Monitoring médií zo dňa 10.11.2018

- Obrovská hanba 21. storočia (Šport)
- NAŽIVE PRE POZORNOSŤ (Šport)
- Za štátne chvália Tisa, chcú učiť o komunizme (SME)
- Sexuálna výchova v prudérnej Amerike (SME)
- Pastiersky list: Štvorsté výročie mučeníckej smrti svätých košických mučeníkov (Rádio Lumen)
- Pápež ocenil prácu Inštitútu IFP pre prípravu katolíckych novinárov (Rádio Lumen)
- Modlitby za dominikánske povolania (Rádio Lumen)
- Svätá omša na úmysel komunálnych volieb (Rádio Lumen)
- Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej cirkvi v Rádiu Lumen (Rádio Lumen)
- Projekt zameraný na ekologický životný štýl (Rádio Lumen)
- Kedy začína adventné obdobie v roku 2018 (finance.sk)

Obrovská hanba 21. storočia

Šport

Prístup k pitnej vode pre všetkých – na túto tému sa diskutovalo na medzinárodnej konferencii, ktorú na rímskej Pápežskej univerzite Urbaniana zorganizovalo Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj v spolupráci s niekoľkými ambasádami pri Svätej stolici. Účastníkom konferencie, na ktorej vystúpil aj predseda dikastéria kardinál Peter Turskon, zaslal posolstvo pápež František, v ktorom označuje chýbajúci prístup k pitnej vode v mnohých častiach sveta za „obrovskú hanbu 21. storočia“. Rôzne krajiny sú svedkami umierania ľudí v dôsledku používania znečistenej vody, no naopak o zásobovanie zbraňami v týchto krajinách nie je núdza, upozorňuje pápež. Pre boj so smädom treba odhodlanú zaangažovanosť na všetkých úrovniach – inštitucionálnej, organizačnej, vzdelávacej, technologickej i finančnej, uvádza v posolstve pápež. Autor: JÁN FELIX

[Hore]
--------------------------------------

NAŽIVE PRE POZORNOSŤ

Šport

Týždeň po vynesení oslobodzujúceho rozsudku Asii Bibiovej opustila táto pakistanská kresťanka i so svojou rodinou Pakistan. Za prísnych bezpečnostných opatrení odišla z väzenia v Multane priamo na letisko. Podľa agentúry AsiaNews nasledovala svojho advokáta do Holandska. Podľa niektorých zdrojov ju holandský diplomatický personál sprevádzal do Islamabádu. Správu o jej prepustení potvrdil P. Arthur Charles, bývalý generálny vikár diecézy Karáči. Agentúra AsiaNews získala potvrdenie týchto správ aj od riaditeľa najrozšírenejšieho pakistanského denníka „The News“. Ashiq Masih. Manžel Asie Bibiovej vyzval médiá a medzinárodné spoločenstvo, aby naďalej venovali pozornosť dramatickej situácii, v ktorej sa nachádza jeho manželka. „Asia je dnes nažive iba vďaka tejto pozornosti.“ Autor: JÁN FELIX

