TK KBS

Dnes je utorok 19. 03. 2019   Meniny má Jozef       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Assisi sa stretli zástupcovia náboženstiev z celého sveta
P:3, 27. 10. 2011 10:00, ZAHAssisi, 27. októbra (TK KBS) – Pútnici pravdy, pútnici pokoja – pod týmto názvom 27. októbra v Assisi prebehlo medzináboženské stretnutie. Stretnutie sa konalo 25 rokov od prvého historického stretnutia, ktoré sa v Assisi konalo z vôle blahoslaveného Jána Pavla II. TK KBS mapovalo toto stretnutie.

Program stretnutia je možné nájsť na ::tomto mieste::

Deň reflexií, dialógu a modlitieb za pokoj a spravodlivosť vo svete, ako znie oficiálny podtitul tohto mimoriadneho stretnutia, začal ráno o 8:00 h, kedy sa delegácie jednotlivých náboženských vyznaní vydali spoločne so Svätým Otcom na cestu vlakom. Vyrazili netradične z Vatikánskej železničnej stanice, ktorá sa k osobnej preprave bežne nepoužíva, a do Assisi dorazili približne po hodine a štyridsiatich piatich minútach jazdy.

Vlak talianskych železníc tvorilo sedem vagónov. Cestovalo v ňom viac ako tristo osôb. Svätý Otec cestoval v predposlednom z nich. Spoločnosť mu robil patriarcha Bartolomej I. a niekoľkí predstavitelia najvýznamnejších svetových náboženstiev. Na svojej ceste vlak niekoľko krát spomalil pri prechádzaní staníc v Terni, Spolete a Foligno, kde mnoho ľudí pozdravovalo Benedikta XVI. spolu s ostatnými predstaviteľmi. Do Assisi dorazil vlak krátko pred 10.00 h. Svätého Otca priamo na stanici privítali zástupcovia vlády, miestne civilné a cirkevné autority. Pred Bazilikou Santa Maria degli Angeli, v dolnom meste, Benedikt XVI. osobne pozdravil jednotlivých predstaviteľov.

Po prvý krát v histórii použil Pápež vlak ako dopravný prostriedok v roku 1849. Bol ním Pius IX., na trase z Neapola do Portici, ktorej dĺžka bola 7,29 km. Od roku 1849 sa Pápežský štát stáva jedným z najväčších staviteľov železničnej trate na svojom území. V roku 1934 bola vo Vatikáne postavená železničná stanica, ktorú s rímskou stanicou San Pietro spája trať s dĺžkou asi 800 m. Vlak využívali aj Ján XXIII., Pavol VI. a najčastejším pasažierom bol Ján Pavol II. S ním sa spája aj jedna nepredvídaná udalosť. 11. februára 1986 pri svojom návrate z návštevy Indie nemohlo lietadlo, v ktorom letel, pre snehovú búrku pristáť v Ríme. Let bol odklonený do Neapola a cestu Neapol – Vatikán Ján Pavol II. so svojim sprievodom absolvoval vlakom. Jeho posledná cesta vlakom sa uskutočnila 24. januára 2002, práve na stretnutie do Assisi s reprezentantmi rozličných svetových náboženstiev.

Program stretnutia pokračoval krátko po 10:00 h v Bazilike Panny Márie Anjelskej, tzv. Porciunkule. Svätého Otca a hlavných predstaviteľov jednotlivých náboženských delegácií pri vstupe do baziliky privítali generálni ministri jednotlivých františkánskych rádov – minoritov, konventuálov, kapucínov, terciárov a františkánskeho svetského rádu.

