[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec s kňazmi a seminaristami rímskych kolégií: Kňaz je vždy na ceste
P:3, 16. 03. 2018 20:43, ZAH

Vatikán 16. marca (RV) Pápež František sa dnes venoval veľkej skupine kňazov a seminaristov z celého sveta, ktorí študujú v Ríme a sú členmi pápežských cirkevných kolégií. Na stretnutí v Aule Pavla VI. nechýbali ani alumni Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda.

S úvodným slovom sa prihovoril prefekt Kongregácie pre klerikov kardinál Beniamino Stella, ktorý sa pred vyše rokom pričinil o vydanie nových smerníc o kňazskej formácii Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis. Svätý Otec potom postupne odpovedal na päť otázok k téme kňazskej formácie a spirituality, ktoré si pre neho pripravili mladí kňazi a študenti teológie.

Na otázku francúzskeho klerika o zosúladení kňazskej úlohy vysluhovateľa s úlohou Kristovho učeníka a brata pápež odpovedal, že kňaz musí byť človekom, ktorý je vždy na ceste, muž počúvania, ktorý nekráča individualisticky sám, ale naopak má pokoru byť sprevádzaný. A aby kňaz vedel ako napredovať, je zásadne dôležité rozlišovanie, pripomenul Svätý Otec pri ďalšej otázke, tentoraz od sudánskeho bohoslovca.

Spoločníkom seminaristu na ceste jeho formácie musí byť Duch Svätý. Nestačí snažiť sa byť dobrým, ale zostávať pritom bez uvedomovania si kontaktu s podnetmi Ducha Svätého, upozornil pápež. Mexickému kňazovi naznačil, že kľúčom k vyváženosti kňaza po duchovnej, intelektuálnej i ľudskej stránke je usilovať sa o otcovský prístup. Pripomenul aj vzťah kňaza s biskupom a s diecézou, čo nazval „diecéznosťou“ ako charakteristikou spirituality diecézneho kňaza.

Napokon odpovedal pápež František filipínskemu kňazovi na otázku, ako sa udržať aj neskôr po vysviacke za pomoci permanentnej formácie. Pripomenul, že pre kňaza je potrebné poznať svoje limity a byť ostražitým napr. v používaní komunikačných prostriedkov či peňazí, aby človek dokázal odolávať pokušeniam proti čistote a uchrániť sa od pýchy, naviazanosti na peniaze a moc a od pohodlnosti.

( TK KBS, RV jb; ml ) 20180316025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]