[Hore]
--------------------------------------

Za štátne chvália Tisa, chcú učiť o komunizme

SME

Pomôcku o zločinoch má tvoriť aj historik z Matice slovenskej
Od Zväzu protikomunistických bojovníkov sa dištancujú Ústav pamäti národa aj Konfederácia politických väzňov.
BRATISLAVA. Takmer 25tisíc eur zo štátnej dotácie zhltne tento rok mesačník Svedectvo. Okrem článkov o politických väzňoch komunistického režimu píšu jeho autori napríklad o tom, že Jozef Tiso bol vlastenec a že Slovenské národné povstanie nesplnilo svoj účel, prinieslo len rozvrat hospodárstva a ľudské obete. Časopis vydáva organizácia Politickí väzni – zväz protikomunistických bojovníkov.
Dotácie z ministerstva vnútra dostáva aj na ďalšiu činnosť. Na rok 2018 získal zväz od štátu celkovo 80-tisíc eur, najviac za posledných šesť rokov. Na to, že magazín otvorene chváli odsúdeného vojnového zločinca Jozefa Tisa a Kotlebovu ĽSNS označuje za prvú autentickú pravicovú stranu, ktorá „bráni kresťanské hodnoty nášho štátu“, pritom denník SME upozornil už v polovici minulého roku. Predstavitelia zväzu boli potom dvakrát vysvetľovať obsah na ministerstve. Úradníkov podľa podpredsedu zväzu Rafaela Rafaja presviedčali tým, že viac priestoru ako texty o vojnovej Slovenskej republike aj tak dostávajú obete komunizmu. „Zástupcovia združenia boli dôrazne upozornení, aby dbali na objektívnosť a rešpektovanie princípov Slovenskej republiky. Po stretnutí sme už podnety proti obsahu časopisu Svedectvo nedostali,“ uviedla Petra Frieseová z tlačového odboru ministerstva. Chystajú pomôcku Najnovšie Zväz protikomunistických bojovníkov inicioval prípravu metodickej pomôcky, ktorá má slúžiť žiakom základných škôl pri učení sa o obetiach komunizmu. Môže ísť o učebnicu, exkurzie alebo, napríklad, videá na tému zločiny komunizmu. Spoluprácu na pomôcke zväz iniciatívne navrhol Štátnemu pedagogickému ústavu (ŠPÚ). Ten súhlasil. „Diskutovalo sa o príprave metodického listu k zločinom komunizmu, neriešil sa pohľad členov organizácie na vojnovú Slovenskú republiku,“ napísala Renáta Vitková z komunikačného odboru ministerstva školstva, ktoré za ŠPÚ komunikuje. V obsahu časopisu Svedectvo, ktorý zväz vydáva, ministerstvo problém nevidí. Učebnú pomôcku bude pripravovať ŠPÚ. So Zväzom protikomunistických bojovníkov sa dohodol, že zväz navrhne doplniť jedného člena do predmetovej komisie ŠPÚ pre dejepis. Práve tá by mala pomôcku vypracovať.
Svedectvo aj o majdane
Zástupcom Zväzu protifašistických bojovníkov v komisii bude riaditeľ Slovenského historického ústavu Matice slovenskej Ivan Mrva. Mrva je zároveň členom redakčnej rady časopisu Svedectvo. Šéf Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman hovorí, že členmi predmetových komisií sú zväčša učitelia. S tým, že by ľudí do nich nominovali mimovládky, sa doteraz nestretol. Mrva patrí medzi historikov, ktorí majú pozitívny vzťah k vojnovej Slovenskej republike. V diskusnej relácii Národných novín vlani napríklad vyhlásil, že prezident vojnového štátu Jozef Tiso „zjednotil Slovákov všeobjímajúcou politikou a bol pozitívny k ľuďom aj k svojim politickým oponentom“. Tiso sa pritom podpísal pod protižidovské zákony, ktoré vo vojnovom štáte platili, a ktoré viedli k tomu, že Slováci počas druhej svetovej vojny vyviezli desaťtisíce spoluobčanov židovského pôvodu do koncentračných táborov. Absolútnu väčšinu z nich nacisti zavraždili. V roku 2011 Mrva podporil aj odhalenie busty Ferdinanda Ďurčanského na námestí v Rajci. Ďurčanský bol prvým ministrom zahraničných vecí vojnového štátu. „Už koncom roka 1938 pripravoval návrhy zákonov o zhabaní židovského majetku,“ povedala o Ďurčanskom v rozhovore pre SME historička Katarína Zavacká. V septembrovom vydaní časopisu Svedectvo zasa Mrva spochybnil zmysel zrušenia Mečiarových amnestií a zaútočil aj na jarné protivládne protesty, ktoré označil za „majdankafeehauz“, pokus o násilné prevzatie moci s pomocou ulice a médií. Aká bude jeho úloha pri tvorbe pomôcky o zločinoch komunizmu Mrva povedať nevie. Tvrdí, že o tom sa budú rozprávať s členmi komisie. „Komunisti mali v pláne likvidovať celú spoločenskú vrstvu, takzvaných kulakov. Židia boli počas Slovenského štátu prenasledovaní, ale likvidáciu robili Nemci,“ povedal Mrva pre SME s tým, že deportácie počas druhej svetovej vojny sa netýkali všetkých slovenských Židov, ale išlo o „selektívnu likvidáciu“. V telefonickom rozhovore tiež zdôraznil, že zločiny komunistov na území Československa sa podľa neho začali diať už v rokoch 1944 a 1945.
Konfederáciu aj ÚPN obišli
Ministerstvo školstva tvrdí, že mu ide o zameranie sa len na obdobie komunizmu. „Metodický materiál bude výsledkom spolupráce odborných zamestnancov ŠPÚ, zástupcu organizácie Politickí väzni – zväz protikomunistických bojovníkov, a na tento proces bude dohliadať celá predmetová komisia, ktorá bude garantovať, aby sa materiál neodchýlil od hodnovernosti,“ vysvetľuje Vitková z komunikačného odboru ministerstva školstva. V tlačovej správe, ktorú ŠPÚ zverejnil po stretnutí s predstaviteľmi Zväzu protikomunistických bojovníkov, sa píše, že chce spolupracovať aj s odborníkmi z vysokých škôl či s Ústavom pamäti národa (ÚPN). Ten však spoluprácu popiera. „Nás táto informácia prekvapila, bolo nejaké ich rokovanie, ale ústav o tom nič nevie,“ povedal hovorca ÚPN Jerguš Sivoš. Na pripravovaných pomôckach nespolupracuje ani Konfederácia politických väzňov, ktorá združuje politických väzňov a obete komunistického režimu. Dlhodobo jej predsedal bývalý politický väzeň, kňaz Anton Srholec. „Keďže to nebola iniciatíva ŠPÚ, nás s týmto nikto neoslovoval. Nechceme sa miešať do vecí zväzu, som rád, že nás v tom ich časopise nespomínajú,“ hovorí predseda konfederácie Peter Sandtner.
Peter Kapitán © SME


