Monitoring médií zo dňa 05.03.2019

- Pápež otvorí archívy (Pravda)
- Uvidíme, aká bude Zuzana Čaputová silná (Denník N)
- Mikloškov osamelý boj (Denník N)
- Vatikán sprístupní tajné archívy (STV Jednotka)
- Pápež otvorí archívy z vojny (TV JOJ)
- Vatikán sprístupní archívy týkajúce sa pontifikátu Pia XII. (Rádio Lumen)
- Stretnutie predstaviteľov kresťanských cirkví a ÚZ ŽNO (Rádio Lumen)
- Pre gréckokatolíkov byzantského obradu začal pôst (Rádio Lumen)
- Výstava Deti vojny začala svoju púť po slovenských mestách (Rádio Lumen)
- O kríze kresťanskej demokracie v relácii Zaostrené (Rádio Lumen)
- Sprístupnia archív kritizovaného Pia XII. Nebojíme sa, tvrdí pápež (ta3.com)
- Spoveď sexuálnych obetí českých kňazov, rozruch vo Vatikáne, kardinál Duka: Hystéria! (topky.sk)

Pápež otvorí archívy

Pravda

Vatikán sprístupní archívy z obdobia pápeža Pia XII. (na archívnej snímke), ktorého niektorí kritizujú, že nedokázal dostatočne dôrazne vystúpiť proti nacistickému vraždeniu Židov. Pápež František oznámil, že uložené dokumenty budú k dispozícii bádateľom od marca 2020. (čtk)


