[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O čom píše najnovšie číslo najstaršieho teologického mesačníka?
P:3, 09. 03. 2015 13:58, DOM

Bratislava 9. marca (TK KBS) Čitatelia sa môžu zoznámiť s tretím tohtoročným číslom Duchovného pastiera. Pri tejto príležitosti prinášame v plnom znení anotáciu na najnovšie číslo, ktorú spracoval šédredaktor Duchového pastiera Daniel Dian.

*

Marec je mesiac, ktorý môžeme smelo nazvať mesiacom obnovy pred Veľkou nocou. Aj v duchovnom živote je toto konštatovanie platné. V tomto mesiaci pokračuje čas prípravy na slávenie Veľkonočných sviatkov, ktoré v tom najhlbšom slova zmysle sú sviatkami znovuzrodenia života. Čas, ktorý sa nazýva pôstnym obdobím, nie je celkom iste časom iba zdržiavania sa pokrmov či azda hlučných zábav, ale jeho podstatou je obnova ducha, istým spôsobom odstraňovanie nánosov toho, čo náš duchovný život ubíja, ba priam zabíja. Spôsob očisťovania je rozmanitý. Veľmi často vieme vzdychať, že sme takí alebo onakí, že sme slabí ľudia a podobne, že my nedokážeme to, čo dokázali svätci minulých čias, ktorých nám aj v tomto období Cirkev stavia pred oči ako vzor. Pritom sa stretávame s ľuďmi, ktorých život a dielo dobre poznáme a od ktorých sa môžeme mnohému naučiť a veľa z ich života si vziať do toho svojho. Možno stačí dobre si prečítať pravidelnú rubriku Jozefa Krištofa a Daniela Diana Výročia, v ktorej upriamujú pozornosť aj na osobnosti žijúce.

Druhý vatikánsky koncil je už dlhodobo na stránkach Duchovného pastiera a ani v marci nechýba cez rubriku Druhý Vatikánsky koncil - Stále aktuálny a nenaplnený a v nej nitriansky biskup Viliam Judák rozoberá dokument Druhého vatikánskeho koncilu Christus Dominus. Naša spoločnosť, ale aj Cirkev na Slovensku, žije pod vplyvom mnohých udalostí v akomsi napätí a degradácie postavenia tých, ktorí sú nástupcami apoštolov. Časté bezdôvodné napádanie biskupov a pápeža najmä v bulvárnej tlači celkom iste oslabuje povedomie úlohy biskupa nielen u laikov, ale žiaľ neraz aj u osôb zasväteného života. V mene demokracie mnohí napádajú podstatu biskupskej služby v Cirkvi. Preto je len dobré, ak sa nanovo otvorí dokument Druhého vatikánskeho koncilu Christus Dominus a uvedomíme si prečo tento dokument pred 50 rokmi vznikol a nakoľko je aktuálny aj dnes. Biskup v spomínanom príspevku jasne píše: „Ako vidieť z dokumentu, je pokračovaním úsilia Prvého vatikánskeho koncilu, ktorý vypracoval učenie o primáte rímskeho biskupa-pápeža v celej Cirkvi a chcel podobne vypracovať aj dokumenty o postavení nástupcov apoštolov – biskupov“. Daniel Dian už v šiestej časti približuje život a dielo koncilového pápeža pod názvom Život a dielo nového blahoslaveného pápeža Pavla VI..

Rok zasväteného života je názov našej pravidelnej rubriky, v ktorej Anton Adam v príspevku Spiritualita svätého Vincenta z Pauly a Misijnej spoločnosti približuje spiritualitu rehoľného spoločenstva, ktorého je členom. Písať o solúnskych bratoch je stále aktuálne a viac ako potrebné, lebo vymazať vákuum okolo týchto osobností, ktoré stáli pri zrode našej viery a aj prežitia nie je jednoduché. Ešte v nedávnej minulosti sme boli svedkami ako nám totalitný systém chcel nahovoriť, že boli iba národní dejatelia a schádzame sa na mierovej manifestácii na ich počesť. A zástup na Velehrade mal odvahu vypískať socialistického ministra a vydupal si, že musel solúnskym bratom dať titul svätí a uznať, že veriaci prišli na Velehrad v roku 1985 na púť. Celkom iste veľký význam mala aj encyklika Jána Pavla II. Slavorum apostoli, a práve týmto témam venoval pozornosť v rubrike Aj po skončení Roka sv. Cyrila a Metoda už trinástou časťou Pápeži v dejinách cyrilometodskej misie a tradície Ján K. Žira.

V ďalšej rubrike Osobnosti duchovné života ten istý autor venuje pozornosť vzácnej osobnosti v príspevku Mons. Štefan Vrablec – emeritný rektor SÚSCM, biskup, predseda SSV, predseda LK KBS deväťdesiatročný. František Dlugoš nám v príspevku Spomienka na významné kňazské osobnosti Spišskej diecézy podáva malý portrét kňaza Štefana Milana. Homílie v čísle sú od Slávnosti nanebovstúpenia Pána až po Slávnosť Zoslania Ducha Svätého. Nové knihy - Recenzie je názov poslednej rubriky marcového čísla. Obsahuje druhú časť obsiahlej recenzie knihy Hansa Künga: Katolícka cirkev – stručné dejiny od historika Františka Vnuka pod názvom Kontroverzné dejiny Katolíckej cirkvi – druhá časť. Snahou našej redakcie bolo ponúknuť aj na obdobie pôstu pramene, ktoré nasýtia a pomôžu duchovne očistiť náš život a dokážu aj formovať.

TK KBS informoval Daniel Dian

( TK KBS, dd, ml; pz ) 20150309020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]