TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 02. 2019   Meniny má Miloslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedik XVI. predsedal kanonizácii 7 nových svätých vo Vatikáne
P:3, 21. 10. 2012 16:25, ZAHVatikán 21. októbra (TK KBS/RV) - Kanonizácia siedmich nových svätcov priviedla dnes na Námestie sv. Petra okolo 80-tisíc ľudí. Liturgiu slávil Benedikt XVI. podľa zrevidovaného obradu za účasti 262 biskupov, ktorí sú v Ríme na zasadnutí synody o novej evanjelizácii. Sedem nových svätcov zo šiestich národov (sv. James Berthieu SJ, sv. Pedro Calungsod, sv. John Baptist Piamarta, sv. Carmen Sallés y Barangueras, sv. Marianne Cope, sv. Kateri Tekakwitha a sv. Anna Schäffer) predstavil Svätý Otec v homílii, v ktorej závere povedal:

"Títo noví svätí, rozdielni, čo sa týka pôvodu, jazyka, národa a spoločenského postavenia, sú zjednotení s celým Božím ľudom v tajomstve spásy Krista, Vykupiteľa. Spolu s nimi aj my, tu zhromaždení so synodálnymi otcami pochádzajúcimi z celého sveta, voláme k Pánovi slovami žalmu, že «on je naša pomoc a ochrana» a prosíme ho: «Tvoje milosrdenstvo, Pane, nech je nad nami, ako dúfame v teba» (Ž 33, 20-22). Nech dnes prehovorí svedectvo nových svätých, ich život veľkodušne obetovaný z lásky ku Kristovi, k celej Cirkvi a ich príhovor nech povzbudí a podporí jej poslanie ohlasovať evanjelium celému svetu," povedal Benedikt XVI.

PLNÉ ZNENIE homílie Benedikta XVI. je TU

Kanonizačný obrad sa dnes uskutočnil podľa nového obradu. Oddnes nie je rituál súčasťou svätej omše. Podľa pápežského ceremonára Mons. Guida Mariniho je tomu tak preto, aby eucharistická slávnosť nebola narušovaná prvkami, ktoré nie sú v úzkom zmysle jej vlastné, a aby sa zachovala vnútorná jednota, podľa požiadaviek koncilovej konštitúcie o liturgii Sacrosanctum concilium. Ďalším z nových prvkov obradu bolo tzv. trojité petitio, teda prosba, ktorou sa prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, kardinál Angelo Amato, obrátil na Svätého Otca so žiadosťou, aby kanonizácia mohla pokračovať. Svätý Otec odpovedal formou trojitej modlitby, v ktorej prosil o Božiu pomoc pri tomto dôležitom akte. Po druhej žiadosti vzýval Ducha Svätého. Podobne, ako to bývalo do roku 1969, boli potom za spevu Te Deum prinesené relikvie nových svätcov. Novinkou je tiež vynechanie čítania životopisov nových svätých, pretože ich biografie pápež spomína v homílii. Po obrade pokračovala slávnostná svätá omša.

Po skončení svätej omše pozdravil Svätý Otec osobne oficiálne delegácie ôsmich štátov (Filipíny, Kanada, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Spojené štáty americké a Madagaskar), ktoré majú vzťah k novým svätcom. Ešte pred tým však Benedikt XVI. predniesol poludňajší príhovor pred modlitbou Anjel Pána. „Ešte pred samotným ukončením tejto slávnosti, obráťme sa na Kráľovnú všetkých svätých, na Pannu Máriu. Myslíme na Lurdy, ktoré zasiahli veľké povodne a zaplavili aj Jaskyňu zjavení Panny Márie. Osobitne v dnešný deň zverujeme pod materinskú ochranu Panny Márie misionárov a misionárky – kňazov, rehoľníkov a laikov – čo v každom kúte sveta zasievajú dobré zrno evanjelia. Modlime sa aj za biskupskú synodu, ktorá sa v týchto dňoch konfrontuje s výzvou novej evanjelizácie na odovzdávanie kresťanskej viery."

Svätý Otec ďalej pozdravil prítomné skupiny pútnikov národnostne spriaznených s novými svätcami v ich jazykoch a na záver udelil všetkým apoštolské požehnanie.

Zdroj: RV SK / RV CZ( TK KBS, RV SK, RV CZ; ml ) 20121021010   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 961 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019