[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prahe sa stretli hovorcovia a generálni sekretári biskupských konferencií
P:3, 23. 06. 2015 17:09, ZAH

Praha 23. júna (TK KBS) Každoročné stretnutie hovorcov a generálnych sekretárov európskych katolíckych biskupských konferencií sa tento rok uskutočnilo spoločne od 17. do 21. júna v Prahe na pozvanie Mons. Tomáša Holuba, generálneho sekretára Českej biskupskej konferencie.

Na rokovaní sa hovorcovia a generálni sekretári zaoberali množstvom aktuálnych tém, z ktorých časť preberali spoločne a časť na osobitných stretnutiach. Slovensko na stretnutí zastupoval výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský a hovorca Martin Kramara. Nasleduje stručné zhrnutie oblastí, ktorým bolo stretnutie venované.

Cirkev a sociálne médiá

Katolícke biskupské konferencie vyvíjajú veľkú snahu komunikovať v digitálnej dobe, predovšetkým čo sa týka prípravy na správne používanie sociálnych sietí (Facebook, Twitter…). Spravovanie digitálneho profilu jednotlivca alebo cirkevnej inštitúcie kladie nové výzvy. Potrebná je včasnosť, video alebo fotografický prístup, dialogický postoj otvorený na interaktivitu a predovšetkým tréning komunikátorov. Nemožno byť improvizovanými editormi sociálnych médií; dôležitá je kompetentnosť a profesionalita. Nestačí mať Facebookovú stránku, posielať pár tvítov alebo publikovať obsahy, ktoré boli mienené pre iné médiá, ak chceme ohlasovať evanjelium Krista moderným a atraktívnym jazykom. Používanie sociálnych médií určite nie je hlavnou náplňou práce zamestnancov tlačových stredísk Cirkvi, ale napriek tomu je nástrojom a neustálou výzvou pre oslovenie predovšetkým mladších generácií.

Vnútrocirkevný network

Synergia, tréning a poradenstvo sú kľúčovými slovami vzťahu medzi tlačovým strediskom biskupskej konferencie a jeho diecéznymi náprotivkami. Na čo najlepšie plnenie spoločnej misie, ktorá je zároveň informačná aj kultúrna, vznikol zvýšený počet iniciatív a nástrojov, ktoré zaviedli biskupské konferencie, aby podporili stabilný a permanentný vzťah a dialóg medzi centrálnou štruktúrou a miestnymi spoločenstvami. Ak štruktúry komunikácie niekedy diecéza môže vnímať ako bremeno - najmä z finančného hľadiska - národné stredisko je často pozvané doprevádzať miestne spoločenstvá v procese „zoštíhľovania“ a zdieľania prostriedkov a zdrojov, ktoré sú k dispozícii, avšak bez toho, aby sa zasahovalo do kvality informácií. Preto musí čoraz viac národných úradov byť poskytovateľmi služieb a ponúkať výpomoc, tréningové kurzy a poradenstvo - predovšetkým v riadení krízových situácií. Zdieľanie rozličných prístupov a riešení, ktoré boli prijaté jednotlivými biskupskými konferenciami obohatilo debatu a umožnilo zdôrazniť najlepšie spôsoby.

Transparentnosť v Cirkvi

Ak sa dnes Cirkev vo všeobecnosti teší určitej sympatii z hľadiska verejnej mienky, je to nielen kvôli výnimočnej komunikačnej schopnosti pápeža Františka, ale aj kvôli jeho túžbe po väčšej transparentnosti v Cirkvi, najmä čo sa týka financií a ich spravovania. Počnúc od prípadu tzv. Vatikánskej banky (IOR), s pomocou dvoch odborníkov z Communications & Network consulting, spoločnosti, ktorá má na starosti komunikáciu v mene IOR, hovorcovia diskutovali o „najlepších postupoch“, ktoré treba prijať na dosiahnutie transparentnej komunikácie v aktivitách Cirkvi, predovšetkým v ekonomickej a finančnej oblasti. Ak aj transparentnosť hrá primárnu úlohu v budovaní dobrej reputácie inštitúcie - vrátane Cirkvi - hovorcovia zároveň zdôraznili, že nie je hodnotou sama v sebe, ale skôr nástrojom, nevyhnutným na prekonanie mnohých predsudkov a legiend, ktoré bývajú obľúbené, najmä ak ide o tému cirkevných financií.

Jubileum milosrdenstva

Spojení prostredníctvom videokonferencie s predsedom Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu, Mons. Rino Fisichellom, hovorcovia diskutovali o Jubileu milosrdenstva, ktoré vyhlásil pápež František bulou „Misericordiae vultus“ - a rozoberali už naplánované medzinárodné podujatia. Jedinečná črta tohto jubilea bude jeho slávenie, ktoré má mať predovšetkým silný lokálny charakter. Informácie poskytnuté Mons. Fisichellom budú užitočné v perspektíve lepšej koordinácie a organizácie národných a medzinárodných aktivít.

