TK KBS

Dnes je utorok 26. 03. 2019   Meniny má Emanuel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyhlásenie najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví na Slovensku o rodine
P:3, 16. 09. 2013 14:15, DOMBratislava 16. septembra (TK KBS) Na Generálnom biskupskom úrade Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Bratislave sa uskutočnilo druhé zo stretnutie vedúcich predstaviteľov kresťanských cirkví na Slovensku. Predstavitelia zúčastnených cirkví prerokovali návrh spoločného Vyhlásenia najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví na Slovensku o rodine a po diskusii ho schválili. Prinášame ho v plnom znení.

Vyhlásenie najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví na Slovensku o rodine

Písmo sväté ako prameň Božieho zjavenia a kresťanskej náuky podáva jasné svedectvo o manželstve a rodine ako o Božom stvoriteľskom poriadku: „Tak stvoril Boh človeka na svoj obraz; na Boží obraz ho stvoril; ako muža a ženu ich stvoril“ (Gn 1, 27) a „Preto muž opustí svojho otca i svoju matku a priľne k svojej žene a budú jedným telom“ (Gn 2, 24).

Pre väčšinu obyvateľov Slovenska je spokojný život v rodine prioritou, mnohé rodiny však čelia rozličným vážnym ťažkostiam. Nezamestnanosť, obavy z chudoby či nízky príjem im neumožňujú viesť dôstojný život. Rodiny sú ohrozené rozvodovou mentalitou, zníženým morálnym vedomím, násilím a neúctivým zobrazovaním ľudskej sexuality na verejnosti. Riešenie týchto problémov si vyžaduje angažovanosť celej spoločnosti. Starostlivosť o rodinu nespočíva len v jej materiálnom zabezpečení, ale aj v neustálom posilňovaní jej spoločenského, sociálneho, kultúrneho i náboženského významu. Našou povinnosťou je všemožne podporovať rodinu a dať jej takú mieru istôt, aby požehnanie  prichádzajúce do rodín cez deti nebolo odmietané ľudskou ustarostenosťou manželov o ich ekonomické zabezpečenie.

S obavami sledujeme, že trendy z niektorých - predovšetkým ekonomicky rozvinutých krajín sveta - sa stále viac implementujú aj do slovenskej spoločnosti. Sme svedkami toho, ako sa po malých krokoch spochybňuje význam manželstva a nahlodávajú sa základy rodiny. Ak by sa aj prostredníctvom rozhodnutí svetských autorít v spoločnosti vytvárala atmosféra spochybňujúca inštitút manželstva ako zväzku muža a ženy, vystavovala by sa aj rodina, postavená na tomto manželstve, rozličným ohrozeniam a deformáciám.

Vzťah muža a ženy ako základnej spoločenskej jednotky, potvrdzuje Ježiš Kristus v Mt 19, 1 – 9. Manželstvo a rodina sú Božím zámerom pre svet. Sme presvedčení, že manželstvo ako zväzok muža a ženy, ako aj rodina, ktorú vytvoria, nemajú v spoločnosti žiadnu alternatívu na ktorej by spočívalo Božie zaľúbenie a zasľúbenie požehnania. Žiadny iný zväzok nebude nikdy rovnocenný s manželstvom muža a ženy.

Na národnej úrovni sme pripravení podporiť našu vládu a parlament pri prijímaní takých dokumentov, ktoré budú reflektovať nielen našu účasť v európskych štruktúrach, ale aj naše spoločenské, kultúrne a náboženské danosti, ktoré sa v minulosti už osvedčili a ktoré mali nespochybniteľný význam pri prežití slovenského národa a národnostných menších žijúcich na Slovensku dodnes.

Podporujeme a budeme podporovať predstaviteľov Slovenskej republiky a všetkých reprezentantov Slovenska aj v európskych a medzinárodných inštitúciách pri presadzovaní postojov obyvateľov Slovenska, ktoré sú v súlade s takýmito tradíciami. Veríme, že zjednotení so všetkými ľuďmi dobrej vôle na Slovensku zachováme a upevníme postavenie manželstva a rodiny u nás i vo svete.

Kresťanské cirkvi vo svojom každodennom úsilí budú naďalej využívať všetky prostriedky na to, aby pomáhali slabým a bezbranným, obhajovali právo veriacich i neveriacich na dôstojný život a ochraňovali ľudskú dôstojnosť vrátane inštitútu manželstva a rodiny.

V Bratislave 16. septembra 2013

Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup – metropolita a predseda KBS, Rímskokatolícka cirkev v SR
Miloš Klátik, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, predseda ERC v SR
Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita, Gréckokatolícka cirkev v Slovenskej republike
Rastislav, arcibiskup prešovský a Slovenska, Pravoslávna cirkev na Slovensku
László Fazekas, biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku
Ján Henžel, predseda Rady Cirkvi bratskej v Slovenskej republike

Zdroj: Dušan Vagaský, riaditeľ Generálneho biskupského úradu ECAV( TK KSB, dva; ml ) 20130916038   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 2072 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019