[Hore]
--------------------------------------

Sexuálna výchova v prudérnej Amerike

SME

Mary Calderonová spravila vo vzdelávaní spoločnosti malú revolúciu. Čoskoro ju prosili o radu i zaprisahaní kritici
Keď v roku 1998 zomrela, New York Times ju označil za „grande“ dámu sexuálneho vzdelávania, ktorá urobila viac než ktokoľvek iný pre to, aby presvedčila lekárov aj verejnosť, že ľudská sexualita nie je len obyčajná fyzická kopulácia.
V Amerike päťdesiatych rokov, keď sa takéto témy v spoločnosti považovali za vysoko kontroverzné, narušila lekárka a aktivistka Mary Calderonová všetky konvencie. Hovorila o tom, že sex treba predstaviť už mladým ľuďom ako zdravú a prirodzenú súčasť životného štýlu, ktorá nesmie byť zametená pod koberec. Hovorila o voľnom prístupe k antikoncepcii. Keď išlo o výskum ženskej sexuality, stála ako iniciátorka v prvom rade. A napokon – bola žena.
Prísny zákaz masturbovať
Mary sa narodila v roku 1904 do umeleckej rodiny Steichenovcov – mama spievala aj hrala, otec bol úspešný fotograf. Prežila takmer celé dvadsiate storočie a hoci bola ženou mnohých talentov, svoje pravé povolanie našla až v strednom veku. Je to celkom paradox, keďže počas dospievania sa prizerala rôznym historickým udalostiam vrátane hrôz svetových vojen a neskôr aj rozmachu feministických hnutí a uvoľňovaniu hraníc sexuality. Nehovoriac o jej umeleckých vlohách a túžbe stať sa herečkou, ktorú do nej zrejme zasiali vplyvy umeleckej rodiny. Prvé roky prežila v Paríži, no keď prepukla prvá svetová vojna, rodina sa presťahovala do Ameriky, odkiaľ pochádzala jej matka. Rodičom však manželstvo nevydržalo a Mary sa rozhodla ostať žiť s otcom v New Yorku. Ktovie, či neboli príčinou aj prudérne viktoriánske maniere chladnej pani Steichenovej, ktorá mladú Mary údajne nútila nosiť večer do postele kovové rukavice, aby jej zabránila masturbovať. Aj takéto zážitky jej zostali v hlave a slúžili ako dôvod na to, aby sa v budúcnosti venovala vzdelávaniu spoločnosti.
Od hriankovačov k lekárskemu titulu
Marina cesta k cieľu bola kľukatá. Na Vassar College študovala chémiu, no cestu jej skrížili túžby zažiariť na veľkom plátne. Cítila sa príťažlivá, no až neskôr si uvedomila, že krása nestačí na to, aby mohol byť človek hercom. Stačilo to však na to, aby sa pred tridsiatkou vydala za hereckého kolegu W. Lon Martina a porodila dve dcéry – Nell a Lindu. Ani jej prvé manželstvo sa však neskončilo úspechom. Čakali ju turbulentné chvíle. Rozvod, nejasná budúcnosť, práca v obchode s hriankovačmi. Až v tridsiatke sa vrátila k štúdiu. Priatelia, rodina a známi ju povzbudili, aby začala navštevovať univerzitu. Voľba padla na medicínu. Konečne nastúpila na cestu k tomu, čo pre ňu bolo predurčené. Koncom tridsiatych rokov získala lekársky titul, v roku 1942 aj titul z Kolumbijskej univerzity v odbore verejné zdravotníctvo. A k tomu navyše aj druhého manžela. Práve na univerzite spoznala lekára Franka Calderona, muža s tmavými očami a ostrými črtami, ktorý pracoval ako zástupca komisára pre zdravie v meste New York.
Šéfka Planned Parenthood
Calderone mal dobrú reputáciu, ľudia obdivovali jeho lekársku kariéru a profesionálne ho uznávali. Hoci si boli v tomto smere s manželkou rovnocenní, kým neodišiel do dôchodku, jej sa uznania dostalo iba málokedy, čo ju frustrovalo. Mary pracovala desať rokov ako lekárka pre verejný školský systém a už od začiatku bola zanietená pre spoločenské zmeny a snahu robiť osvetu. Príležitostí veľa nemala, keďže ako žena mala obmedzenejšie možnosti. Až v roku 1953 prišiel zlom. Dostala ponuku stať sa riaditeľkou organizácie Planned Parenthood Federation of America, presnej tej, ktorá v USA funguje dodnes ako propagátor zdravého sexuálneho života a plánovania rodiny. Calderonová sa do vedenia expandujúcej organizácie pustila s vervou, hoci ju jej kolegovia spočiatku odrádzali. Mohla vraj prísť o dobré meno, keby začala pre kontroverznú organizáciu pracovať, ona ich však nepočúvala. „Nemám teraz žiadnu lekársku prax, nemám čo stratiť a žiadny kvalifikovaný mužský lekár by túto prácu nevzal,“ vyhlásila. Pochopila, že do Planned Parenthood vstúpila v kľúčových časoch. Iba krátko predtým totiž spustili kampaň za zlepšenie sexuálneho vzdelávania a výskumu a zároveň sa pomaly, ale isto blížila chvíľa, keď sa antikoncepčná tabletka mala stať dostupnou pre všetky ženy.