Reforma štruktúr komunikácie Vatikánu; Synoda o rodine; Encyklika Laudato si

S prezidentom Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky Mons. Claudiom Maria Cellim sa účastníci stretnutia zaoberali otázkou reformy komunikačných štruktúr Svätej stolice. Mons. Celli predstavil základné línie, ktoré inšpirovali túto reformu a opísal cestu uvažovania, ktorou sa postupovalo a problémy, ktoré bolo potrebné vyriešiť. Pozornosť venoval predovšetkým vnútrocirkevnému rozmeru komunikácie medzi Svätou stolicou a biskupskými konferenciami, vždy s cieľom zlepšovať a rozvíjať - spoločne a najlepším možným spôsobom - ohlasovanie posolstva univerzálnej Cirkvi.

S pátrom Federicom Lombardim, riaditeľom Tlačového strediska Svätej Stolice, generálni sekretári a hovorcovia diskutovali o súvislostiach blížiacej sa Synody biskupov o rodine.

Mons. Osvaldo Neves de Almeida z vatikánskeho Štátneho sekretariátu predstavil novú encykliku pápeža Františka Laudato si; zdôraznil prvky jej kontinuity s učením posledných pápežov ohľadom ekológie - ale poukázal aj na príklady jej novosti. Vysvetliac teologické a antropologické základy dokumentu, ktorý má charakteristiky pastierskeho listu o sociálnej náuke Cirkvi, Mons. Neves de Almeida zdôraznil jeho silný apel nielen na osobnú konverziu, ale aj na politické a spoločenské obrátenie.

Cirkev v Českej republike

Počas rokovaní sa účastníci stretli aj s pražským arcibiskupom kardinálom Dominikom Dukom OP a emeritným pražským arcibiskupom kardinálom Miloslavom Vlkom, ktorý bol predsedom CCEE od roku 1993 do roku 2001. Vypočuli si tiež prezentáciu o cirkvi v Českej republike a o miestnych katolíckych médiách.

Kresťanstvo v Európe

Aká je situácia kresťanstva v Európe? Približujeme sa k jeho koncu, alebo stojíme pred poludňajšou krízou, ktorá nás môže vystrašiť, či stať sa príležitosťou? Toto boli otázky, na ktoré Mons. Prof. Tomáš Halík, nositeľ Templetonovej ceny z roku 2014, ponúkal odpoveď na stretnutí generálnych sekretárov. Po uvažovaní nad témou kresťanstva v Európe rozviedol myšlienku, že Európania, i keď hovoria „nie“ každej forme inštitúcie - vrátane Cirkvi - stále hľadajú Boha. To znamená, že Cirkev je povolaná byť sprievodcom na ceste pre všetkých týchto mužov a ženy.

Referáty biskupských konferencií

Tento rok bola prezentácia referátov jednotlivých biskupských konferencií prostredníctvom ich generálnych sekretárov založená na dvoch skutočnostiach osobitnej dôležitosti a naliehavosti pre Cirkev: teória gender a problematika utečencov a žiadateľov o azyl. Inklúzia, súcit a rovnosť sú pojmy, ktoré - i keď patria do terminológie Cirkvi - stimulovali a stále stimulujú debatu tých, ktorí používajú gender teóriu na podporu novej antropológie vylučujúcej všetky prirodzené pohlavné rozdiely a presadzujúcej zväzky párov rovnakého pohlavia, ako aj možnosť, aby mali deti. V tejto spoločenskej konfrontácii je dôležité, aby Cirkev vstupovala do dialógu predovšetkým s jej vlastnými veriacimi, ktorí už nie sú viac ochotní zostávať na okraji spoločenskej debaty. Vzhľadom na problematiku utečencov a žiadateľov o azyl, generálni sekretári upozornili na rastúcu „spoločenskú sebeckosť“, ktorá je posilňovaná migračnou politikou mnohých európskych krajín zameranou primárne na bezpečnosť. Aj v Cirkvi, ako sekretári zdôraznili, je potrebné obnoviť uvažovanie nad etickými dôvodmi, ktoré sú v centre jej pozície a aktivít v oblasti migrácie. Aj keď existuje všeobecné uznanie obrovskej práce, ktorú Cirkev robí v tejto oblasti, nemôže nahradiť štáty. Je povolaná naliehať, aby štáty prevzali svoj podiel zodpovednosti pri rozhodovaní o migrantoch, utečencoch a žiadateľoch azylu - s prihliadnutím na dôstojnosť a ochranu ich ľudských práv.

Počas stretnutia generálni sekretári CCEE a COMECE predstavili referáty ohľadom svojich inštitúcií. V roku 2016 sa hovorcovia stretnú v Škótsku - od 16. do 19. novembra. Najbližšie stretnutie generálnych sekretárov bude v Nemecku od 30. júna do 3. júla 2016.

Stretnutie generálnych sekretárov sa skončilo v nedeľu 21. júna svätou omšou, ktorú v pražskej katedrále celebroval kardinál Dominik Duka OP.

( TK KBS, ccee; mk ) 20150623031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]