[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež pred cestou na Filipíny: Sloboda prejavu, ale aj úcta k viere druhého
P:3, 15. 01. 2015 15:24, ZAH

Vatikán 15. januára (RV) Na Filipínach sa bude hlavné posolstvo týkať chudobných a osobitne podpory obetí tajfúnu Yolanda, povedal Svätý Otec počas tlačovej konferencie na palube lietadla presúvajúc sa zo Srí Lanky na Filipíny. V 45-minútovom rozhovore s novinármi Svätý Otec odpovedal aj na otázky súvisiace s atentátom v Paríži, so zmierením na Srí Lanke, či s pripravovanou encyklikou na tému ekológie, ktorá by podľa jeho slov mala vyjsť počas leta.

Na otázku francúzskeho novinára o náboženskej slobode a slobode prejavu v spojitosti s útokom v Paríži Svätý Otec vysvetlil, že „obe sú základnými ľudskými právami“, no tak, ako je pochybením „zabíjať v mene Boha“, chybuje aj ten, kto uráža náboženstvo oháňajúc sa právom vyjadriť čokoľvek sa mu zachce. Je nepochybne povinnosťou hovoriť to, čo prispieva k budovaniu „spoločného dobra“ a istotne sa nemôže reagovať na urážku násilím, no rovnako sa tiež „nesmie provokovať“. „Nesmie sa urážať viera ostatných, viera sa nesmie zosmiešňovať“, lebo „existuje limit“ – je ním „dôstojnosť“, ktorú má každé náboženstvo.

Sébastien Maillard z denníka La Croix: „Pokiaľ ide o rôzne náboženstvá, kam až možno zájsť v slobode prejavu, ktorá je tiež základným ľudským právom?“

Odpoveď pápeža Františka: „Vy ste Francúz, poďme do Paríža! Hovorme jasne. Nemožno skrývať pravdu, že každý má právo praktizovať svoje náboženstvo bez toho, aby porušoval zákon, slobodne. (...) Po druhé, nemožno urážať, napádať, robiť vojnu, zabíjať v mene svojho náboženstva, teda v mene Boha. Pre nás je to, čo sa teraz deje, trochu prekvapivé. Ale spomeňme na našu históriu, koľko náboženských vojen sme mali. Spomeňme na noc svätého Bartolomeja, ako toto chápať? Aj my sme zhrešili v tomto. Ale nemôžeme zabíjať v Božom mene. Je to úchylka. Zabíjanie v mene Boha je úchylka. Myslím si, že to je to hlavné o slobode náboženského vyznania: treba konať v slobode, bez urážania, ale bez nanucovania a zabíjania. Sloboda prejavu. Ale každý má nielen slobodu, právo, má tiež povinnosť povedať, čo si myslí, pre napomáhanie všeobecnému dobru. Povinnosť. (...) Máme povinnosť hovoriť otvorene, v tejto slobode, ale bez urážania. Pretože je pravda, že nemožno reagovať násilím.(…) Nemožno provokovať, nemožno urážať vieru druhých, nemožno si robiť žarty z viery. Existuje hranica. Každé náboženstvo má dôstojnosť, každé náboženstvo, ktoré rešpektuje ľudský život, ľudskú osobu.“

( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20150115029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]