Rozhýbala vzdelávanie
Calderonová predstavovala ľuďom sex ako zdravú a normálnu časť života, ktorá si zaslúži verejnú diskusiu. V Planned Parenthood pritom dostávali tisícky listov od mladých ľudí prosiacich o radu. Bolo jasné, že vedomosti o sexe sú chabé, zameriavajú sa najmä na abstinenciu a vágne názory. Že skrátka tento fyzický reprodukčný akt, bez ktorého by nevznikol život, je absolútne tabu. Ľudia pritom chceli vedieť viac – o homosexualite, frigidite, orgazme, impotencii, antikoncepcii. Doktorka aj s ďalšími kolegami vytvorila neformálny výbor, ktorý mal skúmať ľudskú sexualitu. A z tej to skupiny sa čoskoro vytvorilo čosi väčšie, Calderonovej najväčší úspech v kariére. V roku 1964 vznikol takzvaný Výbor Spojených štátov pre sexuálne informácie a vzdelávanie (Siecus). Šéfka Planned Parenthood rezignovala a rozhodla sa byť výkonnou riaditeľkou novej organizácie. Siecus pomáhal učiteľom, terapeutom a ďalším profesionálom pracovať so sexuálnou výchovou ako integrálnou súčasťou zdravia a zdravotného systému. Calderonová bola inovátorkou a hýbateľkou. Verila, že vhodným spôsobom treba vzdelávať už deti v škôlke, pretože ich postoje tvaruje už domáce prostredie. Sústreďovala sa však aj na vzdelávanie rodičov. Chcela, aby sa rodičia a deti rozprávali otvorene, bez hanby a bez kázania. Siecus pomohol zriadiť aj vzdelávacie programy v tisíckach škôl po celej krajine. Calderonová sa zasadzovala aj za to, že spoločnosť by mala akceptovať masturbáciu ako normálnu a zdravú pre ľudí každého veku. Písala úspešné knihy o sexuálnej výchove, prednášala, robila výskumy. Niektorí v nej videli revolucionárku, iní ňou opovrhovali, no získala si obrovskú pozornosť verejnosti.
Mary verzus kritici
Azda len jej prirodzená schopnosť byť líderkou, zanietenou, optimistickou a tvrdou, jej pomohla bojovať aj s kritikmi, najmä z radov konzervatívnych a kresťanských organizácií. Tí jej školskú sexuálnu výchovu vyčítali, ona sa však nonšalantne bránila, že keby si rodičia robili svoju prácu dobre, žiadna škola by o sexualite vzdelávať nemusela. S kritikmi si vymieňala aj listy v médiách, v ktorých umne argumentovala a vysvetľovala. Novinári s ňou robili rozhovory, objavovala sa v časopisoch. Keď sa jej raz reportér spýtal, či ľudská túžba po diskusii o sexe nezašla príliš ďaleko, odvetila, že pravda nikdy nemôže zájsť príliš ďaleko. Aj napriek kritike istých kruhov získala množstvo ocenení, magazín Ladies Home Journal ju vymenoval za jednu zo 75 najdôležitejších žien Ameriky a neskôr sa zaradila aj medzi 50 najvplyvnejších žien USA. Profesionálne si už azda nemohla priať nič viac. V súkromí však nebolo všetko ružové. Musela prežiť smrť dcéry Nell, ktorá zomrela na zápal pľúc. Z druhého manželstva síce mala ďalšie dve deti, ani s Frankom Calderonom však netvorili súdržnú rodinu. Hoci sa nikdy nerozviedli, nežili spolu. Mary Calderonová neskôr odišla aj z pozície výkonnej riaditeľky Siecus (a zlé jazyky tvrdia, že práve pre opozičnú kritiku, ktorá na ňu neustále vrhala zlé svetlo). V organizácii však zostala ako prezidentka aj naďalej. Profesionálne aktívna bola až do svojej osemdesiatky. A aj vďaka nej spoločnosť od 50. rokov vyšliapala cestu k otvorenej diskusii o sexualite, sexuálne prenosných chorobách, AIDS, potratoch a antikoncepcii, akú vedieme dnes.
Mia Žureková


