Monitoring médií zo dňa 27.06.2018

- Pre milovníkov histórie (SME)
- Je už v meste DOSŤ KOSTOLOV? (Košice Dnes)
- Macron na audiencii u pápeža (TA3)
- Európska únia: Migrácia rozdeľuje Európu (TV JOJ)
- Bizarná nehoda v Írsku (TV Markíza)
- Francúzsky prezident na návšteve Vatikánu (Rádio Lumen)
- Povýšenie štyroch členov kardinálskeho zboru do rádu kardinálov biskupov (Rádio Lumen)
- Pápežská nadácia ACN podporila rekonštrukciu domov v Homse (Rádio Lumen)
- Etiópska pravoslávna cirkev odmieta detské manželstvá (Rádio Lumen)
- Stretnutie spoločenstiev katolíckej charizmatickej obnovy (Rádio Lumen)
- Pápež prijal Macrona. Hovorili za zatvorenými dverami (svet.sme.sk)
- Prezident Macron povedal pred pápežom vtip: Trapas! František sa tváril, že nič nepočul (cas.sk)
- Odkaz MMŠ: O amerických (bielych) kresťanoch, ktorí veria, že Trump má dobré srdce a tom, prečo im liberálne médiá nerozumejú (dennikn.sk)
- Posviackou kríža oslávia 50. výročie vzkriesenia Gréckokatolíckej cirkvi (presov.korzar.sme.sk )

