[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 05. 12. 2023   Meniny má Oto      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Celoslovenský liturgický deň v Bratislave s kardinálom A. Cańizaresom
P:3, 17. 10. 2013 13:30, DOM

Bratislava 17. októbra (TK KBS) V Bratislave sa dnes konal Celoslovenský liturgický deň. Hlavným hosťom bol španielsky kardinál Antonio Cańizares Llovera, prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Jeho prednáške predchádzala svätá omša, ktorú za účasti viacerých biskupov a kňazov celebroval v Katedrále sv. Martina. Liturgická komisia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) s partnermi pripravila toto podujatie v znamení významného jubilea - 50 rokov od prijatia konštitúcie Druhého vatikánskeho koncilu o posvätnej liturgii Sacrosanctum Concilium (prijatá 4. decembra 1963).

V homílii sa prítomným prihovoril košický pomocný biskup Mons. Stanislav Stolárik. Zameral sa na vysvetlenie súvisu medzi vierou a liturgiou. V závere zdôraznil, že liturgia musí byť slávená primeraným spôsobom. "Lebo, keď poukazuje na krásu viery, pomáha nám zároveň uvedomiť si svoj morálny stav a prináša vnútorné uzdravenie, rozmnožuje v nás dary milosti, učí nás spoznávať Krista v blížnych, pobáda nás k obráteniu a radikálnym rozhodnutiam v živote, upevňuje spoločenstvo a jednotu Cirkvi," uviedol predseda Liturgickej komisie KBS Mons. Stanislav Stolárik.

PLNÉ ZNENIE homílie je ::TU::

Za účasti desiatok kňazov, rehoľníkov a veriacich sa na svätej omši zúčastnil aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, košický pomocný biskup Mons. Stanislav Stolárik a spišský pomocný biskup Mons. Andrej Imrich. Všetkých privítal arcibiskup Zvolenský. "Tešíme sa, že budeme s vami sláviť vrcholný prejav bohoslužby - svätú omšu," povedal v súvislosti s účasťou otca kardinála a vyjadril mu vďačnosť, že prišiel na Slovensko.

PLNÉ ZNENIE pozdravu je ::TU::

Po slávení nasledovala prednáška kardinála Cańizaresa v aule Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave. Vychádzal z nej z apoštolského listu Benedikta XVI Porta Fidei. Svätý Otec v ňom oznámil zámer vyhlásiť Rok viery. "Bez liturgie a sviatostí, hovorí Benedikt XVI., by vyznanie viery nemalo svoju účinnosť, lebo by mu chýbala milosť, ktorá podporuje svedectvo veriacich. A preto je potrebné intenzívnejšie slávenie viery v liturgii a osobitne v Eucharistii, ktorá je vrcholom, ku ktorému smeruje činnosť Cirkvi a zároveň prameňom, z ktorého prúdi všetka jej sila."

V prednáške sa zamyslel nad víziou liturgie v súvislosti s konštitúciou o posvätnej liturgii Sacrosanctum Concilium, ktorú prijal Druhý vatikánsky koncil, jej zmyslom a prínosom. Načrtol i niektoré podnety k tomu, ako mať na slávení a prežívaní liturgie aktívnejšiu účasť. "Liturgia je centrom života Cirkvi. Musíme si uvedomiť, že ak nemáme srdce v liturgii, tak nie sme schopní robiť tú novú evanjelizáciu, ktorú tak veľmi potrebujeme," zdôraznil po prednáške novinárom kardinál Cańizares, ktorý odpovedal aj na sériu viacerých otázok z publika.

PLNÉ ZNENIE prednášky je ::TU::

Kardinál Cańizares predsedá diskatériu od decembra 2008. Táto kongregácia vznikla spojením dvoch pôvodne samostatných dikastérii - Konkregácie pre Boží kult (ustanovená bola pápežom Pavlom VI. v roku 1969) a Kongregácie pre disciplínu sviastostí (ustanovená bola pápežom Piom X. v roku 1908). Do súčasnej podoby ich znovu zjednotil v roku 1988 bl. Ján Pavol II. apoštolskou konštiúciou Pastor Bonus. Má na starosti schvaľovanie liturgických textov a ich preklady do rozličných jazykov, ako aj disciplínu siedmich sviatostí. Má približne 40 členov, sú medzi nimi kardináli, arcibiskup a biskupi.

Na Slovensko prišiel na pozvanie biskupa Stolárika, ktorý v závere dnešného verejného podujatia poďakoval za účasť účastníkom i hosťom. Podujatie bolo určené všetkým záujemcom o posvätnú liturgiu. Zúčastnili sa na ňom aj zástupcovia akademickej obce. Popoludní pokračuje pracovným stretnutím členov Liturgickej komisie KBS, ktorá tento deň zorganizovala v spolupráci s Katedrou liturgiky Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a Bratislavskou arcidiecézou.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

( TK KBS, ml; ml ) 20131017026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]