[Hore]
--------------------------------------

Pastiersky list: Štvorsté výročie mučeníckej smrti svätých košických mučeníkov

Rádio Lumen

Košický arcibiskup Bernard Bober napísal pastiersky list pri príprave na veľké jubileum. V arcidiecéze ho kňazi čítajú v týchto dňoch v kostoloch pri svätých omšiach. List je adresovaný veriacim v rámci prípravy na štvorsté výročie mučeníckej smrti svätých košických mučeníkov. V liste píše, že Košická arcidiecéza je diecézou mučeníkov. Okrem Anky Kolesárovej bola iba pred niekoľkými rokmi blahorečená aj košická rodáčka Sára Salkaháziová. Okrem nich sú tu aj traja košickí mučeníci. Kňazi Marek Križin, ostrihomský kanonik, Štefan Pongrác zo Spoločnosti Ježišovej a Melichar Grodecký, taktiež Jezuita. Svätorečení boli pápežom Jánom Pavlom II. v Košiciach ešte počas jeho návštevy Slovenska v roku 1995. O mesiac si budú môcť veriaci uctiť ich relikvie v celej arcidiecéze. Arcibiskup Bober povzbudzuje veriacich k hrdinskej odvahe a vernosti, aby sa štvorsté výročie svedectva košických mučeníkov v arcidiecéze stalo príležitosťou na obnovu viery a vernosti. V sobotu 1. decembra v rámci Slávnosti svätého Ondreja v Košiciach budú do celej arcidiecézy vyslané dva relikviáre s ostatkami košických mučeníkov. Veľké jubileum košických mučeníkov sa zavŕši v sobotu 7. septembra na budúci rok v Košickej katedrále.“

[Hore]
--------------------------------------

Pápež ocenil prácu Inštitútu IFP pre prípravu katolíckych novinárov

Rádio Lumen

Pápež František ocenil prácu Inštitútu IFP pre prípravu katolíckych novinárov. 340-členná skupina nemeckých katolíckych žurnalistov povzbudil robiť žurnalizmus ľudí pre ľudí. Vedenie pedagógov a študentov katolíckeho inštitútu Die katolische Journalistenschule na podporu nových generácií žurnalistov prijal včera na osobitnej audiencii. Podrobnosti pripája Martin Šajgalík, redaktor: „Inštitút IFP tento rok slávi 50. výročie svojho vzniku. Svätý otec nemeckým katolíckym žurnalistom poďakoval za ich kresťanský štýl práce, pričom povedal, že ako kresťanskí novinári sa vyznačujú pozitívnym postojom voči ľudskej osobe a aj profesionálnom etikou. Nevykonávajú podľa neho len akúsi prácu ale napĺňajú istú úlohu a záväzok. Pápež pripomenul, že je ľahké nechať sa uniesť určitou spoločnou mienkou, porazenectvom a pesimizmom, ktorý paralyzuje a oslepuje. Pre zvyk už nečelíme zlu a necháme, aby veci boli také, aké sú alebo ako niektorí rozhodli, aby boli. Citoval svätý otec z apoštolskej exhortácie Gaudete et exulate. Pápež vyzval žurnalistov vyprosovať si úprimnú priamosť, ktorá pochádza od ducha svätého a ktorá pomáha dôverovať v Kristovu pravdu, ktorá oslobodzuje. Prekročiť múr smútku a rezignácie a pomôcť ľuďom otvoriť oči a uši a predovšetkým srdce, aby sa stali starostlivými jedni o druhých a uvedomovali si, že sú synovia a dcéry jediného otca. V závere im poďakoval, že ako novinári zameriavajú pozornosť na ľudí a nazývajú nespravodlivosť nespravodlivosťou. Že hovoria aj o pekných veciach, ktoré sa možno nedostanú na prvé stránky ale ktoré kladú do stredu človeka a že kresťanským štýlom sprevádzajú prácu cirkvi.“

