[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Otvorené dvere v slovenských kláštoroch prilákali 30 tisíc návštevníkov
P:3, 28. 06. 2015 23:31, DOM

Bratislava 28. júna (TK KBS) Slovenské kláštory otvorili v sobotu 27. júna svoje dvere pre návštevníkov, ktorí mali záujem spoznať rehoľný život za múrmi kláštorov. Mnohí z približne 3000 rehoľníkov a rehoľníc zo 70 rôznych spoločenstiev a kongregácií na Slovensku takto v Roku zasväteného života uskutočnili myšlienku priblížiť ľuďom rehoľný život.

27. júna 2015 ponúkli ľuďom možnosť návštevy kláštory v mnohých slovenských mestách, ako napríklad Bratislava, Trnava, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Prešov, Košice, Nitra, Michalovce, Prievidza, Báč, Dunajská Lužná, Ivanka pri Dunaji, Sampor, Petrovany, Podolínec, Sereď, Turzovka, Ružomberok, Námestovo, Kežmarok, Nižný Hrušov, Dolný Kubín, Ľubochňa, Spišský Štiavnik, Smižany, Stropkov, Kostolná – Záriečie, Malacky, Senec, Nové Mesto nad Váhom, Beckov, Vranov nad Topľou, Zubrohlava, Šamorín.

Viaceré rehole na Slovensku ponúkli sprievodný program, ako aj rôzne súťaže či tvorivé dielne pre deti. Bolo možné si vyskúšať, ako sa vyrábajú hostie, zmrzlina, kláštorné hot-dogy či náramky, fotiť sa v dobových kostýmoch, pomôcť pri varení alebo podávaní polievky bezdomovcom, zúčastniť sa výučby posunkovej reči či workshopu „malí ošetrovatelia“ v nemocnici.

Kto chcel vedieť, ako to vyzeralo kedysi, mohol nahliadnuť do starobylých krýpt, ako aj historickej školskej triedy ( kde práve prebiehalo vyučovanie) či pozrieť si dávne liturgické rúcha. Bolo možné navštíviť aj rôzne tematické výstavy. Niektoré spoločenstvá sa prezentovali aj premietaním filmov či fotografií zo života ich spoločnosti - alebo ponúkli ukážky z ich misijnej činnosti.

Organizátormi podujatia boli Konferencia vyšších predstavených ženských rehôľ a Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVPŽR a KVRP). Tento deň bol najväčším podujatím, ktoré organizovali rehoľníci na Slovensku pre širokú verejnosť v rámci Roka zasväteného života. Brány kláštorov navštívilo viac ako 30 000 tisíc návštevníkov. Najväčší záujem bol o modlitbu, prednášky alebo prosby vhodené do krabičky s nápisom „Modlitba na váš úmysel“. Za ľudí, ktorí navštívili v tento deň kláštory, ale aj za tých, ktorí podujatie pripravovali, rehoľníci obetovali svätú omšu.

TK KBS informovala Hermana Matláková

-------------------------------------------------

Posledná júnová sobota priniesla nápor zvedavých detí, rodiniek, mladších aj starších návštevníkov v prešovských kláštorov. Čo zaujalo počas prehliadky stredoškolákov?

Congregatio Jesu

Prehliadku začali prechádzkou po stromovej aleji, ktorá je pomenovaná po slovenskom kňazovi Andrejovi Kmeťovi. Na Kmeťovom stromoradí možno nájsť sídlo spoločenstva Bohu zasvätených žien – sestier Congregatio Jesu. Sestry sú spoločníčkami a nasledovníčkami ctihodnej Mary Ward, obdivuhodnej ženy neochvejnej viery. Študenti sa dozvedeli o živote Mary Ward, jej neľahkej púti vo vtedajšom Anglicku. Zaujal ich jej „maľovaný život“ ktorý bol zdokumentovaný pohľadnicami. Súčasťou prehliadky boli aj priestory kláštora, či ukážka historickej izby rehoľnej sestry. Nechýbali ani športové hry a rôzne atrakcie pre malých návštevníkov. Oddýchnuť si bolo možné pri rozhovoroch a občerstvení, príjemné dopoludnie mali možnosť stráviť návštevníci aj v tunajšej kaplnke.

