TK KBS

Dnes je utorok 15. 10. 2019   Meniny má Terézia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
Synoda o Amazónii

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Homosexuálny pár chce žalovať Anglikánsku cirkev
P:3, 05. 08. 2013 16:10, ZAHLondýn, Anglicko. Kvôli zákonu, ktorý povoľuje manželstvo osobám rovnakého pohlavia, avšak neumožňuje Anglikánskej cirkvi takéto manželstvá uzatvárať, chce homosexuálny pár podať žalobu, a tak dosiahnuť možnosť cirkevne sa zosobášiť.

"Sme veľmi radi, že manželstvá gayov boli uznané - to bol veľký krok. Ale v skutočnosti je to vlastne malý krok, pretože stále zostáva niečo, čo nemôžeme urobiť, povedal Barrie Drewitt-Barlow pre noviny Essex Chronicle.

"Musíme presvedčiť cirkev, že je správne, aby nás prijali ako praktizujúcich kresťanov."

17. júla boli uzákonené manželstvá osôb rovnakého pohlavia, čo znamená, že od začiatku budúceho roku sa homosexuálne páry, ktoré doteraz mohli žiť len v civilných zväzkoch, budú môcť riadne sobášiť v Anglicku a Walese, nie však v Škótsku alebo Severnom Írsku.

Zákon umožňuje cirkvám a náboženským skupinám, aby pristúpili k uzatváraniu manželstviev homosexuálnych párov podľa vlastného uváženia, avšak Anglikánska cirkev, ktorá je v krajine oficiálnou, je z tejto možnosti vylúčená.

Drewitt-Barlow a jeho partner Tony sú členmi Anglikánskej cirkvi a hnevá ich, že sa v nej nemôžu zosobášiť.

"Chcem ísť do kostola a oženiť sa so svojím mužom... a hnevá ma to, pretože to veľmi chcem - chcem veľkú, bohatú slávnosť so všetkým, a tak sa zdá, že to len tak nepôjde," povedal Barrie.

Nový zákon umožňuje všetkým náboženským skupinám okrem Anglikánskej cirkvi uzatvárať manželstvá homosexuálov.

"Ak by som bol Sikh, mohol by som sa oženiť v Gurdware, liberálni Židia sa môžu sobášiť v synagóge - len my kresťania nič... Jediný spôsob, ako to dosiahnuť je ísť proti cirkvi súdnou cestou."

"My nechceme nikoho nútiť, aby nás sobášil - má to byť najšťastnejší deň môjho života a to by len všetko pokazilo a cítil by som sa zle... ale nemajú kresťania odpúšťať a prijímať a milovať?"

"Je to na hanbu, že musíme kresťanov priviesť až na súd, aby nás uznali", dodal Barrie.

Drewitt-Barlows naznačili, že sa budú súdiť o právo uzatvoriť manželstvo v Anglikánskej cirkvi ešte v decembri, keď sa o zákone len začalo rokovať.

17. decembra povedali so svojím druhom BBC, že zákaz uzatvárania manželstiev v Anglikánskej cirkvi by ich "právne diskriminoval".

Zákon vzbudil vážne obavy týkajúce sa náboženskej slobody a ochrany svedomia.

Katolícka cirkev a jej predstavitelia by mohli čeliť podobným žalobám kvôli zákonom o ľudských právach za to, že odmietajú sláviť manželstvo osôb rovnakého pohlavia. Takéto páry by ich mohli dať na súd za diskrimináciu.

Britská vláda uistila náboženské skupiny, že ich bude chrániť pred podobnými žalobami.

V minulosti však tiež tvrdila, že náboženským skupinám nebude dovolené sláviť manželstvá homosexuálnych párov, aby tak bola chránená sloboda svedomia.

Vo vládnom dokumente, ktorý bol pripravený ešte predtým, ako zákon predstavili na rokovanie parlamentu, ministerka Theresa May napísala, že "vláda sa nesnaží zmeniť to ako náboženské organizácie definujú manželstvo - a žiadna nová legislatíva nepovolí uzatváranie cirkevného manželstva osobám rovnakého pohlavia".

Plán Drewitt-Barlowcov ísť do súdneho sporu nie je prvým prípadom, kedy Anglikánska cirkev musí čeliť tlaku kvôli odmietnutiu sláviť manželstvá gayov.

Mesiac predtým, než bola legislatíva definitívne prijatá, niekoľko členov parlamentu žiadalo, aby sa Anglikánska kaplnka vo Westminsterskom paláci pretransformovala na medzináboženskú kaplnku alebo kaplnku otvorenú všetkým náboženským presvedčeniam - a mohli sa v nej tak uzatvárať manželstvá osôb rovnakého pohlavia.
( TK KBS, CNA, mk; mk ) 20130805028   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1028 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019