[Hore]
--------------------------------------

Uvidíme, aká bude Zuzana Čaputová silná

Denník N

Róbert Bezák vraví, že sa Čaputová nemá nechať zatiahnuť do debaty, ktorá jej nič neprinesie
Arcibiskup RÓBERT BEZÁK podporil Zuzanu Čaputovú. S jej výrokmi o adopcii detí homosexuálnymi pármi nesúhlasí, ale podporu nesťahuje. Slovensko by podľa neho malo mať ženu prezidentku.
Už vlani ste vyjadrili podporu Zuzane Čaputovej. Ako ste sa spoznali?
Stretli sme sa cez môjho priateľa, s ktorým spolupracujem, cez Dušana Jauru (riaditeľ gymnázia, na ktorom Bezák pôsobí). Hovoril mi, že by chcela kandidovať za prezidentku, a zaujalo ma to.
Prečo?
Moja základná myšlienka bola: Čo keby bola žena prezidentkou? Do boja o prezidentský post sa zapojili len dve ženy, z toho pani Tauchmannová má 0,0 %. Takže je tam relevantná jedna žena a 13 mužov. Pritom žijeme v čase rovnosti šancí a možností mužov a žien. Moja myšlienka bola, že by mohla nastať chvíľa, keď by už politika na Slovensku nemusela byť len mužská vec.
Ako ste sa spoznali?
Stretol som sa s ňou, dlho sme sa rozprávali. Neprebrali sme všetky otázky a veci, ktoré sa dnes riešia. Sledoval som kauzu pezinskej skládky, videl som, že je právnička, ktorá je nastavená na spravodlivosť. Rozprávala mi o pracovnom živote, ako sa snaží pomáhať ľuďom, je ochotná bojovať za spravodlivosť. Aj ja som chcel, aby sa spoločnosť posunula tým smerom. Ale v každom vzťahu ide do veľkej miery o intuíciu. Oslovila ma – jej príbeh, jej život aj ona ako žena. Spojilo sa to tak s mojou základnou myšlienkou, že by na Slovensku už mohol nastať čas na zmenu.
Mohla by byť žena prezidentkou?
Hádam už nastala doba, keď by ženy a muži mali mať rovnosť šancí. Nechápem, prečo by to mal byť problém. Možno ho len umelo živíme. Je to nešťastná myšlienka, nielen na Slovensku, že ženy majú tvoriť zázemie, rodinu, majú sa starať o deti, varenie a pranie a do politiky nech sa nemiešajú. Zuzana mieri vysoko a zjavne sa jej darí a zrazu muži, aj liberálni, ju začali spochybňovať. Keď v Nemecku, v Británii či v Chorvátsku môžu mať na čele ženu, prečo by na Slovensku nemohla byť Čaputová?
Podľa prieskumu agentúry Focus Čaputovú volí asi tretina všetkých žien, je to najviac spomedzi kandidátov. U mužov je to omnoho menej.
Nie je to o tom, kto je liberál, ale akoby muži hovorili, že to je náš priestor, sem sa nemiešajte. Je chybné postaviť to ako konzervatívci verzus liberáli. V kresťanskom náboženstve je žena na piedestáli, pozrime sa na Máriu. Ja som odchovaný kresťanskou etikou, že žena si zaslúži významné miesto. Aj moja matka má v mojom živote významné miesto.
Mohla by tak u nás podľa vás byť žena prezidentka?
Mala by, nie mohla. Ale mala by byť. Ak Slovensko chce byť modernou, súčasnou krajinou, mala by byť prezidentkou žena.
Čaputovú kritizovali, že pre jej výroky o adopciách, registrovaných partner stvách či interrupciách ju nebudú voliť konzervatívni voliči, zatiaľ sa to nepotvrdzuje.
Tlačí sa na rozdelenie spoločnosti na konzervatívnych a liberálnych. Skúsil by som to inak. V spoločnosti existujú dve etické cesty. Jedna je sekulárna etika, druhá náboženská. Sú to dve cesty, ktoré niekedy idú vedľa seba, niekedy sa približujú, inokedy vzďaľujú. Napríklad manželská nevera je v kresťanskej etike ťažké previnenie. V sekulárnej je to previnenie, ale neupravuje to zákon, ktorý by to zakazoval. Tam vzdialenosť cítiť. Ale pri korupcii sa obe etiky úplne stretávajú. Či povieme korupcia alebo nepokradneš, obe strany súhlasia, že je to zlé. Nerozlišujem – liberál či konzervatívec, ide o to, či sa snažíme nájsť prienik alebo priblíženie. Tu si aj liberál musí uvedomiť, že sú hodnoty, ktoré sú pre konzervatívca dôležité, a konzervatívec si musí uvedomiť, že sú tu liberálne hodnoty. Som si istý, že aj tí, ktorí uznávajú kresťanskú etiku, občas preskakujú na sekulárnu cestu.
Skúste príklad.
Aj kresťania sa rozvádzajú. Aj kresťanské ženy chodia na interrupcie. Pán Mistrík sa mi zdal ako silnejší nositeľ konzervatívnej, náboženskej etiky. Pani Čaputová mieri na liberálnu. Ale vo chvíli, keď sa pán Mistrík vzdal, prenechal svoju agendu pani Čaputovej. A jej veľkosť by mala byť aj v tom, aby pochopila, že veľkú časť jeho voličov preberá. Povedal, že končí, ukázal na ňu, že ju podporí. Pritom mohol skončiť a odísť.
Podľa prieskumu Focusu má Čaputová viac konzervatívnych voličov, ako mal Mistrík. Ako si to vysvetľujete, keď je liberálna kandidátka?
V mnohých jej vyjadreniach sa liberálne a konzervatívne zmýšľanie spájajú – pri otázke spravodlivosti, korupcie. Tie témy sú pre obe skupiny blízke. A sú to aj prezidentské témy.
Veriaci sa teda podľa vás nepozerajú na to, či ide alebo nejde o liberálnu kandidátku, ale počúvajú, čo hovorí a či sa s tým dokážu stotožniť?
Tak by to malo byť. Aj pri mojej podpore. Nejde o to, že hľadám môj klon a niekoho, kto musí mať rovnaké názory ako ja. Finančne pomáham aj bezdomovcom, ale nesúhlasím s ich spôsobom života. Niekedy sa zamýšľam, či im „nepomáham“ tak žiť, ak im dám peniaze, ale potom si poviem, či im nemám nijako pomôcť. Aj konzervatívni voliči asi vnímajú, že niektoré Čaputovej vyjadrenia sú za hranicou konzervatívnej etiky, ale stále je podstata toho, čo rozpráva, pre nich prijateľná.
Boli ste na diskusii, kde povedala kritizovaný výrok o adopciách detí homosexuálnymi pármi. Čo ste si povedali, keď ste to počuli?
Pochválil som pána Mistríka. Ona sa nechala vtiahnuť do témy, ktorá začala byť pre nebezpečná. V ďalšej kampani na ňu budú útočiť cez tento výrok. Ale ona to chce stále vysvetľovať. Nechápem prečo. Vysvetlila, že je to jej názor ako Zuzany Čaputovej. Na jej mieste by som sa začal vyjadrovať už ako prezidentka. Tá má byť pre všetkých občanov, aj tých konzervatívnych. Musí hovoriť opatrnejšie, lebo každé slovo, ktoré povie, nie je slovom Zuzany Čaputovej, ale prezidentky Čaputovej.
Ako vnímajú konzervatívni voliči túto tému?
Téma homosexuality je pre kresťanskú etiku nervná. Je to bod zlomu. Keď sa na adopcie opýtali pána Mistríka, povedal, že nesúhlasí. Pani Čaputová to povedala zvláštne – že milujúce homosexuálne páry by si mohli adoptovať deti. Musel som sa pri tom pousmiať. Lebo otázka nebola o milujúcich homosexuálnych pároch. Vtedy som si povedal, že keď je právnička, tak aká kategória v práve je milujúci. Neexistuje, je to morálna kategória. Cítila potrebu otázku rozviesť. Ale ako by pri adopcii zisťovali, či ide o milujúci pár? Stále sa k tej otázke vyjadruje, akoby celá kampaň bola len o tom, či si homosexuáli môžu adoptovať deti. V kresťanskej časti občianskej spoločnosti s tým neuspeje.
Urobila chybu, keď to povedala?
Bola úprimná a to sa v politike nenosí. Musí si uvedomiť, že chce byť prezidentka. Uvedomil som si to aj pri sebe. Ako Róbert Bezák som mohol hovoriť len dovtedy, kým som sa nestal arcibiskupom, potom to bolo ťažšie. Na niektoré otázky by mala odpovedať, že to nie je v jej kompetencii, nech sa jej pýtajú na spravodlivosť, korupciu, rovnosť šancí. Lebo koľko je homosexuálnych párov? Sto, tisíc? Ale stáva sa z toho nervný bod, pri ktorom môže veľa stratiť. Ak o tom bude stále rozprávať, už to nebude o prezidentovi, ktorý chce byť pre občanov, ale o prezidentovi, ktorý chce riešiť homosexuálov a adopcie detí. To je nebezpečná téma.
Prečo?
Ak bude o tom stále rozprávať, konzervatívni voliči to začnú cítiť ako problém. Ak bude stále cítiť potrebu tejto úprimnosti, môže sa to skončiť zle.
Túto tému už začali vyťahovať poslanci zo Smeru.
To bude ich základná téma, preto by mala byť opatrnejšia. Nesmie sa nechať zatiahnuť do debaty, ktorá jej nič neprinesie.
Vy s ňou v tejto otázke nesúhlasíte?
Rozhodne nie.
V druhej časti odpovede zvýrazňuje, že by išlo o deti, ktoré by inak vyrastali v detskom domove.
Áno, vždy tam niečo dokladá. Ale tak neznela otázka. Pani Čaputová túto otázku stále rozširuje, odpovedá na ňu v každej diskusii. Vyzerá to ako základná téma prezidentských volieb. Pre ňu. Maroš Šefčovič vie odpovedať tak, aby si každý našiel to svoje. Ja by som sa jej opýtal, či to je pre ňu taká hraničná téma, pre ktorú by bola ochotná obetovať prezidentskú kandidatúru.
Snaží sa opakovať, že to nie je jej téma.
