[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Druhý pracovný deň Biskupskej synody: Dôraz na nádej a pozitívne ohlasovanie
P:3, 06. 10. 2015 20:01, ZAH

Vatikán 6. októbra (RV) Druhý pracovný deň synody patril dopoludnia zasadaniu v pléne a popoludní stretnutiam menších skupín podľa jazykov. Synoda sa v tejto svojej fáze zaoberá prvou časťou pracovného dokumentu, čiže „načúvaniu výzvam vzhľadom na rodinu“. Ide o súčasný kultúrny a sociálny kontext, v ktorom sa rodina pohybuje a o rozličné špecifická rodín, od vzťahu k starým rodičom, k chorým členom rodiny, až po situácie migrácie.

Ráno sa program 3. generálnej kongregácie začal spoločnou modlitbou breviára, pri ktorej predniesol krátku homíliu kardinál Alencherry z Indie, zástupca Sýrsko-malabarskej cirkvi. Na postave proroka Jeremiáša ukázal, ako je nesenie utrpenia súčasťou plnenia prorockej úlohy, čo je odkazom aj pre dnešných duchovných pastierov. Pripomenul slová pápeža Františka (porov. Evangelii gaudium, 49), že dáva prednosť Cirkvi poudieranej a ufúľanej z vychádzania na cesty, pred takou, ktorá sa schováva do vlastného bezpečia. Ježiš nám neúnavne hovorí: «Vy im dajte jesť!» (Mk 6,37) - pripomenul indický kardinál. Včera sa podobne pri rannej modlitbe synodálnym otcom prihovoril honduraský kardinál Maradiaga.

O 13. hodine sa opäť konal brífing, na ktorom boli novinárom k dispozícii aj kanadský účastník synody arcibiskup Paul-André Durocher a arcibiskup Claudio Maria Celli, predseda Pápežskej rady pre spoločenskú komunikáciu.

Ako informoval páter Federico Lombardi, na úvod dnešného ranného zasadnutia sa synodálnym otcom krátko prihovoril Svätý Otec, pričom sa dotkol dvoch bodov:

„Po prvé povedal, že katolícke učenie o manželstve nebolo počas predchádzajúceho zhromaždenia synody dotknuté, nebolo spochybnené, a teda aktuálne je doktrína, ktorú poznáme, zachovaná vo svojej platnosti. A potom tiež povedal - bod, ktorý myslím si, že je aj pre našu prácu potrebné mať na pamäti -, že sa nesmieme nechať ovplyvniť a znížiť horizont práce počas tejto synody, ako keby jediným problémom malo byť pristupovanie rozvedených a znovu zosobášených k prijímaniu alebo nie. Treba teda mať na pamäti široký záber problémov a otázok, ktoré sú predložené synodálnemu zhromaždeniu a ktorým pracovný dokument Instrumentum laboris dáva širokú perspektívu.“

Arcibiskup Claudio Maria Celli vysvetlil význam dnešného pápežovho vstupu nasledovne:

„Zdá sa mi, že dnešný príspevok pápeža, v ktorom pripomenul, že dokumenty na ktoré sa vzťahuje naša diskusia sú Relácia synody a jeho dvaja prejavy, otvárací a uzatvárajúci, zachoval otvorený hlboko pastoračný postoj Cirkvi vo vzťahu k tejto realite rozvedených. Stále však zostáva aj to, čo povedal pápež dnes ráno, že synoda nemá ako jediný referenčný bod toto. Je to jeden z bodov.“

Pri včerajšej popoludňajšej a dnešnej dopoludňajšej generálnej kongregácie prehovorilo spolu 72 otcov, v pestrom zastúpení všetkých kontinentov. Každý z nich sa vopred uchádzal o slovo a dostal k dispozícii 3 minúty. V pondelok večer bola navyše venovaná jedna hodina voľným vystúpeniam.

