[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ďalšie generálne kongregácie biskupskej synody vo Vatikáne
P:3, 18. 10. 2012 15:18, ZAH

Vatikán 18. októbra (TK KBS/RV) - V stredu 17. októbra pokračovalo zasadnutie biskupskej synody. Išlo o 15. a 16. generálnu kongregáciu.

STREDA 17. oktobra

Cirkev víta charizmy a cirkevné hnutia ako novú jar pre novú evanjelizáciu: týmto povzbudením synodálni otcovia začali stredajšiu 15. generálnu kongregáciu. Hovorilo sa však aj o nedostatočnej pripravenosti kňazov na túto tému, ktorá často odhaľuje istú duchovnú stagnáciu a neumožňuje rozvoj. Ďalšou diskusnou otázkou bolo riešenie globálnej ekonomickej krízy, ako prekážky pre novú evanjelizáciu, ktorá častokrát núti človeka, aby sa uspokojil len zo základnými životnými potrebami. Týmto spôsobom, ako pripomínajú biskupi, nadobúda sociálna kríza a kríza viery rovnakú podobu. Cirkev tak musí byť schopná nájsť možnosť, ako čeliť ekonomickému problému, a to spôsobom, ktorý rešpektuje ekológiu človeka. V tejto súvislosti sa hovorilo aj o zlepšení kvality života žien a detí, bez čoho by nová evanjelizácie nebola možná.

Synodálni otcovia sa dnes zaoberali aj otázkou evanjelizácie v krajinách s moslimskou väčšinou, kde sú kresťania často považovaní za občanov druhej kategórie a tamojšie zákony obmedzujú ich slobodu náboženského vyznania. Šíriť evanjelium aj v takomto prostredí je možné hlavne vďaka vzdelávacím a charitatívnym dielam, ktoré Cirkev podporuje. Hovorilo sa aj o nástrojoch pre nové ohlasovanie evanjelia, ktorými sú jednotlivé farnosti. Tie musia predovšetkým v multietnických a multináboženských metropolách prekonať súčasný náboženský analfabetizmus a objaviť opätovné nadšenie pre misie.

Popoludní bola v programe správa z doterajších všeobecných diskusií, ktoré sa od začiatku prác synody 8. októbra 2012 konali v synodálnej aule vo Vatikáne. Predniesol ju kardinál Donald Wuerl, arcibiskup Washingtonu a generálny relátor synody za prítomnosti pápeža Benedikta XVI. a 254 synodálnych otcov.

„Budete mi svedkami“ – týmto citátom zo Skutkov apoštolov (1,8) uviedol niekoľkostranový sumárny dokument, prednesený v latinčine. „Svätí sú evanjelizátormi, ktorí prinášajú Božie slovo do sveta prostredníctvom svedectva svojho života“ – pripomenul citujúc z homílie svätej omše, ktorou Benedikt XVI. v nedeľu 7. októbra 2012 otvoril 13. riadne generálne zhromaždenie synody biskupov o novej evanjelizácii. Správa generálneho relátora synody je súhrnom všetkých príhovorov, zdôrazňuje dôležité, opakované témy synody, ktoré vyplynuli z doterajších príspevkov a budú zakomponované do záverečného dokumentu. Kardinál Wuerl jasným a priamym štýlom, ktorým sa vyznačuje, zhrnul bod po bode, otázku po otázke, aby mohla synoda postúpiť do finálnej fázy.

Nasledovať budú práce v menších jazykových skupinách, tzv. sesie, a predstavená správa bude ich pracovným textovým materiálom. Generálny relátor ju zhrnul do štyroch tematických okruhov, ktoré vyžadujú hlbšiu reflexiu: 1. Povaha novej evanjelizácie; 2. Súčasný kontext služby Cirkvi; 3. Pastoračné odpovede na aktuálne okolnosti; 4. Agenti a účastníci novej evanjelizácie.