Musí povedať jednoznačne, že ako prezidentka tú tému tlačiť nebude. Ešte sa nenaučila byť prezidentkou, je stále Zuzana Čaputová. To je vlastne pekné. Jej argument je, že by ľudia mali vedieť, aké názory má. Ale ako prezidentka musí potlačiť seba samu. Ako Zuzana Čaputová sa musí stať prezidentkou, lebo nejde hlásať seba samu, ale niečo, čo spraví spoločnosť krajšou.
Ako by mala reagovať na tieto otázky?
Že už sa k nim vyjadrila. A že to nie je prezidentská téma a nebude do toho môcť zasahovať. Ak bude do popredia tlačiť témy homosexuálov, interrupcií, adopcií, môže na tom zhorieť. A potom to zaujímavé, čo ma v jej príbehu oslovilo, ostáva v pozadí, a pritom to je dobré. Treba to vyzdvihnúť.
Keď ste to počuli na diskusii, nezvažovali ste, že stiahnete podporu?
Nie. Zatiaľ nevidím praktické kroky. Ak by ako prezidentka začala presadzovať kroky a tlačila na parlament, aby v tomto zmenili zákony, ako prvý by som sa prihlásil do Denníka N a povedal by som, že to tak necítim. Ani v partnerských vzťahoch toho druhého netestujete na začiatku. A niekedy prosto zistíte, že nie ste kompatibilní, a odídete. Ja neodchádzam.
Na niektorých weboch, najmä konšpiračných, jej začínajú vyčítať, že je rozvedená. Môže jej to uškodiť medzi konzervatívnymi voličmi?
Počudoval by som sa, keby to bol pre nich problém. Nech mi niekto ukáže rodinu, kde by nik nebol rozvedený.
Vníma sa to už ako normálna vec?
Žiaľbohu. Ale často nie je iné riešenie. Ak vzťah dôjde do kritického bodu, tak aj cirkev pozná možnosti, keď vyhlási manželstvo za neplatné.
Takže jej to neuškodí?
Musí si vedieť odôvodniť, prečo sa to stalo. Čudoval by som sa, ak by to bol pre niekoho dôvod, prečo ju nevoliť. Lebo na jednej strane to žijeme, na druhej by sme to chceli odsúdiť. Čo by sme chceli mať za prezidenta dokonalého človeka? To by sme sa tak museli pozrieť aj na iných politikov. Máme v parlamente muža, ktorý má toľko detí s toľkými ženami. A má vysoké preferencie.
Čo ste si povedali, keď ste videli prieskum, v ktorom je Čaputová prvá?
Že sa začína naozajstné trápenie. Teraz sa stala súperkou. Tí, ktorí sú proti nej, sa neštítia ničoho, začnú vyťahovať veci. Kedysi som si myslel, že keď niekto o vás povie klamstvo, vysvetlíte to. Ale nie je to tak. Uvidíme, aká bude silná. Očakávate špinavú kampaň? Či bude špinavá, neviem. Ale bude podľa mňa podpásová. Bude vyberať veci, ktoré sa môžu dotknúť spoločnosti. Že je rozvedená a ešte k tomu žena. Lebo často sa prezentuje, že žena má udržiavať rodinu pokope. A nemá špekulovať.
Na druhej strane stojí Šefčovič, ktorého manželka v spote chystá rezne a ukazujú rodinnú pohodu. Ako ho vnímate ako kandidáta?
To, že niekto urobí rezne, ešte neznamená, že sa majú radi. Ja som sa s pánom Šefčovičom aj stretol. Je to diplomat, čo je jeho veľká výhoda. Vie sa ovládať, vie, čo má povedať, vie premýšľať, vie, čo sa dotýka ľudí. Diplomacia je náročná oblasť, lebo často si môžete niečo myslieť, ale zastupujete štát a nemôžete to povedať. Pri diskusiách s ňou mu to môže pomôcť.
Je silnejší?
To uvidím, keď budú v diskusii. Chcem veriť, že je to slušný muž a že bude džentlmen. Že nevytiahne na ňu zákerné veci.
V diskusiách sa ho pýtajú na kauzy Smeru. Je to fér?
Kandidátom sa stal rýchlo a lacno. Dostať 15 poslaneckých hlasov od takej veľkej strany je jednoduché. Nerozumiem, prečo na to pristúpil. V Bruseli bol dosť cenený a je otázne, prečo sa chcel vrátiť na Slovensko, keď tu 15 rokov nežil. Nepozná kauzy, na mnohé otázky o Smere odpovedá dosť vyhýbavo.
Môže byť po roku plnom závažných udalostí zvolený kandidát Smeru?
Hoci je kandidát Smeru, smerácke tričko na sebe až tak nenosí. Začal chodiť na MDŽ, čo mu môže uškodiť. Je tam však veľa vecí, ktoré by mohli byť pre neho výhodou. Ak niekto nechce voliť Čaputovú ani Harabina a Kotlebu, povedia si, že Šefčovič môže byť prijateľný. Aj keď je v prieskumoch výrazný rozdiel medzi pani Čaputovou a Šefčovičom, ešte to nemá pani Čaputová vyhraté. Niekedy stačí jedna karta alebo výrok a môžete prehrať. Aj keď pani Čaputová chce hovoriť pravdivo a úprimne, je otázne, či vstupuje do priestoru, kde sú tieto dve veci najdôležitejšie.
V politike to až tak nie je. Očakávate, že cirkev dá odporúčanie, koho voliť?
Sú vystrašení z toho, čo sa deje. Cítiť, že Harabin a Kotleba by pre niektoré akože kresťanské otázky neboli pre nich až takí neprijateľní. To je najhoršie. Akoby sme sa zamerali na jeden fakt a ostatné ide bokom. Akoby v cirkvi zabudli, že otázky spravodlivosti, korupcie a dôstojnosti sú dôležitejšie. Tvária sa, že prvoradé sú otázky homosexuálov, interrupcií. To dobre pochopil Harabin aj Kotleba a začínajú tak hovoriť. Možno to začne hovoriť aj Šefčovič a bude pre cirkev prijateľnejší ako pani Čaputová, ktorá je rozvedená a žena.
Očakávate, že niekoho odporučia?
Potichu sa to už deje, nahlas sa neodvážia.
Kotlebu a Harabina?
Aj Šefčovič je prijateľný, lebo cirkev má blízko k Smeru. Dosť sa hovorí o Harabinovi či Kotlebovi.
A František Mikloško?
Pre vrcholovú cirkev nič neznamená. Možno pre ľudí je symbol, ale pre cirkev nie. Ani kardinál Korec nebol jeho zástanca. Väčšiu časť ľudí nikdy neoslovil. Kandiduje už tretíkrát. Prvýkrát, keď bol známejší, sa mu to nepodarilo. Čo sa stalo také úžasné, že by ho teraz mali voliť? Ak by chcel niečo urobiť, tak by povedal: voľte pani Čaputovú. S tými percentami, čo má, si nemyslím, že sa dostane do druhého kola. Ale všetka česť, čo spravil. Ja si to vážim. Hovoria, že som proti nemu, no nie je to tak. Ale 71-ročný chlap svoj životný beh ukončil. Neviem si predstaviť, prečo by mal byť prezidentom. Za zásluhy? Za minulosť? Ja mám tiež svoj vek a bol by som rád, keby to tu začali preberať mladší ľudia, tak ako primátor Bratislavy alebo teraz pani Čaputová. Páči sa mi, keď štyrid – siatnici začnú žiť život, ktorý im patrí.
Naznačili ste, že cirkev potichu podporuje Kotlebu a Harabina. Ako to vnímate?
Títo kandidáti vedia, ako sa prihovoriť jednoduchým ľuďom. To je niečo, čo pani Čaputová celkom nezvláda. Jednoduchí ľudia chcú na jednoduché otázky jednoduché odpovede. Migranti? Odpoveď: My ich tu nechceme. Máte jednoduchú odpoveď. Hovoriť, ako by sme to mohli zvládnuť – to nechce nik počúvať. Nechcú diskusiu a títo dvaja sa do toho vedia zmestiť. Keď som videl bilbord Kotlebu: „Slovenky sú najkrajšie, nepotrebujeme cudzinky“, nerozumel som tomu. Čo je to za motto? Má niekto problém s tým, že si Slováci berú cudzinky? Ale je to jednoduché. Slováci chcú mať rýchle, jednoduché a lacné riešenia, ale to, čo je lacné, nestojí za veľa.
Ak by ste si dnes mali tipnúť výsledok prezidentských volieb – bude Zuzana Čaputová prezidentkou?
Bude, ak prestane hovoriť o homosexuálnych partnerských vzťahoch a adopcii detí. Bude, ak otvorí prezidentské témy a bude sa ich držať ako chlap. Už poznáme jej názory ako Zuzany Čaputovej, teraz chceme vidieť, aká bude prezidentka. Ak chce byť prezidentkou, musí si uvedomiť, že nebude prezidentkou len Progresívneho Slovenska ani liberálov, ale bude tu pre celé Slovensko. A má na to. Nemci hovoria pani Merkelovej Mutti, nemusí byť práve Mutti, ale mohla by byť Zuzana.
VERONIKA FOLENTOVÁ reportérka
Aj keď je v prieskumoch výrazný rozdiel medzi pani Čaputovou a Šefčovičom, nemá to pani Čaputová vyhraté. Niekedy stačí jedna karta alebo výrok a môžete prehrať. Aj keď pani Čaputová chce hovoriť pravdivo a úprimne, je otázne, či vstupuje do priestoru, kde sú tieto dve veci najdôležitejšie. V politike to až tak nie je.
Je to nešťastná myšlienka, nielen na Slovensku, že ženy majú tvoriť zázemie, rodinu, majú sa starať o deti, varenie a pranie a do politiky nech sa nemiešajú.
Foto:
Róbert Bezák (1960)
V roku 1983 zložil celoživotné rehoľné sľuby, o rok neskôr bol vysvätený za kňaza. Pôsobil v Brezne, Detve, v Žiari nad Hronom, v Sklených Tepliciach a na Starých Horách. V roku 2008 sa stal predstaveným spoločenstva redemptoristov v Radvani, neskôr vikárom viceprovinciála viceprovincie redemptoristov v Bratislave. V roku2009 sa stal trnavským arcibiskupom. O tri roky neskôr ho pápež Benedikt XVI. odvolal. Ostal emeritným arcibiskupom na odpočinku. Od roku 2017 učí na bratislavskom gymnáziu C. S. Lewisa. Autor: VERONIKA FOLENTOVÁ


