[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prof. Grey pre Katolícke noviny: Dieťa je dar, nie tovar na predaj
P:3, 26. 01. 2015 11:25, DOM

Bratislava 26. januára (TK KBS) Pred blížiacim sa referendom o ochrane rodiny oslovili Katolícke noviny Evu Grey, lekárku a vysokoškolskú profesorku, ktorá hovorí o rizikách sexuálnej výchovy, ale aj o manželskej láske. Rozhovor s ňou prinášame v plnom znení.

Ako mladá lekárka pracovala v Národnom onkologickom ústave, po materskej dovolenke prešla do školstva. Pôsobila aj ako komunálna poslankyňa. Je vedúcou Ústavu sociálnej práce na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, zaoberá sa problematikou etiky, zdravotníctva a sociálnej práce. Na otázky Katolíckych novín o blížiacom sa referende odpovedala aj z pohľadu manželky a mamy štyroch detí.

Predpokladám, že sa zúčastníte na referende o rodine. Aký je váš argument pre odporcov referenda alebo pre tých, ktorí sa ho nechcú zúčastniť?

Áno, referenda sa zúčastním. Počas komunizmu sme nemohli slobodne hlasovať, dnes túto možnosť máme. Referendum umožňuje ľuďom priamo vyjadriť svoj názor na manželstvo, rodinu a výchovu detí. Kto sa ho nezúčastní, vyjadruje tým, že mu na týchto hodnotách nezáleží alebo je proti nim. Lebo nato, aby bolo referendum záväzné, je potrebné, aby sa ho zúčastnilo nad 50 percent oprávnených voličov. Každý hlas je dôležitý.

Čo môže referendum dosiahnuť, ak bude úspešné?

Už 400-tisíc ľudí, ktorí podpísali petíciu za referendum, pomohlo presvedčiť poslancov, aby hlasovali za ústavnú ochranu manželstva. Čím viac hlasov získa referendum v prospech rodiny, tým viac politikov ju bude podporovať. Aj podnikatelia a zamestnávatelia si uvedomia, že rodina je pre ľudí dôležitá,a budú robiť viac opatrení v jej prospech.

Vnímate blížiace sa referendum ako aktivitu novej generácie katolíkov, ktorí vyrastali ako stretkári a formovalo ich napríklad Univerzitné pastoračné centrum v Bratislave?

Aliancia za rodinu je občianskou iniciatívou, ktorá spája kresťanov z Katolíckej cirkvi, Pravoslávnej cirkvi a mnohých protestantských cirkví s ľuďmi bez náboženského vyznania. Na tom, že pre dieťa je najlepšie mať aj ocka, aj mamu, sa zhodneme mnohí. Vážime si, že referendum na ochranu rodiny verejne podporili katolícki biskupi, evanjelickí biskupi a ďalšie slovenské osobnosti.

Aký je váš postoj ženy – manželky – matky k obsahu jednotlivých referendových otázok? V čom je podľa vás význam ochrany manželstva muža a ženy?

Muž a žena sa po telesnej i duševnej stránke navzájom dopĺňajú. Tam, kde si žena váži svojho manžela a muž miluje svoju manželku, vzniká harmónia, ktorá obom pomáha prekonávať životné problémy a spoločne sa tešiť z dobrých vecí. Keď sa učím porozumieť odlišnosti svojho manžela, môžem lepšie pochopiť iných mužov vrátane svojich synov. Muž, ktorý s láskou počúva svoju manželku, lepšie rozumie iným ženám vrátane svojich dcér. Často sa zlepší aj jeho vzťah k vlastnej mame. Manželstvo ako rovnoprávny vzťah muža a ženy, založený na vzájomnej láske a úcte, je základom pre porozumenie a pokoj vo svete.

Prečo by mali ľudia hlasovať proti umožneniu adopcie párom rovnakého pohlavia?

Pre dieťa je najlepším prostredím rodina s ockom, mamou a súrodencami. V niektorých oblastiach sa dokážu otec a mama zastúpiť, v niektorých nie. Každý z rodičov má v niečom odlišnú úlohu, čo dokazujú aj mnohé vedecké výskumy. Mama poskytuje dieťaťu citovú oporu, pocit bezpečia a prijatia. Dokáže si s bábätkom vytvoriť takú citovú väzbu, že podľa typu jeho plaču rozozná, či je hladné, mokré alebo potrebuje pomasírovať nafúknuté bruško. Mama učí dieťa komunikovať, učí ho prvé slová. Rozvíjanie reči ovplyvňuje vývoj pamäti dieťaťa a jeho schopnosť riešiť úlohy. Otec vedie dieťa k osamostatneniu. Učí ho prekonávať strach a preberať zodpovednosť za svoje skutky. Štatistiky ukazujú, že chlapci, ktorí vyrastali bez otca, častejšie páchajú trestnú činnosť. U dievčat, ktorým v detstve chýbal otec, je riziko, že začnú skôr pohlavne žiť, čo je spojené s rizikom otehotnenia v období dospievania.

