TK KBS

Dnes je pondelok 21. 01. 2019   Meniny má Vincent       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Školáci predstavili osobnosti na Smolenickom zámku
P:3, 01. 06. 2012 11:21, DOMSmolenice 1. júna (TK KBS) – Viaceré osobnosti regiónu predstavili žiaci siedmeho až deviateho ročníka Základnej školy a Materskej školy v Smoleniciach na konferencii, ktorú pripravili v stredu 30. mája v Kongresovom centre Slovenskej akadémie vied na Smolenickom zámku. Pozvanie mladých bádateľov, ktorí prezentovali svoje dlhodobé práce, prijali zástupcovia viacerých miestnych organizácií.

Predkladateľom a iniciátorom projektu, na ktorom spolupracovalo vedenie školy, bol dekan Patrik Bacigál. Cieľom projektu bolo bližšie spoznanie osobností, práca s informáciami, budovanie vzťahu k svojmu regiónu a zdokonalenie sa žiakov v ich prezentačných zručnostiach. Do celého projektu bola zapojená širšia komunita – „mladí vedci“ získavali informácie a podklady pre svoje práce na miestach, kde osobnosti žili, oslovovali príbuzných, navštívili matriku. Vo svojich prezentáciách žiaci predstavili známe i menej známe osobnosti zo Smoleníc a okolia, ktoré si sami zvolili.

Medzi osobnosťami boli pápežský prelát Mons. Jozef Medový, objaviteľ padáka Štefan Banič, regionálny historik Štefan Jastrabík, futbalista Ladislav Kuna, Juraj Fándly, Jozef Ignác Bajza, Ján Hollý, Pavol Ušák Oliva – kňaz a básnik Katolíckej moderny. Prezentujúci sa žiaci veľmi pozitívne ocenili možnosť zažiť túto skúsenosť. Hostia vysoko ocenili výkony žiakov a všetci zúčastnení sa zhodli na potrebe pokračovať v tomto projekte.

Konferencii predchádzala v apríli exkurzia po regióne, ktorá bola jednou z hlavných realizačných fáz projektu. Jej trasa viedla cez obce Naháč – Dolné Dubové – Kátlovce a Dobrú Vodu. V Naháči si žiaci prezreli nádhernú dobovú expozíciu zameranú na život a dielo Juraja Fándlyho. Správcovia múzea im umožnili vstup aj do záhrady s povestnou „nekvitnúcou jabloňou“, čo vystihli v pravý čas, keďže všetky stromy boli v tom čase v plnom kvete. V Dolnom Dubovom im miestny farár vdp. Pavol Stanko porozprával o širokých historických súvislostiach života Jozefa Ignáca Bajzu, o rekonštrukcii múzea, o obetavých a zapálených ľuďoch, ktorí sa zaslúžili o to, že takéto múzeum v Dolnom Dubovom existuje. Ukázal im miestny kostol, predstavil ho aj po architektonickej stránke a mládeži priblížil ako sa žije na dolnodubovskej fare. Dozvedeli sa tiež, ako nadšení osvietenci Juraj Fándly a Jozef Ignác Bajza viedli medzi sebou počas svojho života dlhé polemiky o jazykových otázkach a názoroch na kláštor Katarínka.

V Kátlovciach v rodnom dome Pavla Ušáka Olivu ich privítala a srdečne prijala jeho sestra Anna. Pútavo priblížila život a dielo Pavla Ušáka Olivu, porozprávala veľa zo života celej rodiny Ušákovcov a tiež ako ich rodinu olivy vysadené na dvore, sprevádzali vo všetkých zlomových udalostiach života. Na Dobrej Vode nám v pamätnej izbe sprievodkyňa z miestneho Obecného úradu veľmi zaujímavo predstavila časť života Jána Hollého, ktorá je spojená s Dobrou Vodou. Exkurzia vyvrcholila uctením si pamiatky Jána Hollého na miestnom cintoríne, kde je pochovaný. Žiakom ponúkla nielen nové informácie, ale aj autentické zážitky. Na exkurzii sa zo žiakmi zúčastnili aj Juraj Gonšor, Drahomíra Rábarová, Terézia Drdulová, Patrik Bacigál a Ivana Štibraná.

Projekt sa uskutočnil s finančnou podporou Nadácie Orange v rámci výzvy Školy pre budúcnosť.

TK KBS informoval Patrik Bacigál( TK KBS, pb; ml ) 20120601023   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 659 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019