Pre milovníkov histórie

SME

Upečte si skalický trdelník, preplavte sa Baťovým kanálom, relaxujte v kúpeľoch. A k tomu množstvo kostolov a chrámov.
Trnava
Atmosféra starobylých uličiek, unikátne sakrálne stavby Malého Ríma a všade prítomný genius loci slávneho stredoveku dodávajú mestu Trnava, ktoré po celý tento rok oslavuje 780. výročie od udelenia privilégia slobodného kráľovského mesta, špecifický charakter. Medzi najnavštevovanejšie miesta v meste patrí Bazilika sv. Mikuláša, ktorú miestni volajú Hrubý kostol. Táto pôvodne gotická stavba vás zaujme nádhernými vitrážovými oknami a barokovou kaplnkou s obrazom Trnavskej Panny Márie – patrónky mesta. Jedinečné sú aj dva historické organy, ktorých zvuk si môžete vypočuť aj počas už tradičného hudobného festivalu – Trnavských organových dní v letných mesiacoch. Pýchou mesta je aj Katedrála sv. Jána Krstiteľa s najväčším a najkrajším barokovým celodreveným oltárom na Slovensku. V Trnave žila aj početná židovská komunita, dodnes v meste stoja dve židovské synagógy – v jednej je štýlová kaviareň, v druhej dnes pôsobí Centrum súčasného umenia Galérie Jána Koniarka. Dominanta Trnavy, renesančná 57 metrov vysoká Mestská veža, oslavuje tento rok 444 rokov od svojho postavenia. Aby ste si užili výhľad, musíte zdolať 143 schodov. V útrobách veže uvidíte unikátny hodinový stroj i výstavku o dejinách mesta, samotnej veže i dejateľoch tu pôsobiacich. Pri prechádzke po meste nemôžete obísť ani mohutné mestské opevnenie, ktoré bolo kedysi najväčším stavebným projektom Uhorska. Na hlavnej ulici nevynechajte ani photo point s deväťmetrovým hashtagom TRNAVA, ktorý ručne maľovali trnavskí umelci a isto sa stane kulisou väčšiny fotografií turistov z tohto mesta. Ak máte záujem sa o Trnave dozvedieť ešte viac, odporúčame vám júlové garantované prehliadky zadarmo so sprievodcom a to každý pracovný deň od 10.00 hodiny. Prípadne využite dvojhodinové komentované cykloprehliadky Trnava očami architekta, zamerané na menej známe pamiatky a miesta. V druhej polovici roka môžete v regióne Tirnavia zažiť viaceré zaujímavé podujatia – napríklad džezový Trnavský jazzyk (3. 8.), folklórny festival Trnavská brána (17. – 19. 8.), Tradičný trnavský jarmok (7. – 9. 9.) či Ružindolskú bosorku (6. 10.) a iné.
Smolenice
Z hradiska Molpír či z niektorého z okolitých vrchov sa vám naskytne pohľad na obec Smolenice, ležiacu na úpätí Malých Karpát. Dominantou obce je romantický zámok, ktorý z ruiny stredovekého hradu dal v 19. storočí vybudovať gróf Jozef Pálffy. Poznávacím znamením zámku je už z diaľky viditeľná trojposchodová veža. Ak prekonáte 99 schodov, ocitnete sa na rozhľadni, z ktorej budete mať celé okolie ako na dlani. Pri výstupe na vežu sa zastavte v galérii, kde je nainštalovaná expozícia dobových fotografií zo života grófskej rodiny Pálffyovcov. Zachytávajú nielen výstavbu tohto zámku, ale aj každodenný život grófskej rodiny až do roku 1945, keď bol zámok zoštátnený a od roku 1953 patrí Slovenskej akadémii vied. Súčasťou zámku je rozsiahly anglický park plný vzácnych drevín. V budove miestnej starej fary sídli Múzeum Molpír, kde sú v šiestich miestnostiach vystavené poklady dávnej minulosti. V dvoch z nich sú vzácne nálezy z hradiska Molpír, ďalšie dve sú venované významným rodákom – Štefanovi Baničovi, vynálezcovi padáka, Štefanovi Jastrabíkovi, historikovi a vlastivednému pracovníkovi a Alexandovi Kotlánovi, významnému parazitológovi. Perlou zbierok sú vzácne knihy z farskej knižnice. Múzeum vás zoznámi aj s druhohornými a treťohornými skamenelinami z okolia Smoleníc, faunou a flórou Malých Karpát, unikátnou zbierkou motýľov a etnografiou obce. Nahliadnuť môžete aj do zrekonštruovanej ľudovo zariadenej izby z 19. storočia. Len pár krokov od Smolenického zámku môžete navštíviť výrobňu najlepšej slovenskej medoviny. V degustačnej miestnosti s výhľadom na Smolenický zámok vám predstavia až deväť druhov medovín a medové pivo, ktoré tu vyrábajú. V Smoleniciach sa tento rok uskutoční ešte niekoľko zaujímavých podujatí. Napríklad rodinná akcia Piknik na zámku (15. 7.) či Zámocký koncert (10. 8.). Deti si užijú rozprávkový Smolenický zámok (11. – 12. 8.), ktorý sa stane dejiskom Dračích dní na zámku, ples Noc duchov (26. 10.) a Strašidlá na zámku (27. – 28. 10.). Neďaleko Smoleníc sa nachádza jaskyňa Driny, ktorá je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku. Síce nemá mohutné podzemné priestory, ale v jej sústave užších puklinových chodieb uvidíte krásnu kvapľovú výzdobu.
Kúpeľné Piešťany
Piešťany ležia v juhozápadnej časti Slovenska v náručí dvoch pohorí – Malých Karpát a Považského Inovca, cez ktoré preteká najdlhšia slovenská rieka Váh. Toto tridsaťtisícové mesto preslávili kúpele, ktoré vyhľadávajú pacienti z celého sveta pre výdatné termálne a minerálne pramene a unikátne sírne bahno. Lieči sa tu reumatizmus, choroby pohybového ústrojenstva, nervové choroby a poúrazové stavy. Už v 18. storočí postavili Erdődyovci na Kúpeľnom ostrove prvé drevené budovy vaňových a bazénových kúpeľov a v 19. storočí k nim pribudli murované Napoleonské kúpele. Najväčší rozkvet Piešťan je spätý s rodinou Winterovcov, ktorí vystavali najvýznamnejšie liečebné domy, mosty či kultúrne zariadenia. Centrom kúpeľov je Kúpeľný ostrov s parkami a kvetinovými záhonmi. Je to taká malá botanická záhrada, ktorá vznikla už pred 150 rokmi. Na ostrov sa z centra dostanete po Kolonádnom moste, ktorý je najdlhším krytým mostom na Slovensku a zároveň patrí k vrcholným dielam funkcionalistickej architektúry u nás. Tento most nazývaný aj Sklený most je dielom Emila Belluša a jeho sklá vyzdobil Martin Benka. Mostu dominuje známa socha Barlolámača, s ktorou sa odfotí vari každý návštevník týchto kúpeľov. Na Kúpeľnom ostrove je sústredená prevažná časť kúpeľnej liečby, kúpeľných domov a hotelov, sieť športovísk a aj známe a hojne navštevované letné termálne kúpalisko Eva.
Skalica
