[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Fenomén pašovania literatúry v dobe neslobody odhalí dokumentárny film
P:3, 16. 09. 2015 14:38, DOM

Bratislava 16. septembra (TK KBS) Ústav pamäti národa v rámci vlastnej audiovizuálnej tvorby nakrútil dokumentárny film v réžii Slavomíra Zrebného o pašovaní literatúry do Československa v období neslobody pod názvom Stopy v snehu. Film mapuje nielen samotné pašovanie, ale aj tlačenie kníh, samizdatov a ich distribúciu. Ústredným motívom je príbeh troch kamarátov, ktorí sa zapojili do pašovania literatúry cez hory. V roku 1983 boli zatknutí, uväznení a následne odsúdení. Súdny proces vyvolal protest verejnosti a na medzinárodnom poli sa ich zastal dokonca americký prezident Ronald Reagan. Film analyzuje fenomén pašovania literatúry a objasňuje motivácie ľudí, ktorí nezištne riskovali vlastnú slobodu, aby napomohli k vnútornej slobode a poznaniu ostatných.

Komunistický režim v Československu neumožňoval občanom slobodný prístup k informáciám. Len v 50-tych rokoch bolo v Československu zlikvidovaných okolo 28 miliónov kníh, mnoho autorov bolo zakázaných a zriadená bola cenzúra. Cenzúra sa ešte viac pritvrdila po roku 1968 v období normalizácie a už v sedemdesiatych rokoch začali ľudia pociťovať nedostatok literatúry. Prečo režimu tak prekážala sloboda názoru a vierovyznania? Čoho sa báli a čomu chceli zamedziť, keď zakazovali knihy, noviny či filmy svetového formátu? Komunistickej strane viac vyhovovala mlčiaca a poslušná masa, ktorá bude najmä pokojne pracovať a budovať „krajšiu budúcnosť“. Za týmto sloganom sa však ukrývalo aj prenasledovanie či zmanipulované procesy. Obeťami sa často stávali práve tí, ktorí sa snažili s najlepším úmyslom tejto spoločnosti slúžiť. Boli to nenápadní hrdinovia, ktorí často v skrytosti pracovali na tom, aby v čase neslobody vytvárali malé ostrovy slobody. Na to malo slúžiť aj pašovanie, distribúcia literatúry a tlač samizdatov. Účasť médií je vítaná.

( TK KBS, mb, ml; pz ) 20150916065   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]