Dospelí nemajú právo - nárok na dieťa. Dieťa nie je tovar na predaj, niečo, čo ak dospelý chce, tak to musí dostať. Dieťa je dar. Dieťa má právo na otca a mamu.

V čom sú riziká sexuálnej výchovy, ako sa dnes prezentuje zástancami liberalizmu? Ako na tieto tendencie reagujete ako matka?

Referendum nie je proti výchove k rodičovstvu. Existujú však viaceré typy takejto výchovy. Prvý typ hovorí, že deti treba učiť o biológii človeka, o láske a zodpovednosti a o tom, že telo si treba vážiť a chrániť. Dievčatá treba povzbudzovať, aby sa nedali zneužiť a odhodiť, aby neboli zraňované. S takouto výchovou súhlasím. Obľúbenou knihou môjho najmladšieho syna bola encyklopédia o vývoji dieťatka v maminom brušku.

Iný druh sexuálnej výchovy, ktorý existuje v niektorých krajinách (Nemecko, Veľká Británia), je zameraný na techniku pohlavného styku, experimentovanie v oblasti sexuality a na užívanie antikoncepcie. Nevychováva deti k zodpovednosti voči sebe a voči druhým. Neznižuje u dievčat výskyt tehotenstiev, zvyšuje však riziko nákazy pohlavne prenosnými chorobami (chlamýdie, kvapavka, syfilis, hepatitída typu B a C) a zanecháva v nich duševné rany. Väčšina dievčat totiž túži po láske. Pre takýto typ sexuálnej výchovy je typické natláčanie veku neprimeraných informácií o sexualite čoraz mladším deťom. Deti v škôlkach chcú učiť o veciach, ktoré sú možno vhodné pre piatakov; piatakom zas podávať informácie, ktoré patria možno do deviatej triedy. Navyše ako matka štyroch detí viem, že každé dieťa je jedinečné a potrebuje tieto veci riešiť v rôznom čase a rôznym spôsobom. U malých detí, napríklad, treba odpovedať na konkrétnu otázku, na ktorú sa dieťa pýta. Ak toto niekto dokáže urobiť správne, tak je to určite skôr rodič, ktorý dieťa pozná, a nie učiteľ. Referendová otázka chráni deti pred rizikom predčasnej sexualizácie a chráni aj ich rodičov. Sú známe prípady uväznenia rodičov, napríklad v Nemecku, preto, že ich dcéra sa odmietla zúčastniť sexuálnej výchovy.

Máte skúsenosť z priamej komunikácie s odporcami ochrany života a rodiny, alebo konkrétne odporcami referenda o ochrane rodiny?

Sme svedkami neustálych útokov aktivistov proti referendu, a tiež nepriazňou mnohých časopisov a televízií, ktoré odmietajú uverejňovať názory v prospech manželstva a rodiny. My sa snažíme o slušný dialóg, napriek tomu nás druhá strana označuje za nenávistných a prirovnáva k fašistom a teroristom. Neštíti sa dokonca vymýšľať falošné „pastierske listy“, ktoré kolujú po internete, a vkladať nepravdivé výroky do úst pápeža Františka.

Čo je podľa vás z odborného hľadiska podstatou snáh o ochranu rodiny v spoločnosti?

Profesijne sa venujem zdravotníctvu a sociálnej práci. Ak dobre fungujú rodiny, dobre funguje celá spoločnosť. Ak rodiny nefungujú, štát ich musí nahrádzať v starostlivosti o deti, chorých a starých. Potrebuje viac detských domovov, zariadení sociálnych služieb, zariadení pre seniorov. Platí to všetko z našich daní. Keby sa aspoň časť týchto prostriedkov vložila do podpory rodín, určite by sa to oplatilo. Viac ako 50 percent detí z detských domovov by sa mohlo vrátiť do vlastnej rodiny, keby sa rodinám pomohli vyriešiť ich problémy, súvisiace najmä s bývaním. V Rakúsku má dospelé dieťa nárok na platené opatrovanie svojho chorého rodiča, u nás dostáva minimálny príspevok a hrozí mu, že príde o prácu. V Českej republike fungujú bezplatné manželské poradne, u nás boli zrušené, ale snažíme sa o ich obnovenie.

Zo stovky organizácií, ktoré podporujú Alianciu za rodinu, mnohé pomáhajú rodinám a deťom v kríze. Cieľom referendovej kampane je upriamiť pozornosť spoločnosti na rodinu, aby sa problémy rodín neprehlbovali, ale začali sa účinnejšie riešiť.

Zdroj: Katolícke noviny

( TK KBS, KN, lv; pz ) 20150126024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]