Mesto Skalica uspokojí milovníkov histórie, cyklovýletov aj vodnej turistiky. Medzi najnavštevovanejšie pamiatky patrí veža Farského kostola sv. Michala s izbou hlásnika, ktorý kedysi na tejto veži slúžil. Dostanete sa do nej po prekonaní 120 schodov. V meste zaujme aj secesný Dom kultúry, ktorý je dielom známeho architekta Dušana Jurkoviča. Vo františkánskom kláštore, ktorý bol stredovekým kultúrnym a duchovným centrom Skalice, určite nevynechajte návštevu Čiernej kuchyne, kde si môžete cez pracovný týždeň pozrieť, ako sa pečie originálny skalický trdelník. Recept na túto špecialitu z cesta a vlašských orechov priniesol do Skalice koncom 18. storočia sedmohradský kuchár grófa Gvadányiho, ktorý mal v meste svoj palác. Medzi ďalšie skalické špeciality patrí aj „skalická torta vysoká“, bez ktorej sa tu nezaobíde žiadna svadba či chýrne červené víno Skalický rubín. Do Skalice sa na výlet môžete vydať aj vlakom. Ak by ste išli z Bratislavy, prestúpite v Kútoch.
Baťov kanál
Vnútrozemská vodná cesta Baťov kanál, nazývaný aj Baťák, ktorá tento rok oslavuje 80 rokov od svojho vzniku, bola pôvodne využívaná na zavlažovanie. Firma Baťa vlastnila baňu v Ratiškoviciach a neskôr presadila svoj návrh, aby sa tento úsek stal súčasťou plavebnej cesty, ktorú by mohli využívať na prepravu hnedého uhlia z baní do svojich teplární v českých Otrokoviciach. Na turizmus sa kanál začal využívať až v 90. rokoch. Baťov kanál vedie čiastočne po umelo vybudovaných kanálových častiach a čiastočne po rieke Morave. Plavebná trasa v dĺžke 60 kilometrov spája české Otrokovice so slovenskou Skalicou. Na celom toku je niekoľko prístavov a prístavísk, ktoré slúžia ako zázemie pre turistov a zároveň ponúkajú turistické služby. Na kanáli je 13 plavebných komôr, ktoré pomáhajú prekonávať výškové rozdiely medzi Skalicou a Otrokovicami. Prístav v Skalici sa nachádza asi 4 km od centra mesta. Nájdete tu móla, detské ihrisko, vyhliadkovú vežu, dajú sa tu požičať kajutové člny, motorové loďky či rybárske potreby. Absolvovať tu môžete aj víkendové plavby s lodivodom, počas ktorých sa dozviete zaujímavé informácie z histórie i súčasnosti Baťovho kanála a unikátnych zariadeniach, ktoré sa na kanáli nachádzajú a dodnes využívajú. Pozdĺž celého kanála vedie aj cyklotrasa. Počas sezóny sa v skalickom prístave organizujú aj rôzne dobrodružné výletné plavby a hudobnozábavné podujatia.
Šaštínska bazilika
Obec Šaštín-Stráže je všeobecne známa predovšetkým ako pútnické miesto s Kostolom Sedembolestnej Panny Márie a kláštorom. Navštevujú ho tisíce pútnikov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Obec patrila v období od konca 15. storočia Czoborovcom a práve k nim sa viaže aj vznik pútnického miesta. Neďaleko ich šaštínskeho zámku visel na strome obraz Panny Márie, ku ktorému sa chodili ľudia modliť. Medzi nimi aj Angelika Bakičová, manželka majiteľa šastínskeho panstva baróna Imricha Czobora. Ich manželstvo nebolo ideálne a barónka tu prosila Pannu Máriu o pomoc a tá ju vyslyšala. Na znak vďaky jej dala v roku 1564 vyhotoviť sochu Panny Márie, ktorú tu uložili do trojhrannej kaplnky, ktorá dodnes stojí vedľa baziliky. Ľud sa k nej chodieval naďalej modliť a rozširovali sa chýry o zázrakoch pri uzdravovaní ľudí na tele aj duchu. Sochu neskôr premiestnili do kostola v Šaštíne a vyhlásili za zázračnú. V roku 1733 bola zverená rádu paulínov, ktorí sa v obci rozhodli postaviť pútnický kláštor a chrám, a sochu premiestnili na hlavný oltár. V roku 1964 povýšil pápež chrám na baziliku minor, prvú na Slovensku. V bazilike môžete obdivovať aj nádhernú freskovú výzdobu.
Holíč
Zámok obkolesený vodnou priekopou bol pôvodne hraničnou pevnosťou. Jeho zlatý vek nastal, keď zadlžené panstvo kúpil manžel cisárovnej Márie Terézie František Lotrinský. Zámok prebudoval na reprezentačné letné sídlo pre cisársku rodinu, ktorá ho vlastnila až do roku 1918. V súčasnosti na zámku prebieha rekonštrukcia. Prehliadku interiérov môžete absolvovať so sprievodcom, ktorý vám rozpovie príbeh tohto kedysi nádherného miesta, a aj keď tu už nenájdete honosnú výzdobu, nábytok či obrazy ako na iných zámkoch, prehliadka je svojím spôsobom zaujímavá. Napriek schátranosti zámok stále pôsobí honosne a vznešene. Uvidíte tu hlavné kamenné schodisko, ktoré vás zavedie do najzachovanejšej časti zámku Čínskej sály. Je obložená pôvodnými zrkadlami a drevom s vyobrazeniami čínskych motívov, na podlahách sú pôvodné drevené parkety a zo stropu visia krištáľové lustre z 19. storočia. Nahliadnuť môžete aj do ďalších komnát, v ktorých však už takmer nič okrem opadanej omietky a zvyškov nástenných malieb neuvidíte. Vo svojich predstavách sa však budete vedieť preniesť do čias zašlej slávy cisárskeho sídla. Návštevu zámku si môžete spríjemniť aj krátkou prechádzkou do neďalekej bylinkovej záhrady či prenajatím loďky a člnkovaním sa na vode v zámockej vodnej priekope.
Dolná Krupá
Príkladom vidieckej klasicistickej architektúry Slovenska je Kaštieľ Dolná Krupá. Šľachtické sídlo Brunsvikovcov stojí na okraji rozsiahleho anglického parku. Postavili ho na mieste starého kaštieľa. Ten dal prebudovať Anton I. Brunsvik a do klasicistického štýlu ho prebudoval jeho syn Jozef. Dal pristavať divadlo, domček záhradníka, kúpeľný domček, či altánky v parku. V kaštieli sa rád zdržiaval aj slávny hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven. Práve tu mal skomponovať Sonátu mesačného svitu, jeho azda najznámejšie klavírne dielo. Jeho pôsobenie v Dolnej Krupej zachytáva pamätná izba v barokovom domčeku záhradníka. Vďaka ružiam grófky Chotekovej poznali panstvo Dolná Krupá po celom svete. Ružová grófka, ako ju prezývali, pestovala vo svojom rozáriu viac než 6 000 koreňov ruží, a svoje ruže exportovala do celej Európy, USA a Kanady. Na počesť grófky sa tu každoročne pripravuje podujatie „Slávnosť ruží“.
Smrdáky Kúpele Smrdáky nachádzajúce sa neďaleko Senice sú preslávené liečivou minerálnou vodou a ich názov pochádza od charakteristického zápachu sírovodíkových prameňov. Kúpeľníctvo v Smrdákoch má už takmer 200-ročnú tradíciu a prvý kúpeľný dom, kaštieľ Mierpo, slúži po niekoľkých prestavbách dodnes. Špecializáciou kúpeľov je predovšetkým liečba kožných ochorení, ako sú napríklad psoriáza, ichtyóza či atopický ekzém, v kombinácii s chorobami pohybového aparátu s využitím sírovodíkovej minerálnej vody a sírneho bahna. Do kúpeľov však nemusíte ísť len sa liečiť. Ponúkajú tu aj možnosti relaxačných pobytov zameraných na načerpanie energie, prípadne pobyty na regeneráciu unavenej a namáhanej pleti a pokožky. Obľúbeným miestom oddychu a relaxu je aj 16-hektárový kúpeľný park.