Prednesené príspevky počas prvých dvoch dní synody sa podľa slov hovorcu týkali najmä „kultúrnej a epochálnej revolúcie, ktorú prežívame“, uprostred ktorej Cirkev „trpezlivo a s pokorou sprevádza členov Božieho ľudu pri hľadaní postojov a odpovedí, ako žiť kresťanskú vieru v tejto situácii veľkých premien.“

„Viacero vystúpení sa venovalo téme jazyka: aký jazyk je vhodný, aj zo strany Cirkvi, na opis situácií, a to najmä - a toto je dôležité -, aby sa zabránilo dojmom negatívnych úsudkov vo vzťahu k situáciám a osobám“, povedal páter Lombardi. Dodal, že niektorí veľmi pozitívne poukazovali na jazyk používaný v katechézach pápeža Františka v priebehu tohto roka, ako na praktický, jednoduchý, jasný a pozitívny spôsob ako hovoriť o realite rodiny v dnešnom svete.

„Mnohé príspevky zdôraznili význam rastu v kresťanskom živote rodiny, párov a rodín, a sprevádzania, ktoré je nutné z pastoračného hľadiska Cirkvi na pomoc tomuto rastu, a tak aj svedectvu a misionárskej schopnosti, ktoré kresťanská rodina môže a musí preukazovať v tejto dobe; Cirkev, vnímaná ako veľká pohostinná komunita, ktorá aj svojou solidaritou podporuje rodiny, najmä v ich ťažkostiach; téma vzťahu medzi generáciami, dôležitosť starších ľudí aj pri odovzdávaní viery a kresťanských hodnôt; dôvera v milosť, perspektíva nádeje, na ktorej nástojili viaceré príspevky, aby bola daná výrazne do popredia v záujme ohlasovania pozitívneho evanjelia rodiny v dnešnom svete.“

Ďalej podľa slov P. Lombardiho viaceré príspevky zdôraznili rôznosť situácií, ktoré možno nájsť v jednotlivých častiach sveta, v rôznych kultúrach. Medzi nimi napr. ťažkosti Cirkvi a jej komunít v situáciách migrácie, tiež skúsenosť, ako rodina reagovala a bola dôležitá v časoch prenasledovania a ťažkostí, ktorým čelili kresťanské komunity. O tomto zazneli dôležité svedectvá niektorých otcov z východnej Európy. A potom mnoho ďalších konkrétnych otázok: problematika násilia, násilia v rodinách, v spoločnosti, najmä otázka násilia na ženách; otázka detskej práce, otázka ťažkostí vyplývajúcich zo situácií veľkej chudoby alebo konfliktu. Niektoré príspevky riešili problémy charakteristické pre Afriku, ako je otázka manželstva na etapy a témy súvisiace s polygamiou.

Kanadský arcibiskup Paul-André Durocher na brífingu stručne objasnil stratégiu troch fáz preberania témy podľa Pracovného dokumentu. Tieto tri fázy podľa jeho slov evokujú evanjeliový obraz, ktorý použil aj generálny relátor kardinál Erdő vo svojej úvodnej relácii: Ježiš hľadí na zástup, spolucíti s ním a obracia sa k nemu.

„V tomto momente teda chceme spolu s Ježišom hľadieť na svet, ktorý je pred nami, v druhej etape v nábožnosti zvažovať to, ako túto situáciu posúdiť, a v poslednej etape to, ako budeme schopní odpovedať na očakávania týchto ľudí, sveta, ktorý je pred nami.“

Popoludní o 16.30 sa účastníci synody stretli po skupinách podľa jazykov. Celkovo 13 tzv. „malých krúžkov“ pozostáva zo 4 anglických, 3 francúzskych, 3 talianskych, 2 španielsko-portugalských a jedného nemeckého. Skupiny si na tomto prvom stretnutí zvolili svojich moderátorov a relátorov.

( TK KBS, RV jak, jb; ml ) 20151006032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]