[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica nenesie podľa verdiktu súdu zodpovednosť za prečiny kňazov
P:3, 22. 08. 2012 12:10, ZAH

USA 22. augusta (TK KBS/RV CZ) - Podľa rozhodnutia oregonského federálneho sudu v Portlande (pondelok 20. augusta) Svätá stolica nemôže byť považovaná za zamestnávateľov „všetkých kňazov, a teda nenesie občianskoprávnu zodpovednosť za sexuálne zneužívania mladistvých, ktorých sa títo kňazi dopustili". Každý prípad je nutné posudzovať jednotlivo a kňazský stav, ktorý vyžaduje podriadenie sa kánonickému právu, sám o sebe nie je porovnateľný so vzťahom zamestnanca a jeho firmy. V konkrétnom prípade O. Andrewa Ronana potom oregonský súd nenašiel akúkoľvek „pracovnú väzbu“ medzi dotyčným kňazom, obžalovaným zo zneužitia sedemnásťročného chlapca a Svätou stolicou. Súdnym rozhodnutím sa teda konanie uzatvára kvôli formálnym nedostatkom. Advokát Jeff Anderson, ktorý v Spojených štátoch amerických zastupuje mnohé obete sexuálneho zneužívania, však už oznámil svoje odvolanie proti rozsudku. Podľa obhajcu Svätej stolice, Jeffreyho Lena, však toto odvolanie nemá veľkú šancu na úspech.

Prípad O. Ronana bol predložený sudu pred desiatimi rokmi zároveň s obžalobou Svätej stolice ako inštitúcie nesúcej zodpovednosť za jeho činy. Člen Rádu Služobníkov Panny Márie sa mal do roku 1965 pätnásť rokov dopúšťať sexuálneho zneužívania maloletých chlapcov, na čo jeho rehoľní predstavení reagovali jeho prekladaním z Chicaga do Írska a neskôr späť do amerického Portlandu. Rád servitov neinformoval o epizódach Svätej stolice až do roku 1966, kedy portlandský biskup požiadal vatikánsku kongregáciu pre rehoľný život ( Kongregácia pre spoločnosti zasväteného života a spoločnosti apoštolského života), aby zbavila O. Ronana duchovného stavu. Svätá stolica tejto žiadosti vyhovela v rekordne krátkom čase päť týždňov.

Právny zástupca Svätej stolice Jeffrey Lena upozornil na dôležitosť kauzy, ktorá znovu poukazuje na rozdiel medzi obžalobou a skutočnou podstatou vecí, vyplývajúcich z dokumentov. Sudca po dôkladnom preštudovaní spisov vyvrátil angažovanosť Svätej stolice pri prekladaní kňaza zodpovedného za sexuálne zneužívanie a priznal, že Vatikán nemohol vedieť o smutnom chovaní dotyčného servita. V ohľade na zamestnanecké väzby oregonský sudca Michael Mosman zdôraznil, že pokiaľ by pristúpil na úvahu obžaloby, musel by za zamestnancov Svätej stolice považovať všetkých katolíkov na celom svete.

Zdroj: RV CZ

( TK KBS, RV CZ, js; ml ) 20120822020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]