[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 05. 2024   Meniny má Gizela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František začal 12. apoštolskú cestu cez Kubu do Mexika
P:3, 12. 02. 2016 23:30, ZAH

Vatikán 12. februára (RV) Svätý Otec František dnes začal svoju 12. apoštolskú cestu. O 7:45 h odletel z rímskeho medzinárodného letiska Fiumicino. Vystúpil na palubu Airbusu 330 spoločnosti Alitalia, s ktorým absolvoval približne 12-hodinový let do kubánskej Havany. Na mieste - v priestoroch Medzinárodného letiska „José Martího“ - ho čakalo historické stretnutie s moskovským patriarchom Kirillom. Ide vôbec o prvé stretnutie rímskeho pápeža s moskovským patriarchom v dejinách. Cirkevní predstavitelia sa zhruba dve hodiny rozprávali súkromne a podpísali spoločnú deklaráciu.

PLNÉ ZNENIE deklarácie je možné nájsť ::TU::

-----------------------------------------------------------------

Pred historickým momentom stretnutia pápeža Františka s moskovským patriarchom Kirillom, ktoré sa konalo na Kube, mala Svätá stolica vysoké očakávania ohľadom významu a dosahu udalosti. Prinášame vyjadrenie štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina z rozhovoru, ktorý poskytol pre Vatikánske televízne centrum tesne pred začiatkom 12. apoštolskej cesty pápeža Františka:

„Skutočnosť, že pápež a patriarcha celej Rusi sa stretnú, je veľkým znakom nádeje. Je to skutočne okamih, ktorý povzbudzuje, dodáva oduševnenie pokračovať ďalej, v snahe vytvoriť stále viac vzťahov porozumenia, stretnutia, dialógu. Sú to témy, na ktorých pápež veľmi nástojí. Aj toto stretnutie zapadá – zo strany pápeža a určite aj zo strany patriarchu – práve do tejto ochoty porozumieť si a stretnúť sa takým spôsobom, aby spoločne prispeli jednak k ekumenickému napredovaniu – toto stretnutie bude mať istotne veľký vplyv na ekumenickú cestu – a tiež aj na tej najvšeobecnejšej svetovej a spoločenskej rovine dneška. A tak naň naozaj hľadíme s veľkou nádejou a hlavne ho zverujeme modlitbe, aby mohlo byť účinné v tom zmysle, ako som naznačil.“

-----------------------------------------------------------------

Ruská pravoslávna cirkev je autokefálna pravoslávna cirkev byzantskej tradície. Táto tradícia znamená, že uznáva sedem ekumenických koncilov prvého tisícročia, zatiaľ čo názov autokefálna značí, že je „miestnou cirkvou“ so svojím vlastným primátom s právomocou vo svojom území. Konštantínopolský patriarchát sa označuje za „prvý medzi rovnými,“ pričom na piatom mieste tradičného zoznamu je Moskovský patriarchát, hoci nie všetci uznávajú toto prevažne chronologické delenie.

Ruská pravoslávna cirkev tvorí najpočetnejšiu zo všetkých pravoslávnych cirkví na svete. Celkový počet pravoslávnych veriacich sa odhaduje na približne 300 miliónov, pričom takmer dve tretiny z nich spadajú práve do Moskovského patriarchátu.

Na čele Ruskej pravoslávnej cirkvi je patriarcha Kirill, ktorého v roku 2009 zvolil Moskovský koncil veľkou väčšinou ako 16. patriarchu v poradí. Vlastným menom Vladimir Michajlovič Gundjaev má 69 rokov, pochádza z Leningradu a v roku 1989 bol zvolený za predsedu Oddelenia pre zahraničné vzťahy Moskovského patriarchátu. Od roku 1991 zastával úrad metropolitu. V roku 2006 posvätil prvý ruský pravoslávny kostol v Ríme. O rok neskôr sa v Ríme stretol s pápežom Benediktom XVI. na osobnej audiencii. V roku 2008 slávnostne otvoril prvý ruský pravoslávny kostol na Kube – Katedrálu Matky Božej z Kazane.

Najvyšším orgánom Ruskej pravoslávnej cirkvi je miestny koncil v Moskve a okrem neho existuje aj Biskupský koncil, Svätá synoda. Najnovšie potvrdil Moskovský patriarchát svoju účasť aj na historickom Koncile všetkých pravoslávnych cirkví, ktorý sa v júni zíde na Kréte.

Ruská pravoslávna cirkev si veľa vytrpela za čias komunistickej totality. Najkrutejšie prenasledovanie znášala v období medzi rokmi 1917 a 1941. Po druhej svetovej vojne bola pod prísnou kontrolou štátu. V posledných tridsiatich rokoch sa počet jej diecéz, farností, kláštorov, ako aj počet biskupov a kňazov mnohonásobne zväčšil. Má mnohonárodný charakter, keďže do svojho kánonického teritória zahŕňa 14 krajín. Do Moskovského patriarchátu patria aj autonómne spravované pravoslávne cirkvi v Lotyšsku, Moldavsku, Estónsku, Číne, Japonsku i na Ukrajine vrátane Ruskej pravoslávnej cirkvi za hranicami a exarchátu v Bielorusku.

