TK KBS

Dnes je sobota 21. 07. 2018   Meniny má Daniel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Colníci oslávili svojho patróna na hraničnom priechode svätou omšou
P:3, 20. 09. 2012 08:23, DOMUbľa 20. septembra (TK KBS) - Tradičnú oslavu nadchádzajúceho sviatku sv. Matúša, patróna colníkov, po prvýkrát v histórii oslávili príslušníci Colného úradu z Michaloviec 19. septembra 2012 priamo na slovensko-ukrajinskom hraničnom prechode v Ubli slávnostnou svätou omšou a spoločným zhromaždením. Celebroval ju ordinár OS a OZ SR Mons. František Rábek, koncelebrovali Mons. Milan Šášik, mukačevský gréckokatolícky biskup, policajný vikár MVSR Mons. František Bartoš a policajní kapláni Ordinariátu OS a OZ SR z Prešova a Košíc. Na bohoslužbe sa zúčastnili colníci z Uble a Čopu a ich nadriadení, zástupcovia Inšpekcie finančného riaditeľstva, ale aj príslušníci Hraničnej polície zo Sobraniec či riaditelia Daňových úradov z Prešova a Košíc, starostovia pohraničných obcí, primátor mesta Snina, ale aj predstavitelia Colnej správy z Ukrajiny.

V homílii sa colníkom a prítomným hosťom ordinár Rábek prihovoril s myšlienkami približujúcimi osobnosť mýtnika, neskoršieho apoštola a evanjelistu sv. Matúša vo svete uctievaného ako patróna colníkov. Zdôraznil moment návštevy a pozvania Matúša samotným Ježišom Kristom k jeho nasledovaniu napriek tomu, že bol spolu s ostatnými mýtnikmi považovaný za hriešneho a nehodného. Ordinár Rábek colníkom mimo iné povedal: „Aj vy ste sa už mnohí viackrát mali možnosť v živote stretnúť s Kristom vo sviatostiach a pocítiť jeho pozvanie k jeho nasledovaniu napriek tomu, že vaša služba nie je vždy spoločnosťou prijímaná kladne. Prijmite preto jeho pozvanie a nasledujte ho v prostredí v ktorom žijete, či slúžite. Kristus aj dnes opäť prichádza aj medzi vás colníkov, ako kedysi k Matúšovi a chce vám pomáhať, aby ste sa rozvíjali vo viere a ľudskosti. Aký vzťah s Kristom máte, je možno cítiť a vidieť aj vo vašom osobnom, či služobnom živote.“ Na záver svojho príhovoru ordinár Rábek vyzval prítomných, aby sa pri príležitosti slávenia Roku viery vyhlásenom Benediktom XVI. a Jubilea 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska prehlbovali vo viere aj prostredníctvom Katechizmu Katolíckej cirkvi.

Do liturgie svätej omše sa colníci aktívne zapojili nielen v bohoslužbe slova, ale aj prinesením obetných darov. Na záver slávnosti po prijatí slávnostného požehnania sa prítomní hostia a colníci s ordinárom Rábekom a vladykom Šášikom stretli na zhromaždení, počas ktorého došlo k ďakovným príhovorom, odovzdaniu kytíc a darov nielen celebrantom slávnosti, ale aj samotní colníci obdržali od ordinára modlitebné knižky a publikácie o sv. Jane z Arku. Na slávnosti v priestoroch slovensko-ukrajinského hraničného prechodu v Ubli za jeho plného chodu sa zúčastnili aj generálna konzulka Slovenskej republiky na Ukrajine Janka Burianová, honorárny konzul Ukrajiny na Slovensku Stanislav Obický a honorárny konzul Slovenskej republiky na Ukrajine Oleg Adamčuk, čo slávnosti dodalo nielen oficiálny medzinárodný charakter, ale aj praktické vyjadrenie toho, ako môže viera v Boha spájať dva národy na ľudskej i profesionálnej rovine.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20120920016   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 500 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018