[Hore]
--------------------------------------

Modlitby za dominikánske povolania

Rádio Lumen

Cirkev žije v týchto dňoch týždňom modlitieb za dominikánske povolania. Rehoľníci pozývajú k modlitbe každého, komu záleží na povolaniach dominikánskej rodiny. Od pondelka do nedele sa do reťaze môže zapojiť ktokoľvek a akokoľvek. Za nové, i existujúce povolania, môžu veriaci obetovať okrem modlitby aj svätú omšu, či utrpenie. Každý zo siedmich dní, je venovaný inej zložke dominikánskej rodiny. Viac zistil Ján Heriban, redaktor: „Súčasťou týždňa modlitieb za dominikánske povolania bol aj stredajší sviatok Všetkých dominikánskych svätých. Iniciatíva u nás prebieha v tejto forme prvýkrát. Vysvetľuje kaplán v Dunajskej Lužnej, dominikán Bruno Branislav Donoval.“
Bruno Branislav Donoval, dominikán, kaplán v Dunajskej Lužnej: „Vychádzame z evanjelia z tej prosby, ktorá zaznieva proste pána žatvy, aby poslal robotníkov do svojej vinice. Jednak je to potreba nových povolaní nielen čo sa týka kňazstva, alebo zasväteného života, ale takisto aj laických združení, laických bratstiev svätého Dominika alebo aj ružencových bratstiev. Čiže prosiť Pána o to, aby vzbudzoval povolania pre cirkev, pre službu ohlasovania Božieho slova. To je vlastne aj charizma dominikánskej rehole ohlasovať evanjelium Ježiša Krista.“
Ján Heriban: „Veriaci však môžu prosiť aj za udržanie už existujúcich povolaní. Konkrétnu podobu modlitby nechávajú Dominikáni na každého, kto sa rozhodne zapojiť. Inšpiráciu ponúka opäť páter Bruno Branislav Donoval.“
Bruno Branislav Donoval: „Na začiatku dňa všetky tie modlitby obety, ja neviem účasť na svätej omši, sväté prijímanie, možno aj tú bolesť, ktorú prežívame, napríklad ľudia, ktorí sú ležiaci, pripútaní na lôžko, tak obetovať na ten úmysel za nové dominikánske povolania a na konci vlastne všetky tie modlitby a obety zhrnúť modlitbou, ktorú sme vydali aj v takom bulletine, ktorý mohli nájsť napríklad čitatelia časopisu Ruženec, kde sa odvolávame na veľkého apoštola povolaní dominikánskej rehole a to je vlastne súčasník svätého Dominika, blahoslavený Jordán Saský, čiže jeho modlitbou ako keby završujeme celodenné modlitby.“
Ján Heriban: „Modlitebná brožúra je dostupná v elektronickej podobe na stránke rehole dominikánov.“


[Hore]
--------------------------------------

Svätá omša na úmysel komunálnych volieb

Rádio Lumen

Žilinský biskup Tomáš Galis slúžil svätú omšu na úmysel nadchádzajúcich komunálnych volieb. Prosil o Božie požehnanie pre Slovensko, aby boli zvolení kandidáti, ktorí budú presadzovať spoločné dobro pre všetkých občanov. Uvedomuje si zároveň aj silné napätia, ba až nevraživosť, ktoré so sebou priniesol predvolebný zápas o hlasy voličov, často aj veľmi neférové súboje protikandidátov. Modlí sa ale za pokoj v krajine a prosí o múdrosť a odvahu pri hlasovaní o tom, kto bude spravovať mestá a obce, v najbližších štyroch rokoch.