[Hore]
--------------------------------------

Mikloškov osamelý boj

Denník N

Pre jedných príliš konzervatívny, pre druhých príliš liberálny – taký je trojnásobný prezidentský kandidát
Je osem hodín večer a s kandidátom na prezidenta Františkom Mikloškom sa v aute vraciam do Bratislavy po jeho stretnutí s voličmi v Nitre. Za volantom sedí jeho bývalý kolega zo Slovenskej akadémie vied, kde pracoval ako matematik pred rokom 1989. Mikloško nemá vodičský preukaz a mobil používa len dva roky. Dostal ho na sedemdesiatku od manželky.
Je trocha smutný. Na diskusiu s ním prišlo do kaviarne len do desať ľudí. Väčšina stoličiek zostala prázdna. „S týmto mestom som si akosi nikdy nevytvoril vzťah,“ hovorí po skončení diskusie. V Nitre vyrastal a korene tam má celá jeho rodina. Moderátorka Jolana Čuláková sa na to, prečo bola kaviareň prázdna, pozerá ináč, pragmatickejšie. „Ani si to nezazdieľal na Facebooku,“ pokrúti hlavou. Diskusia s Eduardom Chmelárom, ktorú organizovali v tej istej kaviarni pár dní predtým, bola podľa nej úspešnejšia. Mikloškova kampaň nie je veľmi nápadná. Jeho tvár neuvidíte na bilbordoch pri ceste do práce a až na pár výnimiek neorganizuje ani stretnutia s voličmi. Na jeho webovej ani facebookovej stránke nenájdete ani zoznam miest, ktoré navštívi. Prečo je to tak? Na kampaň nemám veľa peňazí, odpovedá. Na transparentný účet mu od ohlásenia kandidatúry prišlo asi 50-tisíc eur. Minul zatiaľ zhruba 30-tisíc. S takou nízkou sumou sa ešte nikomu voľby vyhrať nepodarilo. „Prečo by mal byť prezidentom len človek, ktorý má veľa peňazí? Oblepiť celé Slovensko bilbordmi stojí tak 300-tisíc a o tých sa mi ani nesníva,“ hovorí Mikloško a pokračuje, že nikdy nebol bohatý človek a nie je ním ani teraz. „Keďže mám málo peňazí, mám prestať veriť vo svoje poslanie? Verím, že aj s takto málo peniazmi môžem byť zvolený,“ povedal.
DO TRETICE VŠETKO DOBRÉ?
Už len tým, že kandiduje, zlomil rekord. O prezidentský úrad sa uchádza tretí raz. „Do tretice všetko dobré?“ pýtal sa časopis .týždeň, keď v júni 2018 ohlásil svoju kandidatúru. Boli to aj novinári z .týždňa, ktorí ho postrčili k tomu, aby opäť kandidoval. Minulý rok na jar ho označili za „ideálneho kandidáta“ a pýtali sa, či je Slovensko pripravené na osobnosť formátu Václava Havla. O pár mesiacov neskôr sa spolu s niektorými vedcami, bývalými politikmi, spisovateľmi a ďalšími osobnosťami, ktorí boli vo väčšine aj jeho osobnými priateľmi, podpísali pod výzvu, ktorou Mikloška žiadali, aby kandidoval. „Sme presvedčení, že novým prezidentom sa má stať v roku 2019 osobnosť s celoživotnou skúsenosťou a s príbehom, s ktorým môže predstúpiť pred verejnosť. Takým prezidentom bude František Mikloško,“ písalo sa vo výzve, ktorú podpísali napríklad Peter Zajac, Vladimír Palko, Tomáš Janovic či Štefan Hríb. Mikloško by bol podľa nich dobrým prezidentom, pretože dlhé roky zápasil s komunizmom. Ako kresťanský disident bol organizátorom sviečkovej manifestácie veriacich v Bratislave rok pred Nežnou revolúciou rozprášenej vodnými delami a neskôr ako poslanec pomáhal v deväťdesiatych rokoch poraziť Vladimíra Mečiara. „Prijímam to,“ zareagoval takmer okamžite Mikloško a začal zbierať podpisy za svoju kandidatúru.
NIEKTORÍ SI PODPORU ROZMYSLELI
Situácia sa však časom zmenila. Prieskumy ukázali, že šance Mikloška uspieť vo voľbách sú približne rovnaké ako pred rokmi. V prezidentských voľbách v roku 2004 získal šesť a pol percenta, o päť rokov neskôr len päť percent. Prieskumy pred tohtoročnými voľbami vyzerajú podobne. Kandidát však dáva vytrvalo najavo, že prieskumy nie sú pre neho faktorom, podľa ktorého by mal posudzovať svoju kandidatúru. V januári napríklad pre Denník N o prieskumoch povedal, že sú zatiaľ len fiktívne, a tlak, aby sa vzdal, označil za absurdný. No nie všetci sa na to pozerajú tvrdohlavou optikou Mikloška, ktorý si celý život išiel podľa seba, nehľadiac na väčšinový názor. Svoju podporu prehodnotil aj šéfredaktor .týždňa Štefan Hríb. Pred pár dňami uverejnil komentár, v ktorom odporúča voliť Zuzanu Čaputovú. Mikloška vo svojom komentári nespomenul. Keď sme sa ho opýtali, či Mikloško stratil jeho podporu, odpovedal, že podľa neho má stále „najsilnejší životný príbeh zo všetkých kandidátov, a bol by to skvelý prezident“, preto ho bez váhania a veľmi rád minulý rok podporil. Kresťanské strany a katolícki aktivisti však podľa neho zlyhali, pretože nedokázali včas a jasne podporiť organizátora Sviečkovej manifestácie a lídra Novembra, a dovolili tak zabojovať o konzervatívnych a veriacich voličov Štefanovi Harabinovi. „Po kampani, diskusiách a vzdaní sa Roberta Mistríka v prospech Zuzany Čaputovej je preto situácia jasná. Ak má pokračovať zmena, ktorú začali župné voľby, námestia po vražde novinára a jeho snúbenice, a potom aj komunálne voľby, jej nositeľom v prezidentských voľbách je Zuzana Čaputová,“ hovorí dnes Hríb.
MIKLOŠKO ZA SLUŠNÉ SLOVENSKO
Pod výzvu, aby Mikloško kandidoval, sa vlani v lete podpísali aj organizátori protestov Za slušné Slovensko Juraj Šeliga a Veronika Bruncková. Keď iniciatíva pred jesennými komunálnymi voľbami podporila niektorých kandidátov na primátorov, mohlo sa zdať, že podobný krok môžu urobiť aj pred prvým kolom prezidentských volieb. Nestalo sa – podpora primátorov vyvolala kritiku a oni sa rozhodli, že nepodporia konkrétneho kandidáta. A tak aj podpora Mikloška zostala akoby visieť vo vzduchu. Ten otvorene hovorí, že protesty namierené najmä proti súčasnej vláde podporuje a že ho dokonca čiastočne inšpirovali k tomu, aby sa opäť pokúsil stať prezidentom. Na jednom z prvých zhromaždení vystúpil aj s prejavom. „Buďte pokračovateľmi nenásilného odporu voči každému zlu a neprávosti. Táto cesta je v dejinách neporaziteľná,“ povedal na námestí v Bratislave. „To je ono!“ začal skandovať dav pod tribúnou a Mikloško vyzeral spokojne. Pár týždňov pred voľbami začal na Facebooku používať značku „Prezident slušného Slovenska“.
PRÍJEMNE ZVLÁŠTNY KANDIDÁT
„Pán Mikloško, je správne, že ľudia sú za užívanie konopy kriminalizovaní podobne ako za vraždu?“ spýtal sa mladý muž na diskusii v Nitre, keď prišiel čas na otázky z publika. Z druhého konca miestnosti sa ozval osamelý potlesk. Mikloško sa snaží z otázky vykľučkovať, ale mladý muž na nej trvá. „Čo ste mi tu priniesli niečo šňupnúť?“ spýta sa so smiechom Mikloško. „Konopa sa nešňupe, ale fajčí, pán Mikloško,“ odpovie mladý muž v publiku. „Mali by sa k tomu vyjadriť odborníci,“ uzavrie diskusiu kandidát. Uvedomuje si, že je preňho ťažké osloviť mladých ľudí. Veľmi dlho sa bránil modernej technike. Roky bol jediným poslancom Národnej rady, ktorý nemal mobil ani televízor. Mobil mu kúpila manželka len pred dvoma rokmi na sedemdesiatku. „Ale auto ani vodičák nemám a dúfam, že ani nebudem,“ hovorí Mikloško. Práve pre jeho osobný život si aj konzervatívni kresťania kladú otázku, či je Mikloško skutočne taký konzervatívny, ako sa na prvý pohľad zdá. „Jeho život ukazuje, že nie je taká ‚konzerva‘, ako by sa očakávalo,“ napísal o Mikloškovi bývalý hovorca KDH Dárius Hatok, ktorý tento rok spoluzakladal konzervatívnu kresťanskú stranu Kresťanská demokracia – Život a prosperita. „Oženil sa ako 60-ročný. A vzal si manželku, ktorá je o dvadsať rokov mladšia. To už je predsa len znak voľnejšej mysle, ktorá nemá zaškatuľkovaný chod dejín bytia,“ vysvetlil Hatok v texte, ktorým ho pred voľbami podporil. „Mikloško je naozaj zvláštny kandidát. Ale tak príjemne zvláštny,“ dodal Hatok.