[Hore]
--------------------------------------

Je už v meste DOSŤ KOSTOLOV?

Košice Dnes

S počtom obyvateľov klesajú aj počty veriacich, ale na druhej strane pribúdajú náboženské stánky. V Košiciach sú ešte štyri rozostavané
Počet veriacich v Európe klesá, uviedla Pápežská ročenka 2018 - Annuario Pontificio, ktorú uverejnili minulý týždeň vo Vatikáne. A inak tomu nie je ani v Košiciach. Kým v roku 2001 ich bolo v našom meste 178 877, v roku 2011 (posledné štatistické zisťovanie o počte veriacich) ich počet klesol o viac než 35-tisíc. Napriek tomuto trendu sa kostoly v Košiciach naďalej stavajú.
Jana Vargová
Z roka na rok tu žije aj menej obyvateľov, čo má vplyv taktiež na úbytok veriacich. Zatiaľ čo v roku 2001 nás bolo niečo viac ako 242-tisíc, v roku 2011 už iba 240 433 a podľa štatistického úradu vlani 239 141. Vráťme sa však ku kostolom. V Košiciach ich máme desiatky, ďalšie štyri sú ešte rozostavané.
Pravoslávny chrám
Jeden z nich už síce slúži veriacim, ale zvonku je ešte stále obohnaný plotom. Je to pravoslávny chrám na ulici Československej armády. Budovali ho dlhých 16 rokov od kúpy pozemku. Momentálne sa stavajú garáže a pastoračné centrum. Predstavený katedrálneho chrámu a správca cirkevnej obce Vladimír Spišák na naše otázky ohľadne výstavby neodpovedal. „Chrám je postavený, nemám vám k tomu čo viac povedať.“ Veľké posvätenie Katedrálneho chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky a sv. Jána Milostivého bolo 28. septembra 2013. Predpokladaný termín dokončenia druhej etapy stavby je 31. december 2020.
Gréckokatolícky chrám
Farnosť Presvätej Bohorodičky Ochrankyne Košice - Nad jazerom stavia v tejto mestskej časti nový chrám. Na svojej webovej stránke, kde sa podrobne venujú výstavbe, je uvedené: „Po rozhovore s vladykom Milanom Chauturom sme dohodli posviacku chrámu na 30. septembra 2018. Je to termín, ktorý sa dá stihnúť len s pomocou Božou a pomocou ľudí dobrej vôle.“ Platnosť stavebného povolenia predlžovali už dvakrát, tentoraz by to mohli stihnúť. Vladimír Varga, gréckokatolícky farár, si nemyslí, že by bolo v Košiciach veľa kostolov. „Na Sídlisku Nad jazerom, ktoré má cca 25-tisíc obyvateľov, je zatiaľ iba jeden kostol. Už vyše dvadsať rokov gréckokatolícki veriaci v našej mestskej časti slávia služby Božie v provizórnej kaplnke. Okrem tohto dôvodu stavby nového chrámu je aj evidentné zvyšovanie počtu veriacich, a to najmä mladých rodín. Chrám staviame hlavne zo zahraničných cirkevných nadácií a milodarov veriacich, ale dostali sme aj dotácie od štátu či od mestskej časti,“ hovorí farár a dodáva, že príspevky veriacich sú vyššie, ako očakávali. „A to svedčí aj o ich potrebe nového chrámu.“
Rímskokatolícky kostol
Veľký rímskokatolícky kostol sv. Dominika Sávia sa stavia na Sídlisku Ťahanovce nad Americkou triedou od roku 2004. „Začali sme ho stavať na sídlisku, kde za socializmu cirkev nemohla byť viditeľne prítomná. Vychádzalo sa z potrieb veriacich, ktorí túžili žiť svoju vieru aj na týchto miestach,“ hovorí Jaroslav Fabian, hovorca Arcibiskupského úradu v Košiciach. „Vybrali sme pozemok, projekt skúmala diecézna Komisia pre sakrálne stavby a rozhodnutie dával diecézny biskup po vypočutí kňazskej rady.“ Ako uvádza J. Fabian, Sídlisko Ťahanovce má zhruba 22-tisíc obyvateľov, z toho je 10-tisíc rímskokatolíkov, čiže kapacita kostola určite bude využitá. „Platné povolenie stavby kostola je do roku 2022 a dovtedy by sa mala aj celková výstavba ukončiť. Je financovaná dominantne z darov veriacich a farnosť disponuje v súčasnosti stabilitou v príjmoch. Ľudia prispievajú rovnako cez celý rok a tento príspevok sa medziročne ani nezväčšuje, ale ani nezmenšuje. Iné zdroje tvoria len 10 percent doterajšej investície výstavby kostola.“ Rímskokatolícki veriaci sa doteraz stretávajú v unimobunkách, ktoré slúžili stavbárom pri výstavbe sídliska. Je to provizórna kaplnka, ktorú v nedeľu navštevuje asi 1 300 veriacich.
Evanjelický kostol
„Porevolučný boom vo výstavbe kostolov je prirodzený po viac ako 40-ročnej nútenej prestávke, kedy sa kostoly počas socializmu prakticky nesmeli stavať,“ hovorí zborový farár Ondrej Kolárovský. Ako povedal, dôvodom pre výstavbu kostola na Toryskej ulici bolo to, že v meste donedávna pôsobil len jeden evanjelický cirkevný zbor s kostolom v historickom centre na Mlynskej ulici. „Výstavbe kostola predchádzal prieskum. Na sídlisku Terasa spolu s ďalšími pastoračnými obvodmi je takmer 3 000 evanjelikov. Oficiálnu posviacku kostola plánujeme v septembri tohto roku,“ hovorí O. Kolárovský a dodáva, že rozhodujúci objem financií na výstavbu získali odpredajom majetku. V objeme financií sú na druhom mieste zbierky veriacich, ale aj komerčný úver. Nechýbali však ani dary partnerských cirkví zo zahraničia, súkromných podnikateľských subjektov a príspevky mesta, mestských častí i Košického samosprávneho kraja. Aj Evanjelický cirkevný zbor a. v. Košice - Terasa musel viackrát predlžovať stavebné povolenie. V spolupráci so susediacou Poliklinikou Terasa aj MČ Západ vybudovali 43 parkovacích miest a zabezpečili opravu cesty.