[Hore]
--------------------------------------

Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej cirkvi v Rádiu Lumen

Rádio Lumen

Rádio Lumen dnes hostilo predstaviteľov pápežskej nadácie ACN Slovensko - Pomoc trpiacej cirkvi. Rozhlasoví pracovníci si vypočuli informácie o jeho činnosti a hľadali možnosti ďalšej spolupráce. Všetko v rámci pravidelného pracovno-formačného stretnutia v kaplnke svätého Michala archanjela v Banskej Bystrici. Viac povie Pavol Jurčaga, redaktor: „Svätú omšu zo sviatku výročia posvätenia lateránskej baziliky celebroval rozhlasovej kaplnke riaditeľ Rádia Lumen, Juraj Spuchľák.“
Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen: „Ja sa chcem poďakovať za toto spoločenstvo, zároveň za zodpovednosť za svoju prácu, za modlitby a tie si … aj ja. Chcem vás poprosiť, aby sme sa venovali nádeji cez vianočné sviatky ako takej nosnej myšlienke, ktorú chcem zhmotniť aj do listu, ktorý potom cez program … budem adresovať vám, ktorí pracujete v oblasti hovoreného slova a jeho prípravy, aj internetových služieb a takisto, aby ste s Božou pomocou aj modlitbou zvládali prípravu na každú reláciu, ktorej tému si prihlásite na Vianoce, ale aj predtým.“
Pavol Jurčaga: „Po svätej omši, sa zamestnancom predstavili pracovníci z pobočky Pápežskej nadácie ACN Slovensko - Pomoc trpiacej cirkvi. Slovo má riaditeľka pobočky, Martina Hatoková.“
Martina Hatoková, riaditeľka pobočky Pápežskej nadácie ACN Slovensko - Pomoc trpiacej cirkvi: „Ja úplne začínam poďakovaním celému tímu Rádia Lumen, všetci sa zvyčajne pripravujú na čas vojny, ACN sa pripravuje na čas mieru, to je také naše poslanie, ísť k tým núdznym a prenasledovaným. Začať budovať tam, kde je už síce mier, ale kde je všetko zbombardované, sú zničené ľudské životy, sú zničené častokrát duše, je úplne zlomená častokrát viera ľudí nalomená. Preto aj dodávame, že sme pastoračnou nadáciou.“
Pavol Jurčaga: „Do budúcnosti sa plánuje spolupráca Rádia Lumen a Pápežskej nadácie ACN Slovensko.“


[Hore]
--------------------------------------

Projekt zameraný na ekologický životný štýl

Rádio Lumen

Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže predstavilo projekt, ktorý je zameraný na ekologický životný štýl. Cez videá chce Eco challenge inšpirovať mladých k starostlivosti o svoje životné prostredie. Podľa združenia svet stojí na pokraji ekologickej krízy a téma ochrany životného prostredia by preto kresťanom nemala byť vôbec ľahostajná. Inšpirovala ich k tomu encyklika pápeža Františka Laudato si. Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže chce preto pozitívne ovplyvňovať mladých v oblasti ekológie. Projekt budú realizovať počas celého školského roka. Každý mesiac združenie zverejní krátke motivačné video s jednoducho ekovýzvou. Spolu s rôznymi podnetmi a zaujímavosťami z oblasti ekológie sa bude v intenzívnej online kampani venovať témam ako eliminovanie produkcie odpadu alebo zodpovedné nakupovanie.

