[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Paglia: Rodina nech sa vráti aj do centra politického života!
P:3, 31. 12. 2014 11:04, ZAH

Vatikán 31. decembra (TK KBS) Je potrebné, aby rodiny prevzali zodpovednosť za premenu spoločnosti: Túto výzvu predstavil na stretnutí s mnohodetnými rodinami v Aule Pavla VI. vo Vatikáne Svätý Otec František. Na slávnosti bol prítomný aj Mons. Vincenzo Paglia, predseda Pápežskej rady pre rodinu. V rozhovore s Vincenzom Centofantim pre Vatikánsky rozhlas sa pridal ku slovám Svätého Otca.

Mons. Paglia: Myslím, že treba zdôrazniť entuziazmus a radosť, ktoré prenikli celú Aulu: od pápeža až po posledné dieťa. Bola to skutočná oslava života! A nezabudnime, že tam boli aj viacerí neveriaci.

RV: Počas tejto slávnosti však Svätý Otec poukázal aj na to, že článok 31. talianskej ústavy sa v praxi nedodržiava - teda ten článok, ktorý vyzýva inštitúcie, aby podporovali rodiny, predovšetkým tie viacdetné…

Mons. Paglia: Bolo naozaj veľmi dobré, že pápež spomenul tieto inštitúcie a tiež slová v ústave, ktoré jednoznačne hovoria o tom, že viacpočetné rodiny sú súčasnosťou i budúcnosťou krajiny. Zamyslime sa nad tým, čo by sa stalo v Taliansku, ak by tu neboli rodiny so starými rodičmi, otcami, synmi… Koľko mladých, ktorí stratili prácu, keby nemali rodiny, prežívali by naozaj tragédiu bez odpovede; a koľko starých ľudí by zostalo opustených, keby nemali početnú rodinu, ktorá ich napriek všetkému prijme… Okolo ústavných otázok sa veľa diskutuje. Bohužiaľ, o téme mnohopočetných rodín sa nielen nerozpráva, ale sa na ňu celkom zabudlo! Preto si myslím, že pápežove slová sú veľmi významné a naliehavé.

RV: Čo teda môže urobiť politika?

Mons. Paglia: Musí pomáhať tým rodinám, ktoré túžia mať deti a nemajú ich kvôli ekonomickým dôvodom. Ale to nestačí. Politika musí tiež pomáhať, spolu s ďalšími inštitúciami - novej kultúre, kultúre života, v ktorej sa nikto “nevyhadzuje do smetí”. Len jeden príklad: v Taliansku rastie počet rodín - a to je paradox - rodín, kde žije len jedna osoba, alebo rodín, ktoré majú len jedno dieťa. I tu je budúcnosť ohrozená! Pýtam sa: o desať rokov, milióny týchto jedináčikov, keď budú počuť slovo “brat” alebo “sestra”, budú sa pýtať: “Čo to znamená?” Budeme musieť meniť náš slovník? Politika musí zodpovedne vrátiť rodinu do centra svojej starostlivosti, pretože vrátiť do centra pozornosti rodinu znamená vrátiť do centra jeden z najdôležitejších základov súčasnosti aj budúcnosti našej spoločnosti.

RV: Rodina - povedal viackrát pápež - nielenže nie je podporovaná, ale nikdy nebola toľko napádaná ako dnes. Niektoré lobby sa nás snažia presvedčiť, že naliehavou záležitosťou je napríklad tzv. homofóbia - a dôsledkom je tu teória gender, ktorá sa presadzuje prostredníctvom sily peňazí. Avšak skutočne naliehavé záležitosti - rodina, mladí, práca, škola - sú čoraz viac prehliadané…?

Mons. Paglia: Bohužiaľ, riskujeme, že naša pozornosť sa zastaví pri niektorých aspektoch a nevšimneme si to, čo je skutočne dôležité. Prečo sa tvrdohlavo pokúšame budovať smutnú spoločnosť, chudobnú na deti, bez sviatkov, a myslíme si, že šťastie spočíva v uskutočnení osobných a individuálnych plánov do budúcnosti? Nechápeme, že budúcnosť sme “my” a nie “ja”. Budúcnosť je v spoločenstve rodín, nie v miliarde “jednobunkovcov”, ktorí sa navzájom zrážajú.

RV: Pápež hovorí o individualistických právach, ktoré v spoločnosti prevládajú nad rodinou, nad spoločným dobrom…

Mons. Paglia: Táto tendencia, ktorá zasahuje aj naše zákonodarstvo, teda tendencia zdôrazňovať práva jednotlivcov, prispieva k formovaniu takej kultúry, ktorá oslabuje spoločnosť, oslabuje “nás” a posilňuje “mňa”. Každá osobná túžba sa musí stať zákonom: nezáleží na tom, či je to v rozpore s právami spoločnosti a právami všetkých nás, vrátane práv rodiny! Preto si myslím, že kríza, ktorou prechádzame, je predovšetkým kultúrnou krízou. Chcel by som pripomenúť to, čo sa deje v ekológii: nezabúdajme, že individualistické využívanie zeme viedlo ku katastrofe, ktorú máme pred očami. Myslím si, že dnes treba venovať tú istú pozornosť ľudskej rodine, aby sme sa vyhli tomu, že tu dôjde k dramatickým nešťastiam na ľuďoch, na rodine. Ak budeme príliš vyzdvihovať individualizmus, nakoniec “znečistíme” to, čo je ľudské, preto si myslím, že je nevyhnutná aj duchovná revolúcia, aby sme mohli naplánovať budúcnosť v smere “my” a nie “ja”.

RV: Pápež vyzýva rodiny, aby sa zmobilizovali, aby boli protagonistami, aby nezostali nečinné zoči voči zlu, ktoré vidia pred sebou.

Mons. Paglia: Je to absolútne nevyhnutné! Rodina musí znovu vziať do rúk svoj osud, všetkými spôsobmi, vrátane tých - ako povedal pápež - ktoré sa týkajú rodinných vzťahov. Je nevyhnutné obnoviť solidárnosť, aby rodiny znovu objavili schopnosť meniť dejiny, meniť svet. Rodičia sa nemôžu vzdať svojej povinnosti vychovávať deti, pretože práve tak menia dejiny, keď deťom pomáhajú rásť slobodným a zodpovedným spôsobom. V tomto kontexte si dovolím povedať, že synoda o rodine, ktorú máme pred sebou, skôr než len nový dokument - aj keď i ten bude dôležitý - musí priniesť predovšetkým určitý druh novej jari rodín!

( TK KBS, RV, mk; mk ) 20141231011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]