-----------------------------------------------------------------

Z Havany sa Svätý Otec vydal približne pol hodinu pred našou polnocou (17:30 miestneho času) na záverečný úsek letu smerom do Mexico City. Slávnostné privítanie v hlavnom meste Spojených štátov mexických sa plánuje o 19:30 miestneho času, čo už bude pre nás 2:30 h (v sobotu). V Mexiku strávi šesť dní, počas pobytu navštívi okrem svätyne v Guadalupe aj najodľahlejšie časti krajiny.

Mexiko patrí k najkatolíckejším krajinám sveta. Žije tu 110 miliónov katolíkov, čo predstavuje takmer 92 percent obyvateľstva. Okrem nich má krajina aj 5 percent protestantov. Katolícka cirkev v Mexiku sa člení do 95 diecéz resp. územných jednotiek, má celkovo 176 biskupov, takmer 17-tisíc kňazov, 27-tisíc rehoľných sestier, 45-tisíc laických misionárov a 305-tsíc katechétov. Na jedného kňaza pripadá 6511 veriacich. Pápež František navštívi Mexiko ako tretí pápež v poradí.

Až päťkrát sem pred ním zavítal sv. Ján Pavol II., v rokoch 1979, 1990, 1993, 1999 a 2002. Pápež Benedikt XVI. tu bol v roku 2012. Diplomatické vzťahy medzi Svätou stolicou a Mexikom sa vyvíjali len postupne, až v roku 1992 sa dostali na najvyššiu úroveň Apoštolskej nunciatúry. Od roku 2007 je apoštolským nunciom v Mexiku Mons. Pierre Christophe, pôvodom Francúz.

Dnešné Spojené štáty mexické sa rozprestierajú na bývalom území Aztékov a Mayov a v súčasnosti majú takmer 120 miliónov obyvateľov. Hlavným mestom je Mexico City, alebo tiež Ciudad de Méxiko, ktoré sa považuje za jedno z najľudnatejších miest na svete s počtom obyvateľom okolo 20 miliónov. Mexiko, ktoré si nezávislosť od Španielska vybojovalo v roku 1821, je federálnou republikou prezidentského typu. Jej súčasným prezidentom je Enrique Peña Nieto. Federáciu tvorí 31 štátov a jeden federálny dištrikt v oblasti hlavného mesta.

Popri oficiálnemu španielskemu jazyku sa v Mexiku rozpráva ďalšími vyše 60 domorodými jazykmi. Svojou veľkosťou temer dvoch miliónov kilometrov štvorcových prevyšuje rozlohu Slovenska približne 40-krát. Na severe hraničí so Spojenými štátmi americkými, na juhovýchode s Guatemalou a Belize. Zo západu ho obmýva Tichý oceán a z východu Mexický záliv.

-----------------------------------------------------------------

Počas dvanásťhodinového letu z Ríma do Havany Svätý Otec podľa svojho zvyku srdečným spôsobom pozdravil novinárov prítomných na palube lietadla. Cestu, ktorú má pred sebou, označil za „veľmi dôležitú a vytúženú kvôli stretnutiu s bratom Kirillom a s mexickým ľudom.“ Od novinárov dostal do daru biele mexické sombrero, ktoré si so širokým úsmevom pred nimi nasadil na hlavu. referoval hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi, pápež verejne poďakoval koordinátorovi pápežských ciest Albertovi Gasbarrimu, pre ktorého je aktuálna cesta poslednou v jeho službe Svätej stolici.

Svätý Otec František pripomenul, že osobitný priestor na poďakovanie bude počas spiatočného letu. Dr. Alberto Gasbarri práve tento mesiac oslávi 70. narodeniny a dosiahne dôchodkový vek. Svätý Otec novinárom predstavil aj nástupcu dr. Gasbarriho. Budúce apoštolské cesty bude koordinovať Mons. Mauricio Rueda Beltz, 46-ročný kňaz pôvodom z Kolumbie, ktorý doteraz pôsobil na Štátnom sekretariáte a v diplomatických službách Svätej stolice v USA a Jordánsku.

-----------------------------------------------------------------

Jednou z noviniek, ktorú zaviedol pápež František, je účasť laických zamestnancov v oficiálnej delegácii, ktorá ho sprevádza pri apoštolských cestách. Zatiaľ čo na predchádzajúcu africkú cestu išla zamestnankyňa vatikánskeho zdravotného strediska, tentokrát padol žreb na jedného z požiarnikov Metského štátu Vatikán (Marco Pacenza).

Miestny zbor má 30 členov, čo sa môže javiť ako prehnaný počet. Nesmieme však zabúdať, že dozerajú na cenné písomné dokumenty, uchovávané v Apoštolskej knižnici a vo Vatikánskom archíve, rovnako ako zaisťujú protipožiarnu ochranu historicko-umeleckého bohatstva mestského štátu. U personálu sa vyžadujú technické znalosti, nutné pre dennú kontrolu systému protipožiarnej prevencie.

Oficiálna pápežská delegácia má pri apoštolských cestách okolo 20 ľudí. Je v nej osobný lekár, ochranka a pápežovi najbližší spolupracovníci a poradcovia.

-----------------------------------------------------------------

Zdroj: Vatikánsky rozhlas



( TK KBS, RV jb, bp; ml ) 20160212024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]