LGBT? V TEJTO OTÁZKE SA POVAŽUJEM ZA LIBERÁLNEHO
Nestraší utečencami, kritizuje komunizmus aj fašizmus, je proeurópskym demokratickým kandidátom, ktorý za sebou nemá žiadne veľké korupčné kauzy. V predvolebných debatách sa potvrdilo, že jeho názory na spoločnosť a politiku nie sú kontroverzné a na rozdiel od iných kandidátov sa nesnaží útočiť ani na emócie. Vďaka tomu môže byť prijateľný pre širšie spektrum voličov, no na druhej strane je preňho ťažké strhnúť voličov na svoju stranu. V etických otázkach, akou sú interrupcie alebo LGBT ľudia, sa vyjadruje veľmi opatrne. „Nikdy by som potrat nenazval vraždou,“ hovorí cestou autom z nitrianskej diskusie. Rozrozpráva sa o tom, že pozná ženy, ktoré si potratmi prešli, a vie, že takýto slovník by im len zbytočne ubližoval. Zdôrazňuje, že ženám, ktoré sa ocitnú v ťažkej životnej situácii, treba najmä pomáhať a nie ich trestať. Jeho postoj k interrupciám je však jasný a v každej verejnej diskusii zopakuje, že sprísnenie legislatívy považuje za krok správnym smerom. Pri spolužití gejov a lesieb nie je taký rozhodný. Keď sa ho na túto tému pýtali v Nitre na diskusii, odpovedal, že v tejto otázke sa považuje za liberálneho. „Ak si chcú dvaja ľudia rovnakého zamerania nejako právne upraviť svoj zväzok, ja sa im do toho nebudem miešať,“ povedal. Riešením podľa neho nie sú dúhové pochody ani pochody za život. Keď sa ho o pár týždňov neskôr novinári Postoja pýtali, či by podpísal zákon o registrovaných partnerstvách, odpovedal, že nie.
KDH MA NEZAUJÍMA
Mikloškov odchod z aktívnej politiky, ktorej sa tiež hovorí „veľká“, naštartovala jeho rozlúčka s KDH v roku 2008. S poslancami Vladimírom Palkom, Rudolfom Bauerom a Pavlom Minárikom sa so stranou rozlúčili, pretože sa im nepáčilo, že jej predseda Pavol Hrušovský zvažoval koalíciu so Smerom, a ich konflikty odvtedy len rástli. „Krajskí tajomníci vytvárajú atmosféru poslušných a neposlušných, dobrých a zlých kádehákov, čím menia tvár KDH tak, že je proces návratu nemožný,“ povedal Mikloško na tlačovej konferencii, keď oznamoval odchod zo strany. Zároveň vylúčil, že by sa ešte kedykoľvek v budúcnosti do KDH mohol vrátiť. A hoci sa KDH medzičasom zmenilo a dnes je na jej čele Alojz Hlina, na túto stranu má stále ťažké srdce. „Neviem, čo sa dnes deje v KDH, ani ma to nezaujíma, pravdupovediac. Ja som odtiaľ odišiel a nezaujíma ma to,“ odpovedal v diskusii Denníka N, keď sa ho pýtali, ktorá strana dnes reprezentuje kresťanov. Mikloško sa po odchode z KDH snažil preraziť s vlastnou stranou Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS). O strane bolo naposledy počuť v roku 2014, keď za ňu kandidoval Rudolf Bauer za primátora Košíc. Neuspel a strana zanikla.
SÚPERÍ S VLASTNÝM BIRMOVNÝM SYNOM
Slovenská politika je pomerne malý svet. Svedčí o tom aj fakt, že proti Františkovi Mikloškovi v prezidentských voľbách kandiduje jeho birmovný syn. Milan Krajniak sa dal pokrstiť a prešiel birmovkou ako dospelý v roku 2000, a keďže sa jeho žena Andrea Krajniaková s Mikloškom poznala ešte z tajnej cirkvi v časoch komunizmu, požiadala ho, či by nechcel byť pri tom. Krajniak sa rovnako ako Mikloško uchádza najmä o priazeň konzervatívnych kresťanských voličov. Mikloška napriek všetkým osobným prekáračkám podporili strany KDH aj OĽaNO. S podporou to však nešlo hladko. S Alojzom Hlinom ani Igorom Matovičom totiž Mikloško nemá najlepšie vzťahy. V roku 2012 Mikloško s ďalšími konzervatívnymi demokratmi prijal pred parlamentnými voľbami miesta na kandidátke OĽaNO Igora Matoviča, no ten od nich zrazu žiadal test na detektore lži. To kandidáti okolo Mikloška odmietli absolvovať a stiahli sa z kandidátky. Matovič povedal, že si choval hadov na hrudi. Mikloško sa odmietol zúčastniť aj diskusií o spoločnom demokratickom kandidátovi, na ktoré ho Matovič pozýval. Napriek tomu ho predseda OĽaNO spolu so Zuzanou Čaputovou a Robertom Mistríkom pred pár dňami menoval ako jedného z dobrých kandidátov na prezidenta. Mikloško celý čas odmietal rokovať aj o podpore od KDH. Alojz Hlina mu navrhoval, že ho možno podporí, ak sa zúčastní primárok a získa si väčšinu členov strany. „Matovič, keď sa chce niekoho zbaviť, pošle ho na detektor lži. Alojz Hlina, keď sa chce niekoho zbaviť, pošle ho na primárky,“ zhodnotil Mikloško túto ponuku na diskusii v Nitre. Aj Alojz Hlina ho však napokon podporil. Po tom, čo z predvolebného zápasu odstúpil Robert Mistrík, zostal Mikloško jediným kandidátom, ktorého KDH podporuje. V posledných dňoch získal aj podporu novinárov z konzervatívneho denníka Postoj.sk. Verejne ho podporili aj spisovateľ a prekladateľ Ľubomír Feldek a Oliver Andrásy známy najmä ako moderátor zábavných televíznych relácií typu Aj múdry schybí. Obaja sú presvedčení, že Mikloško by bol spomedzi všetkých kandidátov najlepším prezidentom, no ani oni neveria, že by sa ním mohol reálne stať. Feldek tvrdí, že Mikloška podporil najmä preto, že sú dlhoroční priatelia. „Som už v takom veku, keď sa človek môže správať… žena mi tu kričí, že iracionálne, ale ja tomu hovorím priateľstvo. Existujú takéto veci, ktoré urobíme z priateľstva,“ vysvetľuje. „Ak bude v druhom kole pani Čaputová, celá moja rodina ju pôjde voliť. Ja si pani Čaputovú vážim, je to úžasná žena,“ dodal. Andrásy si nemyslí, že by sa Mikloško pred voľbami vzdal v prospech iného kandidáta alebo kandidátky. „Neuteká z boja. Aj keď prehrá, tak prehrá v boji a nie pred bojom.“ Mikloško tvrdí to isté. „V tomto smere sa riadim biblickým heslom, že keď človek položí ruku na pluh, už sa nemá obzerať. Chcem ísť do toho až do konca,“ povedal Mikloško. Odstúpiť v prospech iných kandidátov odmietal aj v prípade, ak by hrozilo, že sa do druhého kola dostane Marian Kotleba. „Bude aj Mikloško 2024?“ spýtala sa ho na diskusii Denníka N moderátorka Monika Tódová. „Ak dovolíte, pani Tódová, tak toto je naozaj moja vec a nie redaktorov Denníka N. Celý život robím a budem robiť to isté. Idem do zápasov, bol som v nich za komunizmu, s Ficom, idem do zápasu teraz, a kým budem zdravý, budem stále zápasiť o slušnejšie a lepšie Slovensko,“ odpovedal Mikloško. A čo hovoria prieskumy verejnej mienky, ktorými sa tento kandidát odmieta riadiť? Posledný od Focusu nameral Mikloškovi 3,5 percenta, agentúra AKO zasa 3,1 percenta.
RIA GEHREROVÁ reportérka
Idem do zápasov, bol som v nich za komunizmu, s Ficom, idem do zápasu teraz, a kým budem zdravý, budem stále zápasiť o slušnejšie a lepšie Slovensko.
Keďže mám málo peňazí, mám prestať veriť vo svoje poslanie? Verím, že aj s takto málo peniazmi môžem byť zvolený.