[Hore]
--------------------------------------

Macron na audiencii u pápeža

TA3

Francúzsky prezident Emmanuel Macron navštívil Vatikán, v symbolickom srdci katolíckej cirkvi ho na slávnostnej audiencii privítal pápež František. Obaja majú za sebou takmer hodinový súkromný rozhovor. Prezident Macron navyše z Vatikánu odchádza aj s titulom honorárneho kanonika a tiež medailónom symbolizujúcim ochranu chudobných.
Tomáš Verníček, reportér TA 3: "Emmanuela Macrona sprevádzala počas jeho prvej návštevy Vatikánu vo funkcii manželka Brigite ale aj ministri vnútra a zahraničných vecí. S pápežom Františkom sa šéf Elyzejského paláca rozprával súkromne 57 minút, čo je viac ako sa ušlo napríklad jeho predchodcovi Francoisovi Hollandovi či bývalému americkému prezidentovi Barackovi Obamovi. Podľa agentúry AP označil Vatikán rozhovor pápeža s Marconom za srdečný a bilaterálne vzťahy za dobré. Diskusia sa vraj týkala globálnych otázok vrátane migrácie, ochrany životného prostredia a riešenia vojnových konfliktov."
Emmanuel Macron, francúzsky prezident: "Moja návšteva ako prezidenta iba potvrdzuje vôľu Francúzska prehĺbiť dobré vzťahy a porozumenie s Vatikánom. O tejto téme sme hovorili aj s pápežom Františkom. Základy týchto vzťahov pramenia v histórii a ja verím, že sa nám podarí ich spoločne budovať v mieri pre dobro všetkých."
Tomáš Verníček: "Pápež František po stretnutí daroval prezidentovi Macronovi medailón s vyobrazením svätého Martina, rímskeho legionára, ktorý podľa legendy rozťal svoj plášť, aby zaodel chudobného človeka. Pápež vraj podľa agentúry AP Macronovi vysvetlil, že medailón má tým, ktorí vládnu, pripomínať, že sú povolaní pomáhať chudobným. Macron zase daroval Františkovi staré talianske vydanie románu denník vidieckeho kňaza od Georgea Bernanosa, ktorý je pápežovým obľúbeným autorom."


[Hore]
--------------------------------------

Európska únia: Migrácia rozdeľuje Európu

TV JOJ

Celkovú dohodu o migrácii krajiny únie tento týždeň určite neuzavrú. Po rokovaniach so španielskym premiérom to dnes v Berlíne vyhlásila nemecká kancelárka Merkelová. Dobrou správou je podľa nej to, že sa členské štáty už zhodli na piatich direktívach.
Milan Zamboj, redaktor: „Toto nie sú žiadne davy rozzúrených migrantov, sú to len figuranti, ktorých použili Rakúšania pri cvičení zameranom na ochranu hraníc pred utečencami. Okrem vojakov sa ho na rakúsko-slovinských hraniciach zúčastnili aj členovia novovytvorených špeciálnych jednotiek za názvom Puma.“
Herbert Kickl, rakúsky minister vnútra (preklad z nemčiny): „Moja pozícia je veľmi jasná, krajina, ktorá nedokáže ochrániť svoje hranice, stráca pri ohrození svoju dôveryhodnosť.“
Milan Zamboj: „Vyhlásil rakúsky minister vnútra nominovaný do funkcie proti imigračnou Stranou slobodných Rakúska. Ochrana hraníc pred ilegálnymi migrantmi je jednou z hlavných priorít vlády Sebastiana Kurza. Rakúšania z nej chcú zároveň spraviť aj top prioritu svojho predsedníctva Európskej únie, ktoré sa začne už o pár dní. Migrácia bola jednou z tém, o ktorých dnes diskutoval francúzsky prezident Macron s pápežom Františkom. Audiencia, na ktorú prezident prišiel v sprievode svojej manželky, bola nezvyčajne dlhá a vraj aj veľmi srdečná. Pápež mimochodom daroval francúzskemu prezidentovi medailón zobrazujúci svätého Martina, ktorému je zasvätený bratislavský dóm.“
Emmanuel Macron, francúzsky prezident (preklad z francúzštiny): „Verím, že budeme môcť ďalej rozvíjať našu spoluprácu v prospech mieru a všeobecného blaha. Po niekoľkých dňoch neistoty sa vyjasnil aj ďalší osud migrantov čakajúcich na dvoch lodiach, ktoré uviazli v medzinárodných vodách Stredozemného mora. Jednej z nich napokon dovolil taliansky minister vnútra zakotviť v prístave na juhu Sicílie. Urobil tak na naliehanie miestneho starostu.“
Roberto Ammatuna, starosta mesta Pozzallo (preklad z taliančiny): „To čakanie bolo nekonečné. Mohlo sa to skončiť humanitárnou katastrofou. Sme radi, že to máme za sebou.“
Milan Zamboj: „Loď Lifeline patriaca nemeckej humanitárnej organizácii pristane podľa talianskeho premiéra Conteho na Malte. Oznámil to po dnešnom telefonáte s maltským premiérom s tým, že Taliansko sa postará o časť utečencov. Malťania už predtým obvinili zo vzniku celej situácie kapitána lode, ktorý neuposlúchol príkaz talianskej pobrežnej stráže a vzal na palubu utečencov napriek tomu, že k nim smerovali lode Líbyjčanov. Milan Zamboj, televízia JOJ.“


[Hore]
--------------------------------------

Bizarná nehoda v Írsku

TV Markíza

Bizarná nehoda v Írskom Dubline. Kňazovi, ktorý mal odslúžiť smútočnú omšu prišlo nevoľno práve vo chvíli, keď autom prichádzal ku kostolu. Za volantom odpadol a narazil do skupinky smútiacich. Dvanástich zranil, z toho dvoch ťažko. V nemocnici skončil aj on sám.

[Hore]
--------------------------------------

Francúzsky prezident na návšteve Vatikánu

Rádio Lumen

Do Vatikánu dnes zavítal francúzsky prezident Emmanuel Macron s manželkou. V rámci návštevy absolvoval hodinovú osobitnú audienciu u pápeža Františka a stretol sa aj s vatikánskym štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinom a sekretárom pre vzťahy so štátmi Paulom Richardom Gallageherom. Rozhovory sa venovali ochrane životného prostredia, migrácii a multilaterálne vyvíjanému úsiliu na prevenciu a riešenie konfliktov a to osobitne vo vzťahu s odzbrojovaním. Poobede sa francúzsky prezident presunul do lateránskej baziliky v Ríme, kde si prevzal titul čestného protokanonika Kapituly svätého Jána v Lateráne. Podrobnosti o návšteve vie Lucia Pálešová: „Pápež František prijal dopoludnia na osobitnej audiencii vo Vatikáne prezidenta Francúzskej republiky Emmanuela Macrona. Príležitosťou jeho návštevy Ríma bol tradičný akt prevzatia čestného titulu v lateránskej bazilike. Ako informoval rímsky vikariát francúzskeho prezidenta v Lateráne privítal vikár svätého otca pre rímsku diecézu, arcibiskup Angelo De Donatis. Súčasťou ceremónie bolo biblické čítanie a odovzdanie daru prezidentovi v mene kapituly. V priestoroch susedného kláštora francúzskemu prezidentovi predstavili aj sochu kráľa Henricha IV., ktorý bol prvým nositeľom titulu čestného protokanonika baziliky. Privilégium tohto čestného titulu používali francúzski králi od začiatku sedemnásteho storočia, v čom neskôr s menšími prestávkami pokračovali ako hlavy štátu i prezidenti Francúzskej republiky.“

[Hore]
--------------------------------------

Povýšenie štyroch členov kardinálskeho zboru do rádu kardinálov biskupov

Rádio Lumen

Svätý Otec František povýšil štyroch členov kardinálskeho zboru do rádu kardinálov biskupov. Sú nimi kardináli Pietro Parolin, Leonardo Sandri, Marc Ouellet a Fernando Filoni, ktorí zastávajú čelné úrady v rímskej kúrii. Pápež ich povýšil bez toho, aby im prideľoval nové titulárne chrámy vo významných miestach na okolí Ríma. Uplatnil tak výnimku z praxe prideľovania titulárnych kostolov, o ktorej hovorí kódex kánonického práva.

[Hore]
--------------------------------------

Pápežská nadácia ACN podporila rekonštrukciu domov v Homse

Rádio Lumen

Sýrski obyvatelia stále čakajú na koniec vojny. Na miesta, kde už utíchli najintenzívnejšie boje, sa pomaly vracia život. Jedným z nich je aj tretie najväčšie sýrske mesto Homs. Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej cirkvi v ňom podporila rekonštrukciu takmer stovky domov pre rodiny vysídlených kresťanov sumou tristotisíc eur. Obnova začala slávením spoločnej ekumenickej slávnosti v sýrskej pravoslávnej katedrále. Viac o tomto projekte zisťoval v slovenskej kancelárii pápežskej nadácie Pavol Hudák: „Pri spoločnej ekumenickej liturgií, dostali majitelia zničených domov v Homse malý kúsok skaly s nápisom Ježiš je moja skala. Kresťanom v Sýrii to má pripomínať, že Ježiš je ten, komu môžu dôverovať a vďaka komu môžu budovať novú budúcnosť. Viac o projekte pápežskej nadácie, hovorí Martina Hatoková, riaditeľka slovenskej kancelárie ACN - Pomoc trpiacej cirkvi.“
Martina Hatoková, riaditeľka slovenskej kancelárie ACN - Pomoc trpiacej cirkvi: „V tomto ekumenickom projekte ide opäť o rekonštrukciu deväťdesiatich siedmich domov. 97 rodín sa čoskoro bude môcť vrátiť domov. Pri slávení tejto bohoslužby bol prítomný aj arcibiskup melchicko-gréckokatolíckej cirkvi Jean-Abdo Arbach. Pred rokom v marci bol pri otvorení našej národnej kancelárie.“
Pavol Hudák: „Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej cirkvi podporila za sedem rokov trvania vojny v Sýrii miestnych ľudí sumou dvadsaťjeden miliónov eur. Riaditeľka slovenskej kancelárie Martina Hatoková hovorí, že 75 percent obyvateľov Sýrie, žije pod hranicou chudoby.“
Martina Hatoková: „Chceme naďalej poprosiť Slovákov, aby sa modlili a pomáhali aj takto sýrskemu ľudu.“
Pavol Hudák: „Arcibiskup melchickej gréckokatolíckej cirkvi Jean-Abdo Arbach, ktorý pred rokom navštívil našu krajinu, prosil teda nás Slovákov najmä o modlitby.“
Jean-Abdo Arbach, arcibiskup melchickej gréckokatolíckej cirkvi: „Ako povedal pápež František, treba aby utíchli zbrane, aby utíchli. Dosiahnutie mieru je možné. Chceme mier. V prvom rade prosím o modlitby. Modlite sa za toto malé stádo kresťanov, ktoré prežíva utrpenie.“
Pavol Hudák: „Sýrskym kresťanom môžeme pomôcť aj hmotne prostredníctvom pápežskej nadácie. Všetky informácie sú na webovej stránke www.acn-slovensko.org.“


[Hore]
--------------------------------------

Etiópska pravoslávna cirkev odmieta detské manželstvá

Rádio Lumen

Etiópska pravoslávna cirkev podporuje osvetové kampane, ktoré majú varovať rodiny pred škodlivými dôsledkami takzvaných detských manželstiev. Tie sú stále ešte bežné v rozličných vidieckych častiach Etiópie. Bližšie informácie prináša náboženský redaktor Ján Krupa: „Etiópsky pravoslávny patriarcha Mathias I. potvrdil odmietavý postoj svojej cirkvi voči detským manželstvám. Urobil tak v práve publikovanej knihe, ktorá je súčasťou senzibilizačnej kampane. Tú podporuje aj Organizácia spojených národov a nórska evanjelicko-luteránska cirkev. Hlavne kvôli nevedomosti chýbali v minulosti dostatočné opatrenia na obmedzenie praxe detských manželstiev aj škodlivých následkov, posťažoval sa patriarcha. Dnes jeho cirkev, chce primeraným spôsobom scitlivieť veriacich, aby sa dosiahlo, že tento zvyk pominie u mladších generácií. Kto si neváži dôstojnosť človeka, stvoreného Bohom, porušuje Boží zákon. Ako vyplýva z údajov UNICEF-u, celosvetový počet uzavretých detských manželstiev klesol na dvanásť miliónov ročne. V ostatných desiatich rokoch bola jedna tretina všetkých detských manželstiev uzavretá v afrických krajinách južne od Sahary. V Etiópii poklesol počet detských manželstiev v uplynulých tridsiatich rokoch o tridsať percent.“

[Hore]
--------------------------------------

Stretnutie spoločenstiev katolíckej charizmatickej obnovy

Rádio Lumen

Spoločenstvá katolíckej charizmatickej obnovy sa stretli v priestoroch kňazského seminára svätého Karla Boromejského v Košiciach. Išlo o spoločenstvá z Prešovského, Sabinovského, Humenského, Bardejovského okresu a tiež z Košíc a okolia. V programe mali chvály, katechézu, prednášku s následnou modlitbou za vyliatie Ducha svätého. V závere si vypočuli aj svedectvá o tom, ako v ich životoch koná Boh. Program ukončili svätou omšou.

[Hore]
--------------------------------------

Pápež prijal Macrona. Hovorili za zatvorenými dverami

svet.sme.sk

Jediným cieľom Macronovej návštevy v Taliansku je Vatikán, stretnutia s talianskymi politikmi na programe nemá.
VATIKÁN. Francúzsky prezident Emmanuel Macron absolvoval v utorok vo Vatikáne súkromnú audienciu u pápeža Františka, informovala agentúra AP.
Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi uviedol francúzskeho politika do svojej pracovne, následne sa ešte pred zrakmi médií niekoľko minút rozprávali a potom už nasledovalo rokovanie za zatvorenými dverami bez prítomnosti novinárov.
Ako doplnila AP, stretnutie sa konalo v čase, keď sa Európa pokúša vyriešiť napätie vyplývajúce z veľkého počtu prichádzajúcich migrantov. Pápež nalieha na európske štáty, aby na svojom území prijali všetkých utečencov, ktorých prítomnosť môžu organizačne zvládnuť.
Jediným cieľom Macronovej návštevy v Taliansku je Vatikán; stretnutia s talianskymi politikmi na programe nemá. Macrona s manželkou Brigitte vítala vo Vatikáne hliadka Švajčiarskej gardy.
Francúzska a talianska vláda sa tento mesiac začali navzájom slovne napádať, keď sa Taliansko rozhodlo zatvoriť svoje prístavy pre humanitárnu loď Aquarius s vyše 600 migrantmi na palube. TASR


[Hore]
--------------------------------------

Prezident Macron povedal pred pápežom vtip: Trapas! František sa tváril, že nič nepočul

cas.sk

Francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a jeho manželku v utorok prijal pápež František. Štátníkov žart prirovnávajúci Bretóncov k mafii prešiel František mlčaním. Agentúry napriek tomu zdôrazňujú, že spolu hovorili nezvyčajne dlho - takmer hodinu.
Podľa Vatikánu prebrali ekológiu, migráciu, prevenciu a riešenie konfliktov, situácii na Blízkom východe aj v Afrike a budúcnosť európskeho projektu. Francúzsky prezident uviedol, že sa s pápežom dotkli aj témy práva na potrat a sobáša osôb rovnakého obdobia.
O žart sa Macron pokúsil, keď pápežovi predstavoval francúzskeho ministra zahraničia Jeana-Yvesa Le Driana. Šéf francúzskej diplomacie pochádza z Bretónska, regiónu na západe Francúzska, a len chvíľu predtým sa objal s vatikánskym tlmočníkom, tiež Bretóncom a svojím niekdajším spolužiakom. "Je to Bretónec. Bretónci sú všade. Bretónci sú francúzska mafia," zavtipkoval Macron.
František, ktorý mafiu bez prestania kritizuje, to prešiel mlčaním. Bretonský denník Ouest-France, najčítanejší francúzsky denník, Macronovu poznámku označil za "zlý vtip". Bretónske dejiny organizovaný zločin nepoznajú. Bretónci sa skôr preslávili udržiavaním sietí, ktoré presahujú svet politiky, obchodu i katolíckej cirkvi, a tak má región silný vplyv aj v Paríži, napísala agentúra Reuters.ČTK


[Hore]
--------------------------------------

Odkaz MMŠ: O amerických (bielych) kresťanoch, ktorí veria, že Trump má dobré srdce a tom, prečo im liberálne médiá nerozumejú

