[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 28. 05. 2022   Meniny má Viliam      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Ryłko: S radosťou som sa stretol so slovenskými pútnikmi
P:3, 13. 02. 2012 06:31, ZAH

Rím, 13. februára (TK KBS) – Okolo 50 zástupcov slovenských laických hnutí a združení absolvujú v týchto dňoch v Ríme Púť k hrobu sv. Cyrila. V nedeľu 12. februára sa v Pápežskom slovenskom kolégiu svätého Cyrila a Metoda stretli s predsedom Pápežskej rady pre laikov Stanisławom Ryłkom. „V prvom rade by som chcel povedať, že som s veľkou radosťou prijal pozvanie od slovenských pútnikov, ktorí prišli tu do Ríma na slávenie tejto eucharistie,“ povedal v rozhovore pre slovenskú redakciu Vatikánskeho rozhlasu (VR) a TK KBS kardinál Ryłko. Pripomenul, že je to skupina veľmi významná – členovia rôznych laických organizácií, rôznych duchovných hnutí, pôsobiaci v Cirkvi na Slovensku vrátane členky Pápežskej rady pre laikov Kataríny Hulmanovej.

„Bola to pre mňa dobrá príležitosť podeliť sa s nimi o niektoré myšlienky v súvislosti s misijným povolaním laikov, hlavne v tomto historicky dôležitom momente, ktorý Cirkev, predovšetkým v Európe, prežíva, keď chce znovu obnoviť v radoch Cirkvi novú misijnú činnosť,“ povedal kardinál Ryłko. „Dnes sa veľmi hovorí o novej evanjelizácii, ale ide o poslanie veľmi náročné, v ktorom musia osobnú úlohu zastávať veriaci laici všetkých vekových kategórií, mladí, dospelí, starší. Misijná úloha Cirkvi - evanjelizačná misia, je misiou, ktorá sa týka všetkých pokrstených. A preto Cirkev neprestane pamätať na všetkých pokrstených, ktorí musia byť aj misionármi, svedkami Ježiša Krista v dnešnej spoločnosti,“ uviedol pre VR a TK KBS.

V úlohe novej evanjelizácie podľa kardinála Ryłka zohrávajú „osobnú úlohu laické organizácie, združenia veriacich a cirkevné hnutia“. „Pápež Ján Pavol II. hovoril, že po Druhom vatikánskom koncile prežívame v Cirkvi nové obdobie laických hnutí. A toto je veľký dar Ducha Svätého pre Cirkev: tento rast, toto rozkvitanie laických hnutí a tiež nových chariziem, ktoré Duch Svätý necháva rásť v Cirkvi na novú evanjelizáciu. Práve preto som veľmi spokojný, že som sa dnes večer počas eucharistickej slávnosti mohol stretnúť s viacerými slovenskými veriacimi z rôznych hnutí. Toto je veľkým znamením nádeje pre Cirkev, pretože v cirkevných hnutiach sú príznačné miesta, v ktorých viacerí veriaci laici neobjavujú len krásu kresťanského povolania, ale objavujú tiež veľké sily, ktoré prenikajú do vnútra, sily k evanjelizácii a k svedectvu o Ježišovi Kristovi v dnešnej spoločnosti,“ dodal predseda Pápežskej rady pre laikov.

Pripravila: Mária Fábryová / Michal Lipiak

( TK KBS, mf; ml ) 20120213031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním