[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 08. 03. 2021   Meniny má Alan; Alana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sekretár Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg o "Arabskej jari"
P:3, 14. 09. 2012 09:32, ZAHIstanbul 14. septembra (TK KBS/RV CZ) - Prvým plodom "Arabskej jari" bolo prevzatie vlády islamistami. Hoci slobodné voľby sú prvým krokom k demokratickej kultúre, je potrebné mať na pamäti, že demokracia môže byť zneužitá k legitimizácii krajných či fundamentalistických ideológii. Tak sa vyjadril sekretár Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg P. Miguel Ángel Ayuso Guixot, ktorý sa na pozvanie tureckej vlády zúčastnil na medzinárodnej konferencii na tému „Arabská jar a mier na Blízkom východe z moslimského a kresťanského hľadiska“.

Ako poznamenal vatikánsky predstaviteľ v úvode svojho vystúpenia, turecká strana od nej očakávala, že bude uisťovať o podpore Svätej stolice zmenám na Blízkom východe a v Severnej Afrike. P. Ayuso Guixot však pripomenul, že už v januári tohto roku Benedikt XVI. formuloval obavy voči Arabskej jari. V zárodku tohto hnutia bol strach mladých ľudí o budúcnosť, nespokojnosť s biedou a nezamestnanosťou a tiež túžba väčšieho podielu na politickom a sociálnom živote. Navzdory počiatočnému optimizmu však Arabská jar viedla k násiliu a objavili sa obavy, že jeho cieľom je skôr zachovanie či prevzatie vlády než uznanie nezrušiteľnej dôstojnosti každého človeka a jeho základných práv, uviedol P. Ayuso Guixot, s odvolaním sa na pápežsky príhovor k diplomatickému zboru.

Podľa vatikánskeho predstaviteľa je Arabská jar procesom, na ktorom je ešte potrebné pracovať: „Myslím si, že Arabská jar musí pokračovať v rozvíjaní demokratickej kultúry. To znamená rozvoj právneho štátu, v ktorom sú si všetci pred právom rovní, ale tiež rozvoj štátnych inštitúcií slúžiacich všetkým občanom. Rozvoj demokratickej kultúry si samozrejme vyžaduje nemálo času, úsilia, trpezlivosti a práce na poli vzdelania. Nutné je vyvarovať sa inštrumentalizácii náboženstva k vytváraniu rozdielov v spoločnosti. Rovnako nevyhnutná je sloboda vyznania, názoru a slova. Náboženská sloboda je základným ľudským právom. Je neprípustné, aby sa veriaci ľudia museli zriekať časti seba samých, svojej viery, preto, aby sa mohli stáť aktívnymi občanmi,“ uviedol v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas sekretár Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg P. Ayuso.

Zdroj: RV CZ

( TK KBS, RV CZ, js; ml ) 20120914020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]