[Hore]
--------------------------------------

Kedy začína adventné obdobie v roku 2018

finance.sk

Advent je čas oddychu a prípravy na vianočné sviatky. Jeho pôvod siaha až do 4. storočia nášho letopočtu. Viete, kedy je tento rok prvá adventná nedeľa?
Advent a jeho pôvod
Adventné obdobie alebo skrátene advent, je prvá časť takzvaného cirkevného roka rímskokatolíckej cirkvi. Skladá sa zo štyroch adventných nedieľ ešte pred narodením Ježiša Krista, zároveň sa môže posledná adventná nedeľa prekrývať so samotným Štedrým dňom.
Toto obdobie sa vyznačuje oddychom a duchovnou prípravou na samotné Vianoce. Slovo advent pochádza z gréckeho slova epifaneia – zjavenie, ktoré označovalo príchod božstva alebo návštevu kráľa a jeho začiatky siahajú až do 4. storočia. V tomto čase bol advent rozdelený až na šesť adventných nedieľ.
Na klasické štyri týždne, respektíve nedele ich stanovil až rímsky pápež Gregor Veľký. V slovenskej ľudovej kultúre mal advent magický charakter obdobia, kedy môžu nadprirodzené sily pozitívne alebo negatívne ovplyvniť budúcnosť.
S tým súviseli aj rôzne povery a obyčaje ako veštenie, vinšovanie a podobne. Tradičné adventné obdobie má kajúci charakter a chápe sa ako čas pokánia, ako je to napríklad pri pôste. V nedávnej minulosti sa vyznačoval obdobím domácich prác, ako pranie peria, šitie, štrikovanie, tkanie a podobne. Advent sa bral ako pokojnejšie obdobie po jesennej žatve, kedy boli kratšie dni a dlhšie noci.
Kedy začína adventné obdobie v roku 2018 (advent 2018)
Zdroj - shutterstock
Kedy začína advent
Advent sa začína prvou adventnou nedeľou, ktorá môže pripadnúť na ktorýkoľvek deň medzi 27. novembrom a 3. decembrom, tento deň je zároveň začiatkom cirkevného roka. Toto obdobie môže trvať 22 až 28 dní a končí sa po západe slnka na Štedrý deň.
Posledná adventná nedeľa sa môže prekrývať zo samotným Štedrým dňom, ak začiatok adventu pripadne na 3. december ako to bolo v roku 2017. V roku 2018 pripadá prvá adventná nedeľa na 2. december a posledná na 23. december, deň pred Vianocami.
Tešíte sa už na Vianoce?
Celkom hlasovalo: 300
Adventné obdobie v roku 2018
1. adventná nedeľa 2. december 2018
2. adventná nedeľa 9. december 2018
3. adventná nedeľa 16. december 2018
4. adventná nedeľa 23. december 2018

Ako sa oslavuje advent
Okrem pôstu sa advent vyznačuje rôznymi zvykmi. Ako už bolo v článku spomenuté, v minulosti bolo charakteristické domácimi prácami, ale bielili sa aj fasády domov a upratoval sa celý interiér domácnosti. Dokonca sa nekonali ani svadby a zábavy.
Adventný veniec - Neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti je aj adventný veniec, na ktorom sú štyri sviečky. Zapaľujú sa postupne, teda každá z nich pripadá na jednu adventnú nedeľu.
Adventný kalendár – Tento prvok vznikol ešte v 19. storočí v prostredí evanjelickej cirkvi. Prvé adventné kalendáre sa kreslili jednoduchou kriedou, neskôr formou sviečkových vencov. Predchodca adventného kalendára aký poznáme dnes vznikol kvôli deťom, aby im skrátil čakanie na Vianoce. V minulosti začínal od 6. decembra, keďže ho väčšinou deťom doniesol Sv. Mikuláš. Dnes už ide viac o komerčný výrobok, ktorý je väčšinou z čokolády a kalendár sa začína 1. decembrom.
Ondrej (30. november) – V minulosti si počas tohto dňa slobodné dievčatá nechávali predpovedať, kedy sa vydajú a aké povolanie bude mať ich nastávajúci. Zvykom bolo aj hrabanie dna potoka alebo liatie olova.
Barbora (4. december) – Počas tohto dňa sa trhali vetvičky zo stromov a keď do Vianoc pekne rozkvitli, bolo to znamenie, že sa dievča do roka vydá.
Mikuláš (6. december) – Na Mikuláša dostávajú dobré deti sladkosti, zlé naopak uhlie alebo štrk. Zvykom je položiť do okna vyčistenú čižmu, v ktorej si deti odmenu alebo trest ráno nájdu. Mikuláš bol však skutočný človek, ktorý sa narodil v roku 250 do veľmi bohatej rodiny. V dospelosti pomáhal chudobným, celý svoj majetok rozdal a stal sa biskupom.
Lucia (13. december) – Slovenské legendy považujú Luciu za najväčšiu zo všetkých bosoriek. Príbeh hovorí, že keď ju ľudia chceli upáliť ako bosorku, nič sa jej nestalo a žila ďalej. Deň pred Luciou sa zvykne jesť cesnak, ktorý má chrániť ľudí pred zlými duchmi. V minulosti si ľudia od Lucie až do Vianoc vymetali každú izbu v dome či dokonca aj stajne metličkou a kropili ich svätenou vodou. Dodnes sa ľudia držia príslovia: „Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc“.
Štedrý deň (24. december) - Zavŕšením adventného obdobia sú vianočné sviatky a Štedrý deň.


[Hore]
--------------------------------------
(c) TK KBS 2003-2020