V bazilike privítal všetkých kardinál Peter Turkson, predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj. Vo svojom príhovore pripomenul prvé stretnutie tohto druhu, ktoré sa v Assisi konalo v roku1986 na pozvanie blahoslaveného pápeža Jána Pavla II. Kardinál ďalej poukázal na samotnú motiváciu stretnutia: „My, pochádzajúci z rôznych náboženských tradícií a odlišných častí sveta, chceme obnoviť a posilniť naše úsilie pri hľadaní pravdy, o ktorú sa každý z nás – podľa svojej vlastnej tradície – neustále usiluje. Prišli sme sem aj preto, aby sme svedčili o veľkej snahe náboženstva o dobro, vytváranie pokoja, zmierenie tých, ktorí bojujú a o prinavrátenie človeka do harmónie so stvorenstvom.“

Po Turksonovom príhovore nasledovala projekcia dokumentárneho filmu o stretnutí v Assisi z roku 1986. Potom sa prítomným postupne prihovorili jednotliví predstavitelia veľkých svetových náboženstiev a náboženských tradícií. Postupne vystúpili Bartolomej I. (arcibiskup Konštantínopolu, ekumenický patriarcha), Rowan Douglas Williams (arcibiskup Canterbury, anglikánsky prímas), Norvan Zakarian (arcibiskup, francúzsky prímas Arménskej apoštolskej cirkvi), Olav Fykse Tveit (generálny sekretár Svetovej rady cirkví), David Rosen (židovský rabín, reprezentant Vrchného rabinátu Izraela), Wande Abimbola (zástupca tradičných afrických náboženstiev Ifa a Joruba), Acharya Shri Shrivatsa Goswami (reprezentant hinduizmu), Ja-Seung (predseda Jogye Order, reprezentant kórejského budhizmu), Kyai Haji Hasyim Muzadi (generálny sekretár Medzinárodnej konferencie islamských škôl) a Julia Kristeva (ateistka z Bulharska).

Vatikánsky rozhlas priniesol výber z ich príhovorov. „Musíme sa brániť pred deformáciou posolstiev a symbolov jednotlivých náboženstiev zo strany tých, ktorí sú autormi násilia“, zdôraznil vo svojom pozdrave Bartolomej I., ekumenický patriarcha Konštantinopolu. Ďalej poukázal na „znepokojujúcu vzrastajúcu marginalizáciu kresťanských komunít“ prítomných na Blízkom východe a zdôraznil, že „predstavitelia jednotlivých náboženstiev sa musia angažovať v úsilí budovania pokoja ako svedkovia a sprostredkovatelia pokoja a zmierenia“.

Cantenburský arcibiskup Rowan Williams vo svojom pozdrave poukázal na výzvy, ktoré sú postavené pred jednotlivé náboženstvá: „Nie sme tu preto, aby sme potvrdili aspoň minimum z toho, čo nás spája, ale aby sme prehovorili z hĺbky našich tradícií spôsobom, aby celá ľudská rodina si mohla byť viac vedomá toho, čo je potrebné urobiť na boj proti šialenstvu sveta postihnutého strachom a podozrievaním.“

Kyai Haji Hasyim Muzadi, generálny sekretár Medzinárodnej konferencie islamských škôl, poukázal, že omyl v chápaní vlastných teologických kontextov jednotlivých náboženstiev prináša následky iba do vnútra jednotlivých komunít. Avšak ak sa jednotlivé náboženské komunity mýlia v chápaní sociálnych aspektov náboženstva, dôsledky sa prejavujú nielen vo vlastných radoch, ale v celej spoločnosti tým, že sa vytvárajú sociálne napätia a konflikty.

Predstaviteľ židovstva, rabín David Rosen, zástupca Veľkého rabinátu Izraela vyjadril vďačnosť za úsilie pápežov organizovať takéto stretnutie. Pretože, ako hovorí, „je to viditeľným prejavom túžby mnohých mužov a žien po pokoji“.