dennikn.sk

Ralhp Reed je predsedom amerického kresťanského združenia „Koalícia viery a slobody“, ktoré má 1,8 milióna členov a výrazne pomohla Donaldovi Trumpovi vyhrať voľby, lebo vyzývala kresťanov, aby ho volili. Bari Weiss, editor názorovej sekcie denníka New York Times, sa s ním rozprával o tom, prečo kresťania (v angličtine evangelicals, teda protestanti, ale pre lepšiu zrozumiteľnosť v slovenskom kontexte budeme používať pojem kresťania) naďalej sympatizujú s Trumpom, hoci sa časom mnohokrát ukázalo, že klame a je aj neľudský, ako v prípade roztrhávania rodín imigrantov, keď boli deti bez rodičov vyvážané z Ameriky.
Reedova organizácia apelovala na Trumpa, aby tento príkaz zrušil, čo napokon aj Trump minulý týždeň urobil, ale až pod verejným tlakom. Prečo ani táto skúsenosť nepresvedčí veriacich kresťanov, že Trump je nehodný ich podpory?
Reed odpovedá, že liberálne médiá kresťanom nerozumejú. Trump síce možno urobil chybu, ale nemorálny systém prisťahovalectva do USA len zdedil po svojich predchodcoch a snaží sa ho riešiť. Kresťania majú s imigrantami súcit, ale zároveň žiadajú bezpečnosť hraníc a vymáhateľnosť práva. A o to sa podľa Reeda Trump snaží.
Prečo však kresťania tolerujú Trumpovi jeho osobné škandály?
Reed odpovedá, že kresťania sú zvyknutí voliť menšie zlo pre väčšie dobro a hlas pre Trumpa sa z tejto tradície nevymykal. Trump bol a je dôrazne „za život“ (teda proti interrupciám), sľúbil vybrať do Najvyššieho súdu konzervatívneho sudcu, premiestniť ambasádu v Izraeli do Jeruzalema (americkí kresťania sú proizraelskí), zrušiť dohodu s Iránom a obhajovať náboženské slobody. Dodržal všetky svoje sľuby, hovorí Reed. „Boh musí mať značný zmysel pre humor, keď dal dokopy Trumpa s kresťanmi. Niekedy sa tí najmenej pravdepodobní ľudia stanú našimi navernejšími obrancami, a on ním celkom iste je.“
Weiss namieta, že Trump ukázal svoju neľudskosť práve v prípade rozdeľovania rodín imigrantov, správal sa teda úplne v rozpore s kresťanskými hodnotami. Ako je možné, že mu kresťania stále veria?
Reed vysvetľuje, že nerozumie (Weiss) Trumpovmu srdcu, ktoré mu velí zastávať sa nenarodených detí a urobí všetko preto, aby žiaden dolár z amerických daní nešiel na podporu interrupcií. Okrem toho Trump žiadal americký Kongres, aby povolil dvom miliónom detí imigrantov získať legálne povolenie na pobyt. Takže kresťania ho chápu tak, že má srdce, čo napríklad liberálne médiá ako NYT nechápu, neustále ho kritizujú a obviňujú z neľudskosti, čím sa v očiach kresťanov usvedčujú z predpojatosti.
Reed je presvedčený, že Trump urobil veľmi veľa pre podporu kresťanských hodnôt a že niekedy povie niečo, čo sa nepáči ani Reedovi? „Áno, ako každý politik, s ktorým som niekedy spolupracoval… My všetci sme hriešnici, nikto z nás nedosiahne na Božiu slávu a všetci sme na rôzny spôsob veľmi ďaleko od dokonalosti.“
Treba mať na pamäti, že podľa marcového prieskumu je s Trumpovým výkonom vo funkcii spokojných 78 percent bielych kresťanov. Reed dodáva, že v roku 2016 ho volilo 81 % zo všetkých kresťanov, čo je najvyššie číslo v moderných amerických dejinách. „A v roku 2020 môže byť táto podpora ešte vyššia.“
Weiss má poslednú otázku: „Volil by Trumpa v roku 2020 aj Ježiš?“ Reed mu pripomína, že medzi Ježišovými učeníkmi bol rovnako vyberač daní pre Rímsku ríšu ako člen politickej strany, ktorej programom bol násilne ríšu zvrhnúť. „Myslím, že to nebola náhoda,“ hovorí Reed. „Ježiš Kristus je Pán a ako taký je nad straníckou politikou.“ Autor: Martin M. Šimečka


[Hore]
--------------------------------------

Posviackou kríža oslávia 50. výročie vzkriesenia Gréckokatolíckej cirkvi

presov.korzar.sme.sk

Arcibiskupstvo v Prešove pozýva na ďakovnú archijerejskú svätú liturgiu.
PREŠOV. V rámci Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018 prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak v utorok posvätí pamätný kríž pri Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove na mieste, kde stál pôvodný Gréckokatolícky kňazský seminár a Vysoká bohoslovecká škola.
Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si pripomína 50. výročie jej vzkriesenia z júna 1968.
Uznesením vlády ČSSR z 13. júna 1968 o povolení Gréckokatolíckej cirkvi a vládnym nariadením o jej hospodárskom zabezpečení sa skončilo 18-ročné obdobie útlaku a ilegálneho života gréckokatolíkov.
Ako uviedlo Informačné stredisko Prešovskej archieparchie, Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove pozýva v utoroks na ďakovnú archijerejskú svätú liturgiu, ktorá bude o 16:30 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove.
Prečítajte si tiež:Arcibiskup Babjak je kňazom už 40 rokov
Hlavným slúžiacim a kazateľom bude Ján Babjak.
Po svätej liturgii bude voskresná panychída za zomrelých biskupov, kňazov a veriacich, ktorí sa tohto výročia nedožili.
Bude ju sláviť bratislavský eparcha Peter Rusnák a potom sa účastníci presunú k Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského, kde bude slávnostná posviacka kríža.
Na slávnosti sa zúčastní aj apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello, košický arcibiskup metropolita Bernard Bober a ďalší hostia.
Babjak: Historická udalosť
Kríž je monumentálne dielo, spracované na základe návrhu architekta Petra Marcinka, na jeho výrobe a konečnej úprave sa podieľali aj umelecký kováč Michal Kačmár a akademický sochár Peter Beňo.
„Je to historická udalosť pre našu cirkev. Kríž vychádza zo sínusoidy, ktorá predstavuje časy rozkvetu i utrpenia v dejinách Gréckokatolíckej cirkvi i v našich osobných dejinách spásy a je postavený na kameni, ktorý predstavuje samého Krista, ale aj Petrovu skalu. Chce byť prejavom našej vďačnosti Bohu, našim blahoslaveným biskupom mučeníkom, všetkým kňazom, ich rodinám, rehoľníkom a rehoľným sestrám, bohoslovcom i veriacim našej cirkvi, ktorí v tých ťažkých rokoch zostali verní Bohu, Gréckokatolíckej cirkvi, Svätému Otcovi i svojmu svedomiu a aj vďaka ich vernosti môžeme dnes prijímať od Pána mnohé milosti. Verím, že tento kríž bude pre nás a pre budúce generácie výrečným znakom Božej lásky a moci, ktorá sprevádza našu cirkev v každej situácii,“ povedal prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak. SITA


[Hore]
--------------------------------------
(c) TK KBS 2003-2020