[Hore]
--------------------------------------

Vatikán sprístupní tajné archívy

STV Jednotka

Vatikán sprístupní tajné archívy z čias pápeža Pia XII. Súčasný pápež František sľúbil, že dokumenty zverejnia do marca budúceho roka. Vyhlásenie už privítal americký židovský výbor, podľa neho to pomôže objektívne zhodnotiť činnosť cirkvi počas holokaustu. Pius XII., ktorý viedol cirkev počas druhej svetovej vojny čelí kritike, že sa jednoznačne nepostavil proti zabíjaniu Židov nacistami.

[Hore]
--------------------------------------

Pápež otvorí archívy z vojny

TV JOJ

Pápež František pokračuje v búraní zaužívaných tradícií. Dnes oznámil, že chce otvoriť archívy z čias pôsobenia pápeža Pia dvanásteho, ktorý bol v úrade počas druhej svetovej vojny. Pontifika často kritizujú za jeho nečinnosť voči nacistickému Nemecku. Hoci Vatikán zvykne archívy otvárať až sedemdesiat rokov po smrti daného pápeža, pre veľký spoločenský nátlak sa tentokrát rozhodol inak. Najmä židovské organizácie dlhé roky volali po sprístupnení archívu, aby mohli objasniť úlohu katolíckych hodnostárov v tomto období. Archív bude otvorený už o rok.

[Hore]
--------------------------------------

Vatikán sprístupní archívy týkajúce sa pontifikátu Pia XII.

Rádio Lumen

Vatikán na budúci rok v marci sprístupní archívy týkajúce sa pontifikátu Pia XII. Pápež František to oznámil pri dnešnom stretnutí s vedením, zamestnancami a spolupracovníkmi Vatikánskeho tajného archívu. Správa zapadá do kontextu aktuálneho osemdesiateho výročia voľby Eugenia Pacelliho na Petrov stolec. Kvalifikovaní bádatelia tak budú môcť skúmať obrovské kvantum dokumentov zhromaždených vo Vatikáne za obdobie od 2. marca 1939 do 9. októbra 1958. Dokumenty začali vatikánski archivári pripravovať už v roku 2006 za pontifikátu už emeritného pápeža Benedikta XVI. Otvorenie archívov z čias pontifikátu pápeža Pia XII. roky žiadali najmä židovské organizácie s tým, že je nutné, aby sa vyjasnilo konanie hodnostárov katolíckej cirkvi počas druhej svetovej vojny.

[Hore]
--------------------------------------

Stretnutie predstaviteľov kresťanských cirkví a ÚZ ŽNO

Rádio Lumen

Genderovú ideológiu prekonáme len jej jednoznačným odmietnutím, návratom ku kresťanskej antropológii a účinnej rodinnej politike. Spoločné vyhlásenie v tomto znení dnes prijali predstavitelia kresťanských cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku, ktorí sa stretli v kňazskom seminári Svätého Františka Xaverského v Badíne. Apelovali na predstaviteľov verejného života a na všetkých ľudí dobrej vôle, aby v legislatíve ako aj vo vzdelávacom procese odmietli každý prejav genderovej ideológie. Zároveň potvrdili svoje stanovisko o nevyhnutnosti odmietnuť Istanbulský dohovor, ktorý zneužíva tému násilia na šírenie genderovej ideológie. Hovorí predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský: „Chceme poprosiť vyjadriť našu požiadavku ako občanov, ako predstavitelia cirkvi, že ako si predstavujeme, že by predstavitelia štátu bránili tie kresťanské môžeme povedať základné biblické hodnoty ochrany života, ochrany podpory rodiny v súčasnej spoločnosti, ktorá v mnohých oblastiach necháva sa očariť ideológiami, ktoré škodia zásadným spôsobom aj dôstojnosti človeka, aj jeho identite a vlastne škodia celej spoločnosti.“
Júlia Kavecká: „Hosťom stretnutia bol predseda vlády Peter Pellegrini. Podľa neho je aktuálny vzťah cirkví a štátu veľmi konštruktívny.“
Peter Pellegrini, predseda vlády SR (Smer-SD): „Určite sme otvorili otázky starostlivosti o seniorov a o možnosti, akým spôsobom lepšie a efektívnejšie využiť aj európske prostriedky, kde sa ukázali určité problémy. Zároveň vnímam aj potrebu, aby vláda možno cirkvám dala jasnejšie najavo, čo od nich očakáva a hovorili sme o tom a ja veľmi si želám, aby sme do úspešného konca doviedli jeden náš spoločný projekt a to je pastoračná činnosť v našich rómskych osadách, na ktorú my ako vláda sme pripravení aj prispieť a som veľmi rád, že predstavitelia cirkví boli veľmi pozitívni a priamo od nás chceli, aby sme povedali konkrétnejšie čo to vlastne od nich očakávame.“
Júlia Kavecká: „Historicky druhé stretnutie predstaviteľov kresťanských cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku, ktorého témou bol vzťah cirkvi a štátu, ocenil aj predseda Ekumenickej rady cirkvi Miloš Klátik.“
Miloš Klátik, predseda Ekumenickej rady cirkvi: „Pre mňa je to také potešujúce konštatovanie, že došlo k tomuto historicky druhému stretnutiu v tomto rozšírenom formáte, kde viac-menej sú všetci biskupi, arcibiskupi kresťanských cirkví a predstavitelia aj náboženských spoločností na Slovensku a riešime otázky, ktoré vlastne sa dotýkajú všetkých cirkví, ale aj celej spoločnosti a toho vyjadrením bola aj prítomnosť pána premiéra Pellegriniho. Verím, že tento trend bude na Slovensku pokračovať.“


[Hore]
--------------------------------------

Pre gréckokatolíkov byzantského obradu začal pôst

Rádio Lumen

Kým v rímskokatolíckej cirkvi sa obdobie pôstu pred Veľkou nocou začne až Popolcovou stredou, pre gréckokatolíkov byzantského obradu je už dnešok prvým dňom veľkého štyridsaťdňového pôstu pred paschou svätej štyridsiatnice. Košický eparcha, vladyka Milan Chautur pripomenul, že veriaci pôstom dávajú najavo, že si chcú niečo odriecť. Tento rok odporúča zriecť sa v pôstnom období napríklad sledovania médií.
vladyka Milan Chautur, košický eparcha: „Cirkev predpisuje jasnú disciplínu. Postime sa v stredu a piatok a zdržiavajme sa hlučných zábav. Ale k tomu, aby človek vstúpil do vnútorného pokoja, dnes potrebuje čosi viacej. Ja by som zdôraznil pôst od médií, ktoré mnohokrát rozrušujú myslenie človeka a to až do tej miery, že človek plný nepokoja nevie nájsť v sebe čas pre seba a toto je môj návrh. Skúsme teda vo veľkopôstnom obdobia okrem pôstov od mäsa dať si aj pôst od médií, aby nás rozličné správy tragického typu alebo iného typu politických šarvátok nerozrušovali natoľko, že zabudneme na Boha, ktorý z lásky k nám sa stal človekom a zomrel na kríži i vstal z mŕtvych, aby nám ukázal cestu ku vzkrieseniu.“
Júlia Kavecká: „Vladyka Milan Chautur veriacich zároveň vyzval k modlitbe za nového prezidenta. Zdôrazňuje pritom, že súčasné spoločensko-politické prostredie na Slovensku ponúka v zásade možnosť podporiť v prezidentských voľbách kandidátov so smerovaním k uvoľneniu kresťanských morálnych princípov v liberálnom duchu alebo v inom prípade možnosť zachovať si na Slovensku to, čo prezentuje tradičnú rodinu s otcom, mamou a dieťaťom.“


