TK KBS

Dnes je piatok 20. 07. 2018   Meniny má Iľja, Eliáš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Banskej Bystrici - Badíne sa stretli kňazi na celodiecéznej rekolekcii
P:3, 27. 09. 2012 08:41, DOMBanská Bystrica 27. septembra (TK KBS) - Na septembrovej celodiecéznej kňazskej rekolekcii 26. septembra 2012 v Banskej Bystrici – Badíne sa pri eucharistickej slávnosti v modlitbe zjednotili rímskokatolícki a gréckokatolícki kňazi, ktorí v príslušných farnostiach pôsobia na území Banskobystrickej diecézy. Hlavnými témami rekolekcie boli príprava na Rok viery i myšlienka sociálnych klubov, ktoré môžu byť bezprostrednou pomocou pre núdznych na farskej úrovni.

Diecézny administrátor Mons. Marián Bublinec v kostole Kňazského seminára sv. Františka Xaverského privítal Mons. Petra Rusnáka, bratislavského eparchu a predsedu Sociálnej subkomisie Teologickej komisie KBS. Vladyka Rusnák v homílii zdôraznil, že kresťania nemôžu zľaviť z náročnosti, ktorú vyžaduje Božie slovo. V prvom rade, ako pokračoval Mons. Rusnák, sú to kňazi a biskupi, ktorí sa nemôžu neriadiť Božím slovom a podľa neho žiť. Boh, ako pokračoval vladyka, chce posvätenie každého veriaceho, a svätosť, ktorá je povolaním každého kresťana, má byť v prvom rade povolaním kňazov.

Vo veľkej aule seminára na centralitu stretnutia s Ježišom Kristom poukázal aj kňaz Dominik Markoš v prednáške Viera v živote človeka. Vdp. Markoš okrem iného pozval spolubratov obrazne zmapovať svoje farnosti ako prostredie, ktoré môže byť školou napredovania vo viere. Diecézny administrátor Marián Bublinec následne vo veľkej aule uviedol aj zástupkyne Sociálnej subkomisie Teologickej komisie KBS. Z poverenia Mons. Rusnáka, predsedu subkomisie, vystúpili Katarína Hulmanová, Mária Biksadská a Mária Kurtová s myšlienkou založenia takzvaných sociálnych klubov v slovenských diecézach.

Ako pripomenuli členky subkomisie, Pastoračný plán Katolíckej cirkvi na Slovensku na roky 2007 - 2013 okrem iného vyzýva na vytvorenie platforiem spolupráce medzi cirkvou, štátnou správou a samosprávou, teda spájať sociálne aktivity v rámci Slovenska. Členky sociálnej subkomisie prezentovali myšlienku zakladania sociálnych klubov, ktoré môžu podchytiť konkrétne problémy na takpovediac farskej či dekanátnej úrovni. Pre sieťovanie aktivít je potrebné nájsť na diecéznej úrovni koordinátorov, ktorí budú zjednocovať lokálne sociálne kluby a ktorí budú komunikovať so Sociálnou subkomisiou KBS, aby boli aj celoslovensky prepojení.

S novátorským projektom zjednotenia titulov farských knižníc na spoločnej on-line báze pri existujúcej on-line knižnici Kňazského seminára sv. Františka Xaverského vystúpil Pavol Vilhan, vyučujúci na tunajšom Teologickom inštitúte.

V závere kňazskej rekolekcie Mons. Marián Bublinec pozval diecéznych i rehoľných kňazov na spoločné otvorenie Roku viery v Banskej Bystrici na diecéznej úrovni, ktoré bude dňa 11. októbra 2012. Slávnostnou svätou omšou o 10.00 hod. v banskobystrickom Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie sa spoločenstvo Banskobystrickej diecézy duchovne spojí so Svätým Otcom Benediktom XVI. a všetkými, ktorí budú v tento deň sláviť otvorenie Roku viery počas Eucharistie na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

TK KBS informovala Zuzana Juhaniaková( TK KBS, zj; ml ) 20120927013   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 688 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018