[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 08. 12. 2021   Meniny má Marína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Patriarcha koptskej pravoslávnej cirkvi Tawadros II. s Františkom
P:3, 10. 05. 2013 16:52, ZAH

Vatikán 10. mája (RV) - Patriarcha koptskej pravoslávnej cirkvi Tawadros II. po svojom štvrtkovom príchode do Vatikánu navštívil Baziliku sv. Petra a katakomby pod ňou. Ubytoval sa v Dome sv. Marty, kde sa už v ten istý deň mohol neoficiálne stretnúť so Svätým Otcom. František ho oficiálnej prijal dnes na audiencii v knižnici Apoštolského paláca, ktorú ukončila spoločná modlitba Otče náš a za pokoj v kaplnke Redemptoris Mater.

Dnešná návšteva posilňuje väzby priateľstva a bratstva, ktoré už zjednocujú Petrov stolec a stolec sv. Marka, dedičstvo nevyčísliteľného odkazu mučeníkov, teológov, svätých mníchov a verných Kristových učeníkov, ktorí počas mnohých generácií vydávali svedectvo evanjeliu, často vo veľmi ťažkých podmienkach

František začal týmito slovami svoj pozdrav, v ktorom pripomenul stretnutie koptského patriarchu Shenouda III. so Svätým Otcom Pavlom VI. Pred 40 rokmi - 10. mája 1973 - ním začal ekumenický dialóg oboch cirkví, ktorý neskôr vyústil v podpísanie spoločnej kristologickej deklarácie (1988) a k ustanoveniu Zmiešanej medzinárodnej komisie teologického dialógu medzi Katolíckou cirkvou a zástupcami všetkých pravoslávnych cirkví (1979). Petrov nástupca tieto kroky označil za míľníky ekumenizmu.

"Sme radi, že dnes môžeme potvrdiť to, čo naši vážení predchodcovia slávnostne vyhlásili; sme radi, že sme zjednotení v krste, čoho osobitným vyjadrením je naša spoločná modlitba, ktorá túži po dni, keď sa naplní želanie Pána, a my budeme môcť piť z jedného kalicha (...) Som presvedčený, že pod vedením Ducha Svätého bude naša vytrvalá modlitba, náš dialóg a naša vzájomná ochota deň za dňom budovať spoločenstvo vzájomnej lásky, že prinesie nové a podstatné kroky smerujúce k úplnej jednote.“

František ocenil pozornosť, ktorú novozvolený koptský pravoslávny patriarcha venuje katolíckym koptom v Egypte. Z jeho iniciatívy vznikla činnosť Národnej rady kresťanských cirkví, usilujúca sa o bratské vzťahy medzi jednotlivými cirkvami a ich zapojenie v spoločnosti. Zdieľam tiež vašu starosť o osudy vašej krajiny a rolu kresťanských komunít, dodal Svätý Otec.

"Ak trpí jeden úd, trpia s ním všetky ostatné údy, ak je niektorý úd vyznamenaný, všetky ostatné údy sa s ním radujú". To je zákon kresťanského života a v tomto zmysle môžeme povedať, že existuje ekumenizmus utrpenia. Tak ako krv mučeníkov bola semenom síly a plodnosti Cirkvi, tak sa zdieľanie každodenného utrpenia môže stať účinným nástrojom jednoty. A istým spôsobom je toto pravdivé tiež v širšom spoločenskom rozmere a vo vzťahoch medzi kresťanmi a nekresťami. Zo spoločného utrpenia môžu totiž s Božou pomocou vyklíčiť odpustenie, zmierenie a pokoj."

Prichádzam z „krajiny Nílu“, devätnásť storočí existujúcej starovekej cirkvi a z domoviny mníšstva, reagoval patriarcha Tawadros II. vo svojom pozdrave. Pápeža Františka pozval na návštevu krajiny a predniesol aj nasledovný návrh: „Nech je toto len prvým z mnohých sérií stretnutí lásky a bratstva medzi dvoma veľkými cirkvami. Navrhujem preto, aby sa každý rok 10. mája oslavoval sviatok bratskej lásky medzi Katolíckou cirkvou a Koptskou pravoslávnou cirkvou.“

Ako dodal František, cesta medzi oboma cirkvami je ešte možno veľmi dlhá, ale doterajšie kroky, vrátane stretnutia v Káhire v roku 2000 medzi Shenoudom III. a Jánom Pavlom II. počas jubilejnej púte, predstavujú záruku pre ďalšie vzťahy. Tieto sa podľa Svätého Otca nerodia iba z chvíľky osláv, ale aj z „ekumenizmu utrpenia“:

Koptský pravoslávny patriarcha v podvečer navštívi Koloseum a nasledovať bude spoločná večera v Dome sv. Marty. Návšteva potrvá do pondelka 13. mája.

( TK KBS, RV mf, RV CZ; ml ) 20130510027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]