[Hore]
--------------------------------------

Výstava Deti vojny začala svoju púť po slovenských mestách

Rádio Lumen

Putovnou výstavou detí vojny vstupuje kampaň s názvom Pomoc pre Sýriu do svojej záverečnej fázy. Koncom vlaňajška ju spustila Slovenská národná kancelária medzinárodnej dobročinnej a pastoračnej organizácie ACN. Len počas prvých troch mesiacov kampane darovali tisíce Slovákov viac než 115-tisíc eur a za pokoj v krajine sa naďalej modlia. Po nedávnej vernisáži kruto autentických a emocionálnych pálčivých výtvarných diel sýrskych aj slovenských detí v bratislavskom dome Quo vadis, začala výstava Deti vojny svoju púť po slovenských mestách. Prvá zastávka bude v Košiciach, ďalšie v Michalovciach a v Bratislave. Pokračuje riaditeľka slovenskej kancelárie ACN - Pomoc trpiacej cirkvi, Martina Hatoková: „Máme možnosť nahliadnuť cez autentické a originálne obrázky sýrskych detí do ich životov. Pre mňa osobne najsilnejší obraz, nosný obraz výstavy je to tehotná matka čakajúca dve deti, ktoré sa vlastne už v jej brušku bijú. Jedno z nich stvárňuje Sýriu, druhé dieťa stvárňuje takisto Sýriu. Táto matka ich ide zabiť, nevie zabiť, má zabiť, musí zabiť a pritom plače.“
Júlia Kavecká: „Výťažok kampane umožní realizáciu ďalších zo stoviek projektov, ktoré ACN podporuje od vypuknutia vojny v roku 2011. Doteraz venovala Pápežská nadácia ACN 41 miliónov eur na podporu tých oblastí života Sýrčanov, ktoré majú smerovať k čo najrýchlejšej stabilizácii krajiny a zabezpečeniu pokojnej budúcnosti.“


[Hore]
--------------------------------------

O kríze kresťanskej demokracie v relácii Zaostrené

Rádio Lumen

Aj prezidentské voľby potvrdzujú krízu kresťanskej demokracie na Slovensku. Myslí si to bývalý politik Vladimir Palko. Ten v dnešnej diskusnej relácii Zaostrené na Rádiu Lumen poukázal, že ani jedna kresťanská strana nedokázala postaviť svojho vlastného kandidáta na prezidenta alebo sa aspoň jasne postaviť za jedného. Politicky komentátor Dag Daniš si ale nemyslí, že percentá, ktoré má v prieskumoch hlavná favoritka volieb, zodpovedajú počtu voličov, ktorí sympatizujú s liberalizmom alebo progresivizmom. Pokračuje redaktor Pavol Hudák: „Navrhovanie kresťanského kandidáta na prezidenta bežalo mimo kresťanských politikov, ktorí zastávajú nejakú funkciu v akejkoľvek strane. Poukázal na to bývalý politik Vladimír Palko.“
Vladimír Palko, bývalý politik: „Neboli schopné ani len promptne podporiť toho kandidáta. Ten stav trvá vlastne doteraz.“
Pavol Hudák: „Komentátor portálu Aktuality Dag Daniš považuje za paradoxné, že slovenská spoločnosť je možno väčšinovo konzervatívna, ale v politike to nevidno.“
Dag Daniš, komentátor portálu Aktuality: „Stranám, ktoré seba považujú za konzervatívne a kresťanské, sa nedarí túto skupinu oslovovať. To sme videli v deväťdesiatych rokoch, keď tú masu voličov ľudovo konzervatívne založených veľmi dobre oslovoval Mečiar, hneď po miléniu to začal robiť Fico a tie konzervatívne alebo kresťanské strany sa nechali vytláčať.“
Pavol Hudák: „Hostia v relácii Zaostrené sa zamýšľali aj nad raketovým nástupom Zuzany Čaputovej z Progresívneho Slovenska. Komentátor Dag Daniš je presvedčený, že podpora liberálnej kandidátky v prezidentských voľbách neodzrkadľuje skutočnú podporu voličov liberalizmu a progresivizmu.“
Dag Daniš: „Tá jej kandidátka keby bola vnímaná len ideologicky, tak by mala mať 5 až 8 percent. Jednoducho je mnohým ľuďom sympatická. Stotožňujú sa s ňou.“
Pavol Hudák: „Bývalý politik Vladimír Palko tvrdí, že hodina liberalizmu nastala a kresťanská demokracia si musí brániť posledné zvyšky svojho územia.“
Vladimír Palko: „Položartom, polovážne hovorím proste, že vyriešenie pezinskej skládky si ľudia vedia predstaviť lepšie ako proste vyriešenie komunizmu.“
Pavol Hudák: „Komentátor portálu Aktuality Dag Daniš na záver zdôrazňuje, že ľudia si v prvom kole prezidentských volieb môžu voliť koho chcú a čas na nejaké kompromisy je až v kole druhom.“
Dag Daniš: „Považujem to za celkom prirodzené, že ľudia v prvom kole volia srdcom.“
Pavol Hudák: „Prvé kolo prezidentských volieb bude na Slovensku v sobotu 16. marca.“


