufina, Mons. Štefan Sečka, spišský diecézny biskup, Mons. Stanislav Stolárik, pomocný biskup košickej arcidiecézy a Mons. Jozef Haľko, bratislavský pomocný biskup, ktorý je delegátom Konferencie biskupov Slovenska pre Pápežské slovenské kolégium v Ríme. Medzi prítomnými hosťami sa na slávnosti zúčastnili veľvyslanec Slovenska pri Svätej stolici Peter Sopko a veľvyslankyňa Slovenska pri Talianskej republike Mária Krasnohorská.

Rektor Pápežského kolégia Mons. Vladimír Stahovec na úvod slávnosti privítal hostí, na čele s kardinálom Jozefom Tomkom, ktorý sa mimoriadnym spôsobom zaslúžil o realizáciu myšlienky vybudovania Slovenského ústavu a kolégia. Mons. Stahovec vyzdvihol, že oslava sa koná v kontexte 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu a 50 rokov existencie Slovenského ústavu v Ríme do tohto jubilea intenzívne zapadá. Rektor pripomenul, že všetci Slováci, ktorí v Ústave žili a pracovali, venovali svoje úsilie jednému hlavnému cieľu: duchovnému a náboženskému dobru slovenského ľudu.

Prefekt Kongregácie pre klérus Mons. Beniamino Stella v homílii vyzdvihol, že Ústav sv. Cyrila a Metoda v Ríme bol postavený vďaka zbožnosti a obetám veľkého množstva slovenských veriacich žijúcich po celom svete. “Súčasťou dejín tohto kolégia sú tiež životy kňazov a biskupov, ktorí pracovali v tichu a v obete, neraz však aj v utrpení a ponížení: pracovali inšpirovaní Bohom a evanjeliom.” Mons. Stella vyjadril presvedčenie, že je dôležité pripomínať si históriu Slovenského ústavu, pretože je obrazom kresťanského života a kresťanskej svätosti, v centre ktorej majú svoje podstatné miesto kríž a obeta. “Bez obety v kresťanskom živote a bez kríža neexistuje duchovná plodnosť. Pán používa naše talenty pre svoje diela, ale ak sú to len ľudské talenty, ktoré sa neinšpirujú vierou, nestačí to. Ľudské diela sa pomíňajú, ba niekedy aj rúcajú. Ale práve čnosť a svätosť života je to, čo sa páči Bohu.” Mons. Stella prítomných vyzval nasledovať príklad obetavosti a svätosti viditeľný v živote mnohých kňazov a veriacich, ktorých životy sa spojili s históriou Pápežského slovenského ústavu v Ríme.

Prítomným hosťom sa prihovoril aj Mons. Gino Reali, biskup diecézy Porto Santa Rufina, na území ktorej je Ústav sv. Cyrila a Metoda postavený. Kňazom bývajúcim v kolégiu vyjadril svoju vďačnosť za pastoračné pôsobenie v diecéze a vyzdvihol tiež vplyv osobností, ktoré v ústave žili a pracovali v minulosti, predovšetkým biskupov Štefana Vrableca a Dominika Hrušovského.

Na záver slávnosti vyjadril Slovenskému ústavu svoju vďaku a podporu aj predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. Bratislavský arcibiskup-metropolita zároveň prečítal pozdravný list, ktorý v mene Svätého Otca na slávnosť zaslal vatikánsky štátny sekretár Mons. Pietro Parolin. Svätý Otec František v ňom vyjadril želanie, aby Pápežský slovenský ústav “pokračoval vo vzácnom diele pre dobro a rast cirkevného spoločenstva, ale aj občianskej spoločnosti” a všetkým prítomným poslal svoje apoštolské požehnanie.( TK KBS, mk; mk ) 20131117001   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1202 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019