[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 30. 09. 2022   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Duka k debate o majetkovom vyrovnaní so štátom
P:3, 13. 07. 2012 09:24, ZAH

Praha 13. júla (TK KBS/TS ČBK) - Predseda Českej biskupskej konferencie (ČBK) kardinál Dominik Duka vydal vyhlásenie k parlamentnej diskusii o čiastočnom majetkovom vyrovnaní s cirkvami. "V parlamentných debatách súvisiacich s prerokovávaným tretím čítaním zákona o čiastočnom odškodnení cirkví a náboženských spoločností sa vytratil pravý dôvod tohto vyrovnania. V skutočnosti ide o nový model samofinancovania cirkví, a tým by malo dôjsť i k odbremeneniu pravidelných nákladov v štátnom rozpočte. V zásade teda nejde o žiadne "obdarovanie cirkví", ale o vytvorenie takej situácie, keď pomocou čiastočného odškodnenia za odcudzený majetok bude umožnená úplná finančná nezávislosť," píše kardinál Duka.

Kardinál Duka ďalej pripomína, na tomto modeli sa so štátom dohodli všetky oficiálne uznané kresťanské cirkvi a náboženské spoločnosti vrátane federácie židovských náboženských obcí. "Vzhľadom na to, že niektoré menšie cirkvi žiadny majetok v roku 1948 nevlastnili, súčasná dohoda im zo strany Katolíckej cirkvi dáva možnosť, aby z vyplatenej čiastky tvoriacej približne 20 percent mohli financovať svoju prevádzku. Katolícka cirkev chápe túto dohodu ako určitú formu zmierenia a odškodnenia za konfesijné zápasy a nespravodlivosti, ku ktorým došlo v histórii. Podstatné je i to, že ide o proces postupný, keď počas 14 rokov dôjde k ukončeniu platieb zo štátneho rozpočtu. V žiadnom prípade tým nemôže byť ohrozené vyplácanie mandátornych výdavkov štátu, ako sú napríklad dôchodky. Katolícka cirkev by teda privítala, keby sa celá debata odohrávala vo vecnejšom tóne. Predpokladá totiž, že i oponenti tohto zákona si ctia slobodu vyznania a náboženstva, že rešpektujú ustanovenie Ústavného súdu ČR a ďalšie medzinárodné záväzky."

Zdroj: TS ČBK

( TK KBS, TS ČBK zb; ml ) 20120713021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23