Nakoniec sa zhromaždeným prihovoril Benedikt XVI. Okrem iného povedal, že vedľa "dvoch realít náboženstva a anti-náboženstva existuje, vo svete šíriaceho sa agnosticizmu, aj ďalšia základná orientácia: osoby, ktoré nedostali dar veriť, ale ktoré napriek tomu hľadajú pravdu, hľadajú Boha. Takýto ľudia netvrdia jednoducho: “Neexistuje žiaden Boh”. Oni trpia z dôvodu jeho absencie, a hľadajúc pravé a dobré, sú vo svojom vnútri na ceste k Nemu. Sú “pútnikmi pravdy, pútnikmi pokoja”," uviedol Svätý Otec. Pokračoval, že "kladú otázky ako jednej, tak aj druhej strane. Berú bojovným ateistom ich falošnú istotu, keď tvrdia, že vedia, že neexistuje žiaden Boh, a pozývajú ich, aby sa stali nie polemickými, ale hľadajúcimi osobami, ktoré nestrácajú nádej, že existuje pravda a že my môžeme a musíme žiť v jej službe. Obracajú sa však aj na príslušníkov náboženstiev, aby nepovažovali Boha za vlastníctvo, ktoré im patrí, a tak sa cítili autorizovaní k násiliu voči druhým. Títo ľudia hľadajú pravdu, hľadajú skutočného Boha, ktorého tvár v náboženstvách, z dôvodu akým sú často praktizované, je ukrytá. To, že oni nedokážu nájsť Božiu tvár, závisí aj od veriacich s ich obrazom Boha, ktorý je často zredukovaný, alebo pomýlený. Tak ich vnútorný zápas a ich otázky sú tiež upozornením pre veriacich očisťovať vlastnú vieru, aby Boh - skutočný Boh - sa stal prístupným. Preto som, práve kvôli tomu pozval zástupcov tejto tretej skupiny na naše stretnutie do Assisi, ktoré zhromaždilo nielen zástupcov náboženských inštitúcií. Ide viac o spoločné stretnutie na ceste smerom k pravde, o rozhodnú snahu za dôstojnosť človeka a o záväzok pracovať za pokoj proti každému druhu násilia, ktoré ničí právo. Na záver by som vás chcel ubezpečiť, že Katolícka cirkev neodstúpi zo zápasu proti násiliu, zo svojej angažovanosti za pokoj vo svete. Hýbe nami spoločná túžba byť “pútnikmi pravdy, pútnikmi pokoja”.

::Príhovor Svätého Otca Benedikta XVI.::

Približne o 12.30 h sa stretnutie v Bazilike Santa Maria degli Angeli skončilo a Svätý Otec a hlavní predstavitelia jednotlivých náboženských delegácií sa odobrali do priľahlého františkánskeho kláštora, kde bol pre nich pripravený jednoduchý a skromný obed na znak účasti na utrpení tých, ktorí nemôžu žiť v pokoji.

Po spoločnom obede v refektári františkánskeho kláštora mali účastníci medzináboženského stretnutia priestor na individuálnu modlitbu a rozjímanie. Potom sa presunuli na Námestie sv. Františka pred Baziliku sv. Františka, kde sa o 16:30 konala záverečná časť programu. Delegácie jednotlivých náboženstiev symbolicky obnovili svoj úmysel podporovať pokoj a spravodlivosť vo svete zapálením lámp a výzvami v jednotlivých náboženských tradíciách. Ako posledný, predniesol výzvu Benedikt XVI.: „Nikdy viac násilie! Nikdy viac vojna! Nikdy viac terorizmus! V mene Boha nech každé náboženstvo prináša na zem spravodlivosť, pokoj, odpustenie, život a lásku!“

V tomto akte išlo „o rozhodnutie prežívať svoje vierovyznanie ako službu pokoju“, ako povedal Benedikt XVI. pred modlitbou Anjel Pána dňa 1. januára 2011 a pokračoval: „Kto putuje k Bohu, nemôže nerozdávať pokoj a kto vytvára pokoj, nemôže sa nepribližovať k Bohu!“ Na záver Svätý Otec úprimne poďakoval za prípravu stretnutia a všetkým prítomným i za ich účasť na ňom. Pred skončením podujatia sa účastníci krátko v tichosti pomodlili pri hrobe sv. Františka. O 19.00 hod. odišli vlakom späť do Vatikánu.

::Záverečný pozdrav Svätého Otca Benedikta XVI. v Assisi::

V piatok 28. októbra dopoludnia Svätý Otec ešte raz prijme predstaviteľov delegácií jednotlivých náboženských vyznaní na zvláštnej audiencii v Klementinskej sále apoštolského paláca.( TK KBS, RV CZ, RV, jš, ml; pz ) 20111027015   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 2377 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019