TK KBS

Dnes je nedeľa 22. 01. 2017   Meniny má Zora       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | iPhone | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Press Foto Audio Video

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
100. výročie fatimských zjavení
Synoda o rodine
Rok zasväteného života Svätý Rok milosrdenstva

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávili sme prvú púť gréckokatolíkov na Devín
P:3, 01. 05. 2012 11:11, DOM

Bratislava - Devín 1. mája (TK KBS) - V nedeľu 29. apríla sa v rámci duchovnej prípravy na Jubilejný rok 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie konala Prvá púť gréckokatolíkov na Devín. Bola súčasťou Národnej slávnosti na Devíne.

Celodenný program sa začal slávnostnou gréckokatolíckou archijerejskou svätou liturgiou v rímskokatolíckom Kostole Povýšenia sv. Kríža v Bratislave-Devíne. Sláveniu predsedal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, spolu s ním liturgiu slávili trnavský arcibiskup Róbert Bezák, pražský apoštolský exarcha Ladislav Hučko, emeritný trnavský arcibiskup Ján Sokol a viacero kňazov byzantského a latinského obradu. Množstvo veriacich zaplnilo aj areál kostola a námestie. Na začiatku slávnosti všetkých privítal miestny farár Mons. Marián Gavenda. Spevom liturgické slávenie umocnil Gréckokatolícky chrámový zbor blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča z Vranova nad Topľou-Čemerného pod dirigentským vedením Márie Šandorovej.

Svätá liturgia, ktorú v priamom prenose vysielala Slovenská televízia, Televízia Lux a Rádio Lumen, bola v cirkevnoslovanskom jazyku, ktorý je výrečným znakom cyrilometodského dedičstva. Výraznými nositeľmi tohto dedičstva sú práve gréckokatolíci, ktorí od svätých slovanských apoštolov Cyrila a Metoda prijali nielen katolícku vieru, alebo iba byzantský obrad, ale aj vieru, aj obrad. Cyrilometodské dedičstvo je v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku živé nielen skrze cirkevnoslovanský jazyk, v ktorom popri slovenskom jazyku slávi liturgie, sviatosti a iné obrady, nielen skrze byzantský obrad, ikonografiu, duchovnosť, či byzantské liturgické spevy, ale predovšetkým skrze vieru, ktorú nám na naše územie priniesli svätí bratia Cyril a Metod.

Práve skutočnosť viery ako hlavného daru, ktorý nám slovanskí vierozvestcovia priniesli, zdôraznil vo svojej homílii vladyka Ján Babjak. Svätí Cyril a Metod ohlasovali našim predkom radostnú zvesť evanjelia, že Ježiš Kristus za nás zomrel a vstal z mŕtvych, v zrozumiteľnom jazyku. Ľudia im rozumeli a aj preto mala ich misia na našom území taký ohlas a pretrvala až dodnes. Po skončení liturgie Proglas zarecitovala zaslúžilá umelkyňa Eva Kristínová.

Touto púťou sa začína tradícia. Každoročne poslednú aprílovú nedeľu sa na Devíne bude konať takáto púť. Je známe, že práve v mesiaci apríl – 6. apríla 885 zomrel sv. Metod.

Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove spolu s niektorými inými inštitúciami bol spoluorganizátorom tejto slávnosti. Hlavnými organizátormi boli Matica slovenská a Bratislavský samosprávny kraj. Prezidenta Slovenskej republiky zastupoval riaditeľ prezidentskej kancelárie Milan Čič. Slávnostnej liturgie sa zúčastnil aj podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky Ján Figeľ, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, veľvyslanci slovanských krajín v Slovenskej republike, viacerí ďalší vzácni hostia, členovia Matice slovenskej z celého Slovenska, mnoho rímskokatolíckych a gréckokatolíckych veriacich.

Po liturgickom slávení program pokračoval pred kostolom pri súsoší sv. Cyrila a Metoda príhovorom predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča a kultúrnym programom na námestí, v rámci ktorého boli prezentované ukážky umeleckých ľudových remesiel. Popoludní nasledoval výstup na Devínsky hrad, kde o 15-tej hodine synkel Prešovskej archieparcie Daniel Dzurovčin viedol modlitbu Molebenu k sv. Cyrilovi a Metodovi. Slávnosť pokračovala kultúrnym programom.

TK KBS informoval Ľubomír Petrík

TK KBS vydala k správe ::FOTO::
( TK KBS, ľp; ml ) 20120501011   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 853 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2017