Každá z uvedených častí správy obsahuje syntézu prednesených príspevkov zástupcov jednotlivých krajín a konkrétne otázky týkajúce sa aplikácie návrhov v praxi. Správa kladie napr. otázku, ako môže Cirkev podporovať u pokrstených väčšie povedomie ich misionárskej a evanjelizačnej zodpovednosti? Ako docieliť, aby si kresťanské spoločenstvo viac uvedomovalo dôležitosť katechizácie a výchovy? Ďalej vzhľadom na klesajúce poznanie viery je aktuálnou otázka spôsobu, aby ponúknuté učenie bolo jasné, kompletné a motivujúce najmä pre mladých? Ďalej sa diskusie v malých krúžkoch konkrétnejšie sústredia na výzvy sekularizácie, na to, čo je potenciálnou možnosťou postupovania. Ako pokrsteným pomôcť, aby boli ochotní prevziať službu svedectva, odpovedať na povolanie k svätosti – je ďalším problémom, ktorý je potrebné riešiť. Ako vo farnostiach koordinovať iniciatívy novej evanjelizácie? Ako lepšie viesť rodiny, aby boli odovzdávateľmi viery a hodnôt? Na adresu kňazov je takisto výzvou nájsť spôsob ako vzbudiť obnovenie misionárskeho poslania v kňazskej službe. Čo sa týka laikov, synodálni otcovia budú hľadať odpoveď na otázku, čo konkrétne znamená plné integrovanie laikov do organizácie miestnej cirkvi?

„Rast semena vyžaduje čas. Naše konanie s dobrým cieleným úmyslom, trpezlivé a koherentné postoje voči neaktívnym katolíkom na úrovni osobnej nech sú zasievaním nových semienok, kým naberieme v sebe odvahu a silu pre priame ohlasovanie Božie slova, aby sme ho nanovo ponúkli tým, ktorí sú teraz od Cirkvi vzdialení. Rozsievač nám zveruje osivo. Dnes poznávame naše problémy, tlaky, úzkosť, hriechy a našu ľudskú slabosť. Podporovať rast semienka vyžaduje, aby sme Božie slovo žili a radostne ho zdieľali. Mária, hviezda novej evanjelizácie a príklad pre každého učeníka, misionára a ohlasovateľa, nech sa za nás prihovára, aby dielo tejto synody prinieslo hojné ovocie pre slávu Božiu a spásu mužov a žien," ukončil vystúpenie kardinál Wuerl.

Mons. Stanislav Zvolenský o pozvaní k obráteniu

V stredu počas 15. generálnej kongregácie synody biskupov vystúpil so svojim príspevkom aj bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Po krátkom predstavení života cirkvi na Slovensku pokračoval: „Explicitné alebo implicitné volanie ku konverzii, ktoré sa dotýka svedomia človeka, obsahuje potenciál pre transformáciu na základe toho, že je v súlade so slovom Vteleného Slova, slovom nášho Pána Ježiša Krista, ktoré povedal na začiatku svojho verejného účinkovania: «Kajajte sa a verte evanjeliu» (porov. Mk 1,15). Povolanie k obráteniu môže byť účinné na základe sakramentálnosti Svätého písma (porov. Verbum Domini, 56), nezávisle od motivácií alebo osobných kvalít konkrétneho ohlasovateľa. Aj sv. Pavol v liste Filipanom spomínal skutočnosť, že niektorí ohlasovali evanjelium z nenávisti a nevraživosti, ale potom sa utešoval, pretože v každom prípade, či už pod zámienkou vyvolať spor alebo úprimne, bol ohlasovaný obsah evanjeliovej zvesti (porov. Flp 1,15-18).

Sprevádzajú nás mnohé pozvania k obráteniu, vyjadrené z úprimnosti alebo pod nejakou zámienkou vyvolať spor, ale efekt ostáva stále ten istý, autentické a efektívne obrátenie, duchovná obnova, ktorá sa stane živým svedectvom prítomnosti Boha medzi nami, ako to vysvetlil Svätý Otec Benedikt XVI. svojim kňazom: „Podstatným nie je to, čo môžem mať, ale skutočnosť. Skutočnosťou skutočností je Boh. (...) Toto je kritérium, Boh. Boh je kritériom všetkého, čo robím. Toto je naozajstným obrátením, ak sa zmenil môj koncept reality (...)” (porov. Benedikt XVI, Lectio divina o Sk 20,17-38, stretnutie s farármi a kòazmi rímskej diecézy, 11. marca 2011). (Zdroj: L´Osservatore Romano)

Zdroje: RV SK / RV CZ

( TK KBS, RV SK, RV CZ; ml ) 20121018033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]