TK KBS

Dnes je utorok 19. 02. 2019   Meniny má Vlasta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tlačové stredisko Svätej stolice zverejnilo hlavné aktivity Roka viery
P:3, 02. 08. 2012 08:51, ZAHVatikán 2. augusta (RV) - Tlačové stredisko Svätej stolice zverejnilo prvý júlový deň kalendár podujatí a iniciatív pripravovaných v súvislosti s Rokom viery. Jeho slávnostné otvorenie v rámci Eucharistie, slávenej Svätým Otcom na Námestí sv. Petra vo Vatikáne, sa uskutoční 11. októbra 2012. Podobne svätej omši uzatvárajúcej Rok viery bude na slávnosť Krista Kráľa 24. novembra 2013 predsedať pápež Benedikt XVI. Toto je rámec Roku viery, do ktorého spadá niekoľko stretnutí za účasti Svätého Otca spolu s ďalšími iniciatívami na prehĺbenie náboženských a kultúrnych tém.

Bezprostrednou prípravou na toto výnimočné obdobie Cirkvi možno nazvať iniciatívu Nádvorie pohanov, stretnutie dialógu medzi veriacimi a neveriacimi, ktoré sa uskutoční 6. októbra 2012 v Assisi, v meste sv. Františka. Od 7. do 28. októbra bude vo Vatikáne zasadať 13. riadne generálne zhromaždenie biskupskej synody na tému „Nová evanjelizácia na odovzdávanie kresťanskej viery“. V spomenutý 11.október – deň otvorenia Roku viery – sa svätá omša na Námestí sv. Petra, za účasti Benedikta XVI., synodálnych otcov a predsedov biskupských konferencií, začne o 10:00 h. Na tento deň Katolícka akcia Talianska organizuje večer fakľový sprievod od Anjelského hradu na Námestie sv. Petra ako pripomienku 50. výročia otvorenia Druhého vatikánskeho koncilu. O deň na to, 12.októbra sa v jezuitskom kostole del Gesů v Ríme uskutoční umelecký kultúrny večer „Viera Danteho” a 20. októbra púť na Gianicolo, spojená s modlitbovým bdením v misionárskom duchu.

V nedeľu 21.októbra bude Benedikt XVI. predsedať kanonizácii šiestich mučeníkov a vyznávačov, medzi ktorými bude aj indiánske dievča Kateri Tekakwitha, ktorá konvertovala na katolícku vieru v roku 1680. Koncom októbra sa bude v Ríme konať kongres Svetovej únie katolíckych učiteľov. V strede novembra sa takisto vo Vatikáne uskutoční 27. medzinárodná konferencia Pápežskej rady pre pastoráciu v zdravotníctve na tému „Nemocnica, miesto evanjelizácie: poslanie ľudské a spirituálne“. Ďalšou udalosťou Roku viery bude slávenie prvých vešpier Prvej adventnej nedele 1. decembra. Predsedať im bude Svätý Otec za účasti pápežských rímskych univerzít, seminárov a cirkevných kolégií. Od 20. decembra do 1. mája 2013 bude v priestoroch Anjelského hradu inštalovaná výstava k Roku viery. Aktivity roku 2012 súvisiace s Rokom viery zavŕši Európske stretnutie mladých, organizované komunitou Taizé, ktoré sa bude konať v Ríme od 28. decembra do 2. januára 2013.

Prvou z množstva ďalších iniciatív pripravovaných v súvislosti s Rokom viery, ktoré sa uskutočnia už v novom kalendárnom roku 2013, bude ekumenická bohoslužba v Bazilike sv. Pavla za hradbami 25. januára 2013, teda na sviatok obrátenia sv. Pavla. Okrem hlavy Katolíckej cirkvi sa na nej už tradične zúčastňujú aj predstavitelia iných kresťanských denominácií. Od tohto termínu až do ukončenia Roku viery v novembri bude v pinakotéke baziliky inštalovaná expozícia s názvom „Sv. Pavol za hradbami a Ekumenický vatikánsky koncil”. V Deň zasvätených, 2. februára, bude Svätý Otec v Bazilike sv. Petra sláviť Eucharistiu zo sviatku Obetovania Pána. „Svätí Cyril a Metod medzi slovanskými národmi: 1150 rokov od začatia misie” – toto je téma medzinárodného kongresu, ktorý bude 25. februára hostiť Pápežský východný inštitút a 26. februára Pápežská Gregorova univerzita.

Kvetnú nedeľu, ktorá pripadne na 24. marca, venuje Svätý Otec – podľa tradície – osobitne mladým a príprave na Svetové dni mládeže. Od 4. do 6.apríla sa bude v Ríme konať stretnutie Medzinárodnej asociácie katolíckych pedagogických fakúlt a inštitútov pre vedy o vzdelávaní. Ďalším kultúrnym podujatím Roku viery je koncert v Aule Pavla VI. „Oh My Son“, plánovaný na 13.apríla. Dňom rímskych seminárov bude 15. apríl ako pripomienka 450. výročia ich založenia. Nedeľa 28. apríla bude vo Vatikáne osobitným dňom pre birmovancov, jednej skupinke z nich udelí túto sviatosť sám Svätý Otec. Turíčnu vigíliu 18. mája bude vo Vatikáne viesť Svätý Otec za účasti všetkých hnutí. Na slávnosť Božieho tela 2. júna je na pláne slávnostná eucharistická adorácia, ktorej bude predsedať Benedikt XVI. Dňom Evangelium vitae bude 16. jún a na tomto podujatí sa zúčastní aj Svätý Otec. Veľký koncert k Roku viery na Námestí sv. Petra je pripravovaný na 22. júna. Rovnako na Vatikánskom námestí sa 7. júla ukončí púť seminaristov, novicov a noviciek; aj na tomto podujatí sa očakáva prítomnosť Svätého Otca.

Ďalším veľkým podujatím, ktoré zapadá do Roku viery a na ktorom sa zúčastní aj pápež Benedikt XVI., sú Svetové dni mládeže v Riu de Janeiro v Brazílii od 23. do 28. júla 2013. Hodnotou Katechizmu Katolíckej cirkvi pre teologické vzdelávanie na katolíckych univerzitách sa bude zaoberať odborný seminár v dňoch 18. a 19. septembra. Deň katechétov – pod týmto názvom sa bude 29. septembra konať vo Vatikáne stretnutie, ktoré bude pripomienkou publikovania Katechizmu Katolíckej cirkvi a zúčastní sa na ňom aj Svätý Otec. 13. október, dátum, ktorý nebol náhodne vybraný pre stretnutie mariánskych združení, bude „Mariánskym dňom“, na ktorom takisto prisľúbil účasť aj Svätý Otec. Slávnosťou Krista Kráľa 24. novembra 2013 Benedikt XVI. Rok viery ukončí.( TK KBS, RV jak; ml ) 20120802012   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1318 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019