[Hore]
--------------------------------------

Sprístupnia archív kritizovaného Pia XII. Nebojíme sa, tvrdí pápež

ta3.com

Vatikán na jar budúceho roku sprístupní svoje archívy z čias druhej svetovej vojny a pontifikátu pápeža Pia XII., ktorý bol a je kritizovaný za svoje mlčanie o holokauste.
Chce objektívne posúdenie
Ako informovala, rozhodol o tom pápež František, podľa ktorého sa cirkev "dejín nebojí". Pápež tiež vyjadril nádej, že Vatikán takto prispeje k objektívnemu historickému posúdeniu "skvelých momentov tohto pápeža i okamihov veľkých ťažkostí a ťažkého rozhodovania". František spresnil, že tento vatikánsky archív bude bádateľom prístupný od 2. marca 2020.
Kardinál Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli bol za pápeža zvolený 2. marca 1939, teda pol roka pred vypuknutím druhej svetovej vojny v Európe. Zomrel 9. októbra 1958 v letnej rezidencii Castel Gandolfo pri Ríme. Vatikán obvykle otvára archívy spojené s pontifikátom toho-ktorého pápeža až po uplynutí 70 rokov od jeho smrti či konca pôsobenia na čele cirkvi. V prípade Pia XII. je však Vatikán pod tlakom, aby tak urobil skôr a kým ešte žijú niektorí ľudia, ktorí prežili holokaust.
Dokumenty súvisiace s Piovým pontifikátom začali vatikánski archivári na štúdium pre záujemcov z radov historikov pripravovať už v roku 2006, za pontifikátu medzičasom emeritného pápeža Benedikta XVI. Otvorenie archívov z čias pontifikátu pápeža Pia XII. roky žiadali najmä židovské organizácie s tým, že je nutné, aby sa vyjasnilo konanie hodnostárov katolíckej cirkvi počas druhej svetovej vojny.
Podľa mnohých z kritikov Pius XII. počas vojny ako morálna autorita sklamal, pretože údajne zatváral oči pred holokaustom. Vatikán však túto kritiku odmieta s tým, že pápež sa v zákulisí usiloval vyvíjať diplomatickú aktivitu za záchranu ľudských životov.
V Jeruzaleme rozhodnutie ocenili
Podľa pápeža Františka je cirkev presvedčená, že Piov pontifikát "prežije" aj zistenia historikov zo štúdia archívnych materiálov. František dodal, že Pius XII. bol "kritizovaný, možno povedať, s určitými predsudkami a preháňaním". Vedenie pamätníka holokaustu Jad va-šem v Jeruzaleme ocenilo pápežovo rozhodnutie ohľadom otvorenia archívov z éry Pia XII. a vyjadrilo očakávanie, že "výskumníci dostanú neobmedzený prístup ku všetkým dokumentom uloženým v archívoch".
Jad va-šem tiež pripomenul, že už roky vyzýval na otvorenie archívov, ktoré umožní objektívny a otvorený výskum, ako aj komplexnú debatu o otázkach súvisiacich s konaním Vatikánu a katolíckej cirkvi počas holokaustu. V podobnom duchu sa v pondelok vyjadrilo aj izraelské ministerstvo zahraničných vecí. Skúmanie Piovho pôsobenia počas druhej svetovej vojny je aj súčasťou procesu svätorečenia, ktorý inicioval Benedikt XVI. a ktorý by mohol viesť k vyhláseniu Pia XII. za svätého.


[Hore]
--------------------------------------

Spoveď sexuálnych obetí českých kňazov, rozruch vo Vatikáne, kardinál Duka: Hystéria!

topky.sk

VATIKÁN/PRAHA - „Kňaz sa nado mnou ukájal, znásilnili ma,“ popisujú obete hriechy v cirkvi. Český kardinál Dominik Duka však prípady sexuálneho zneužívania katolíckymi hodnostármi označuje za hystériu, čím sa postaral o rozruch vo Vatikáne. Pápež František pritom týchto duchovných považuje za nástroje Satana.
Vo Vatikáne sa konal samit o obetiach sexuálneho zneužívania klérom, na ktorom diskutovali zástupcovia 190 krajín. V Česku je však táto téma stále tabu, hoci obetí zjavne nie je málo. S jednou z nich hovoril v programe „168 hodín“ reportér Jan Novák.
Pokúsil sa o bolestivý análny sex
„Vlastne som ani nevedel, čo so mnou dotyčná osoba robí. Keď som si to uvedomil, samozrejme som preplakal celú noc a niekoľko dní a nedokázal som to nikomu povedať,“ popisuje muž, dnes už v strednom veku. Podľa jeho slov ho od šestnástich do devätnástich rokov zneužíval najprv katolícky kňaz a potom ešte výpomocný duchovný.
Zdroj - čt 24
„Ja som sa na tom v podstate nezúčastnil. Ležal som na bruchu a dotyčná osoba sa ukájala nado mnou. Nad mojím konečníkom. Ten človek sa pokúsil o veľmi bolestivý análny sex. Nevedel som, či mám utekať domov za rodičmi, nebol som schopný absolútne nijakého činu, nijakého vzoprenia sa. Nevedel som tú situáciu vyriešiť. Bol som príliš mladý, nezrelý, naivný,“ hovorí.
„Bál som sa jeho vyhrážok... Ja sám som informoval predstaveného a ten to vedel. Vypočul si protistranu a dal akoby za pravdu obom stranám, to znamená tvrdenie proti tvrdeniu. Skončilo sa to tak, že ma osobne medzi štyrmi očami prijal, ale zároveň mi povedal, že nemám šancu pred nijakým súdom nič skúšať. Že mi aj tak nikto neuverí. Bola to beznádej,“ priznáva muž.
Emočné zneužívanie bolo horšie
Sára mala jedenásť, keď ju kňaz zneužil. „Už počas spovede bol nervózny a nesústredený a ja som cítila, že niečo nie je v poriadku. Potom si ma posadil na kolená a začal mi rozprávať, ako ma má rád a že som už vyrástla, odkedy som tam bola naposledy a že už nie som malé dievčatko. Začal ma vyzliekať a ohmatávať. Chcela som mu povedať, že to nemôže robiť, ale nemohla som robiť vôbec nič, pretože som bola úplne zamrznutá,“ popisuje.
Zdroj - čt 24
Jedenásťročného Patrika po prvý raz zneužil oddielový vedúci v kresťanskom tábore. „Bol to starší človek s autoritou a kamarát, ktorému som úplne dôveroval. Povedal by som, že to zneužívanie bolo v mnohých smeroch horšie v psychickom zmysle, v emočnom zneužívaní, keď ma presvedčil,“ hovorí Patrik.
Donútil ju k potratu
Lenka napísala svoju spoveď do e-mailu. „Najprv ma obťažoval vymyslenými báchorkami, že je terapeut. Klamal. Snažil sa mi vsugerovať, že sa bojím mužov a že potrebujem pomôcť. Vysmieval sa môjmu záujmu o vstup do rehoľného rádu. Znásilnil ma. Bezprostredne potom mi povedal, že to nemám nikomu hovoriť, pretože si mám uvedomiť, že mne by to nikto neveril. Využil môj šok, strach. Donútil ma k potratu,“ uviedla.
Zdroj - čt 24
Sudca brnianskeho diecézneho súdu Jan Rozek založil koncom januára organizáciu Za čistú cirkev. Ponúka obetiam sexuálneho zneužívania duchovnými pomoc cez webové stránky. Zapojil i psychológov a právnikov. Brnianske biskupstvo ho vzápätí odvolalo z funkcie cirkevného sudcu.
Len obyčajná penetrácia
Najvyšším duchovným usvedčeným zo sexuálneho zneužívania je austrálsky kardinál George Pell. Za zneužitie dvoch chlapcov je vo väzbe a hrozí mu až 50 rokov väzenia. „Bola to obyčajná sexuálna penetrácia, pri ktorej sa dieťa aktívne nezapája,“ obhajuje Pella jeho advokát.
Zdroj - Profimedia
Kardinála Pella, usvedčeného zo sexuálnych deliktov, vzali do väzby: Hrozí mu až 50 rokov
Pápež František na vatikánskom samite sľúbil, že cirkev nič nezamlčí a páchateľov postaví pred súd. Český kardinál Dominik Duka však v rozhovore pre taliansku televíziu Sky TG24 celú problematiku bagatelizoval. „Toto je v skutočnosti tiež trochu hystéria. Nie sú to len duchovní. Nie je to jedno percento, ale päť promile,“ uviedol Duka.
Tváril sa, že sú to klebety
Tlačové oddelenie Českej biskupskej konferencie tento týždeň program 168 hodín opakovane žiadal o rozhovor s kardinálom Dominikom Dukom. Žiadosť zostala bez reakcie.
Zdroj - čt 24
Religionista Ivan Štampach v programe ČT Udalosti, komentáre povedal: „Bohužiaľ, kardinál Duka neberie tieto prípady vážne. Bol som kedysi dávno členom dominikánskeho rádu v dobe, keď Duka bol jeho miestnym predstaveným. Neskôr som sa dozvedel, že dvaja z mojich vtedajších spolubratov zneužívali chlapcov. A že sa o tom hovorilo, ale Duka to nebral vážne a že to pokladal za klebety alebo sa tváril, že sú to klebety. Takže to nie je práve človek, od ktorého by som riešenie na lokálnej úrovni očakával.“


[Hore]
--------------------------------------
(c) TK KBS 2003-2019