TK KBS

Dnes je piatok 20. 09. 2019   Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Top témy
Všetky
Pápež František v Afrike

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Televízia LUX uvedie na obrazovkách nový seriál s názvom Fara
P:3, 13. 11. 2011 11:00, DOMBratislava, 13. novembra (TK KBS) - Televízia LUX dnes o 20:20 h odvysiela prvú časť nového seriálu z produkcie LUX communication s názvom :: Fara::. Sedemdielny pôvodný televízny seriál humorným spôsobom zachytáva radosti i starosti bežného života jednej dedinskej fary. Natáčanie prebehlo vlani a tento rok v obci Cabaj Čápor. Vystupujú v nej mladí herci z Vysokej školy múzických umení, ako aj známe tváre Dušan Kaprálik či Lukáš Latinák. Osudy jej obyvateľov budete môcť sledovať na obrazovkách TV LUX v premiére vždy v nedeľu večer a v repríze v nasledujúci deň. TK KBS pri tejto príležitosti prináša pohľad režiséra seriálu Igora Pargáča.

Kde vznikla myšlienka pripraviť seriál Fara a prečo ste sa pre tento druh spracovania rozhodli?

Myšlienka pripraviť seriál vznikla v LUX communication. Návrh na vytvorenie seriálu dal Martin Lišhák a Tomáš Straka. Seriál Fara má byť alternatívou seriálov, ktoré vznikajú v komerčných televíziách. Za prípravu zodpovedalo LUX communication.

Čo konkrétne ponúkne a aké máte očakávania?

Je to seriál z dedinského prostredia, o živote ľudí, ktorí pomáhajú kňazovi na fare – kostolník, organista, kuchárka, vedúca speváckeho zboru, miništrant a ďalšie osoby. Očakávania sú v hlbšom poznaní jedného malého spoločenstva, v ktorom sa riešia problémy súčasného kresťana.

V čom je tento seriál výnimočný a originálny a ako možno jednoducho charakterizovať?

Seriál nepoukazuje na žiarivú svätosť veľkých svätcov, a tiež nie na bezútešnú realitu dneška. V živote našich postáv je možné nájsť oboje – všednosť dní, ale i znaky svätosti uprostred nich. Sú nedokonalí, majú chyby i vzájomné antipatie, no učia sa žiť v kresťanskej láske, učia sa komunikovať, prijímať jeden druhého, vzájomne sa povzbudzovať, obdarúvať a tam za tým je niekde ich cesta k svätosti.

V čom je teda skryté jeho morálne posolstvo?

Morálne duchovné posolstvo je skryté za humorne ladené situácie, v ktorých však tkvie dôležité posolstvo – žiť obyčajný život a nechať sa premieňať Bohom i spoločenstvom ľudí. Naše seriálové postavy nie sú žiadni super kresťania, no sú v nich náznaky správneho nasmerovania vlastných životov, sú na ceste osobnej formácie v mnohorakosti života. Už úvodná pieseň, i keď jednoduchá, naznačuje tento základ – schopnosť vedieť vidieť prítomnosť Ježiša v obyčajných životných situáciách. „Tu i tam všade si môj dobrý Pán,“ v tom je kľúč k sebapochopeniu posolstva nášho seriálu Fara.

Spomínali ste seriálové postavy...

Seriálové postavy sú v jednoduchom inscenačnom podaní, postavy, ktoré v nich vystupujú sú ľudia, ktorých poznáme takmer z každej fary na Slovensku. Je to kostolník, organista, kuchárka, miništrant, vedúca spevokolu a organizátorka modlitebných zájazdov (evanjelizátorka) a samozrejme mladý kňaz. Oni tvoria spoločenstvo ľudí, ktorí sa chtiac-nechtiac na fare stretávajú a riešia svoje drobné starosti. Avšak vo svojich problémoch nenaznačujú iba problémy súčasného kresťana, ale ukazujú aj jemné náznaky ako zmeniť svoj život či ako v najobyčajnejších situáciách prejaviť lásku či odpustenie.

Na čo sa ešte môžu tešiť diváci, ktorí budú pozerať seriál?

V seriáli uvidíme napríklad, ako preniká do všetkých oblasti života internet. I do farského a ako mu človek podľahne bez rozdielu veku. Následkom toho je aj strata schopnosti prirodzene komunikovať. Prejaví sa to napríklad v podobe situácie, ako náš mladý miništrant žije v ilúzii neodolateľného mládenca. Cez internet si hľadá anonymná vzťah, pričom tam nachádza dievča, ktoré vlastne celý čas žije vedľa neho na fare. V našich príbehoch sa objaví aj aktuálny problém úpadku sviatosti manželstva, ako aj problematika vytvárania trvalých vzťahov medzi kresťanskou mládežou. V stave vylepšiť tento stav sa pokúsia farníci oženiť starnúceho organistu, avšak, nie všetko sa podarí tak, ako chcú. V ďalšom príbehu bude potrebné napríklad vyriešiť problém matky z dcérou, ktorá otehotnela v zahraničí a vracia sa s dieťaťom do katolíckeho prostredia. Diváci sa môžu tešiť aj na úskalia pri šírení evanjelia. Seriál nezabudne ani na pozíciu kňaza, ktorý má nezastupiteľnú úlohu vo farskom spoločenstve. Kňaz v našom seriáli nie je najmúdrejší – najlepší, ale predstavuje duchovnú oporu a stabilizujúci prvok pre farníkov a ich životné situácie.

Pripravil: Michal Lipiak( TK KBS, ml;ml ) 20111113003   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1921 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019