TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Z Muráňa do Levoče kráča s mladými pútnikmi i 76-ročný František
P:3, 04. 07. 2013 19:33, DOMLevoča. Nezabudnuteľné zážitky, úprimná radosť, nové vzťahy, duchovný zážitok. Týmito slovami popisujú svoju 72-kilometrovú púť z Muráňa na Mariánsku horu do Levoče samotní pútnici. Práve v týchto dňoch kráčajú cez Hranovnicu a Spišský Štvrtok až do Levoče. Tento rok ich je viac ako 130. Najstarší pútnik František má 76 rokov. Najmladšia 5-mesačná Lucka putuje zabalená v šatke v náruči svojej mamy.

Medzi putujúcich sa pridali aj hostia z Dánska, Českej republiky a Ukrajiny. „Už po dvadsiaty druhýkrát putujeme k Panne Márii do Levoče. Veríme, že prosí a oroduje nie len za nás, ale i za všetkých ľudí, ktorých v modlitbách prinášame na Levočskú horu,“ uviedol Ján Gombala, organizátor púte. Mladí ľudia z rôznych častí Slovenska pravidelne prichádzajú na púť oddýchnuť si po namáhavom školskom roku či náročných pracovných povinnostiach. „Predovšetkým tu prichádzame načerpať nové sily, predniesť svoje prosby, odprosiť za hriechy alebo obetovať púť za blízkeho človeka,“ dodal J. Gombala.

,,Človek si za jeden rok nazbiera veľa hriechov, preto som za ne prišiel odprosiť a zároveň odkráčať cestu, ktorá ma privedie do rodného mesta mojej manželky,” hovorí najstarší účastník púte František, ktorý sa napriek svojmu vysokému veku zúčastňuje púte po prvýkrát. Pre ďalších je púť priestorom pre nadviazanie nových priateľstiev, osobných zážitkov s Bohom či zažitie spoločenstva. Dôkazom toho je aj Jozef, ktorý absolvuje púť už po siedmykrát: ,,Po toľkých rokoch ma to sem naďalej láka aj preto, lebo tu stretnem mladých ľudí, zažijem spoločenstvo a, samozrejme, aj kvôli duchovnému zážitku,” vysvetlil.

Na ceste do Levoče pútnici hrajú na hudobných nástrojoch, spievajú, stretávajú sa a diskutujú v skupinkách či modlia sa ruženec. ,,Počas púte si túžim vyprosiť milosti a spoznať nových ľudí,” dopĺňa Katka, ktorá putuje už tretí rok. Šesťdňová púť vyvrcholí v sobotu 7. júla na Mariánskej Hore v Levoči. Počas nej sa pútnici zúčastnia polnočnej mládežníckej svätej omše. Viac o projekte sa nachádza na stránke www.muranlevoca.sk.

Púť každoročne organizuje Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže, ktoré sa už viac ako dvadsať rokov venuje systematickej práci s mládežou. Počas leta ponúka mladým ľuďom možnosť zúčastniť sa historických táborov Katarínka a Dubova Colonorum, nemeckého jazykového tábora Anem či navštíviť niekoľko letných festivalov. Viac o letných podujatiach sa nachádza na stránke www.zksm.sk.

TK KBS informovala Marika Janusová( TK KBS, mja; ml ) 20130704037   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020