Výrobňa hostií

Veľký záujem bol tiež o prehliadku výrobne hostií, miesta, kde sa pripravuje chlieb k sláveniu Eucharistie. Podľa liturgických predpisov sa na prípravu používa cesto zložené z pšeničnej múky a vody. Vyrábajú sa tu rôzne typy hostií (tenké a hrubé), ďalším kritériom je veľkosť hostií – veľké (kňazské) a malé hostie obidvoch typov. Pečenie hostií je náročné, ale zaujímavé. Bola tu možnosť vidieť pečenie na ručných strojoch, kde sa cesto naleje na horúcu spodnú platňu a pritlačí hornou platňou. Stroj sa rýchlo uzavrie, cesto roztlačí po celom obvode stroja, voda odparí a vytlačí nadbytočné cesto. Upečený plát sa neskôr použije na vykrojenie hostií. Vrchná platňa má vygravírovaný vzor (rôzne liturgické znaky), ktorý sa vtláča do upečeného plátu. Hrubé hostie sa pečú iba na automate, ktorý má 12 platní. Všetky upečené pláty sa musia pred krájaním navlhčiť tepelnou parou v špeciálnej miestnosti, aby sa nelámali pri krájaní. Neskôr sa vkladajú do drevenej formy na vykrajovanie, po krájaní sa nekvalitné kúsky vytriedia. Nakrájané košíky s hostiami putujú do baliarne, a hotové hostie sa posielajú po celom Slovensku.

Kongregácia sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie

Na Sládkovičovej ulici sa nachádza Kongregácia sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie. Aj tu sprevádzal deň otvorených dverí pokoj, pohoda a úsmev na tvárach všetkých zúčastnených. Študenti v úvode prehliadky navštívili Dom svätého ducha a ich ďalšie kroky viedli do tunajšej kaplnky. Prezreli si aj prezentáciu o histórií, ale aj súčasnosti spoločenstva. Dôkazom života v spoločenstve pestovaného na základe vzájomnej úcty a lásky boli aj vonkajšie aktivity, ktoré si sestry pripravili nielen pre malých návštevníkov. Tí sa mohli spoločne pomodliť, zaspievať si, občerstviť sa a posedieť v nádhernej záhrade. Veľký záujem bol o rybolov, streľbu s loptičkami na cieľ, či prácu s hlinou.

Kostol sv. Jozefa a františkánsky kláštor

Barokový rímskokatolícky kostol nachádzajúci sa na Františkánskom námestí je zasvätený sv. Jozefovi. Interiér kostola, nádherne upravený, pozostáva z oltárov, kazateľnice, desiatok rozličných plastík a nástenných malieb. Tajomné miesto s múrmi, ktoré majú svoju históriu a spomienky, ktoré napĺňajú životy návštevníkov a pomáhajú druhým. V kostole sa nachádza aj zbierka viac ako 300 relikvií svätých a blahoslavených. Relikvie sú umiestnené v galérii za sakristiou a sú medzi nimi najčastejšie kúsky z kostí, z kože, časť odevu alebo aj kúsok z knihy, z ktorej sa dotyčný modlil. Komplex františkánskeho kostola dopĺňa kláštor františkánov. Slnečné popoludnie strávili návštevníci v záhrade za kostolom. Samotné stretnutie návštevníkov sa nieslo vo veselej nálade pri opekaní, posedení a športových aktivitách.

Rád sestier sv. Bazila Veľkého

Putovanie malo konečnú v spoločenstve sestier Rádu svätého Bazila Veľkého. Rehoľa patrí medzi najstaršie na svete, má bohatú takmer 1630-ročnú tradíciu. Zakladateľmi sú sv. Bazil Veľký (329-379) a jeho sestra sv. Makrína (328-380). Sv. Bazil Veľký študoval rétoriku v Aténach, žil asketickým spôsobom života a zakladal mníšske spoločenstvá, písal pravidlá. Založil Baziliádu – mestečko sociálnej pomoci biednym, chorým, cestujúcim a núdznym. Jeho sestra sv. Makrína žila dokonalým kresťanským životom. Pochádzala z bohatej rodiny, aj napriek tomu žila v spoločnosti biednych ako jedna z nich. Bola príkladom života modlitby a služby núdznym. Po úvodnom oboznámení sa so životom v spoločenstve a historickými faktami, sa návštevníci vybrali do miestnej kaplnky sv. Makríny, kde sa, okrem iného, zapojili do spoločnej liturgickej modlitby. Počas prehliadky kláštora sa oboznámili s emblémom rádu (IXC ohnivý stĺp, dubová halúzka, vavrínová halúzka), s množstvom aktivít sestier, či už slovom alebo aj foto/video dokumentáciou. Zaujali aj stanovištia praktického charakteru, ako šitie, ručné práce a ikonopisectvo.

Deň otvorených dverí bol nádherný

Celý deň sa návštevníkom mimoriadne páčil. Spoznali život v spoločenstve, navštívili rôzne miesta, získali informácie, a napokon aj predstavu o množstve aktivít sestier, o ktorých média neinformujú takmer vôbec. Na každom navštívenom mieste sa skrýva kus histórie, práce ľudí, ktorí sa neváhajú obetovať pre druhých, pomáhať a neraz aj postaviť život druhých „na nohy“. O rok sa na deň otvorených dverí budú rovnako tešiť.

TK KBS informovali Mgr. Ľuboš Lukáč a študenti Adam Brižek, Kamil Tomáš

( TK KBS, hm ll, ab, kt; mk ) 20150628006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]