[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odovzdanie betlehemského svetla zástupcom inštitúcií v Žiline
P:3, 21. 12. 2014 20:33, DOM

Žilina 21. decembra (TK KBS) Pri príležitosti 25. výročia príchodu betlehemského svetla na Slovensko sa v sobotu 20. decembra 2014 v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline uskutočnila pobožnosť odovzdania betlehemského svetla. Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis pozval tri desiatky zástupcov významných kultúrnych a spoločenských inštitúcií. Jeho pozvanie okrem iného prijali župan Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, rektorka Žilinskej univerzity Tatiana Čorejová, prezident MŠK Žilina Jozef Antošík, zástupcovia z radov školstva, polície, sociánych domovov služieb a rôznych cirkevných organizácií. Skauti priniesli betlehemské svetlo do žilinskej katedrály a otec biskup ho odovzdal ďalším, aby sa toto svetlo dobra a pokoja šírilo. Prítomní sa pri neformálnej diskusii zhodli, aké je dôležité navzájom sa povzbudiť pri plnení svojich náročných povinností. Podobné podujatia sa uskutočnili napríklad aj v Prahe alebo vo Viedni.

História Betlehemského svetla siaha do 12. storočia. V tom čase turecké kmene Seldžukov okupovali najmä časti Malej Ázie, v ktorých sa narodil, žil a umrel Ježiš Kristus. Kresťanom tak znemožnili tieto posvätné miesta navštevovať. Preto zorganizovali rytieri na výzvu pápeža Urbana II. križiacku výpravu do Palestíny. Oslobodili v prvom rade Betlehem, kde sa Ježiš narodil, a taktiež Jeruzalem, kde umrel. Jeden mladý križiak sa v tom čase zaprisahal, že keď sa vráti, donesie do svojho rodného mesta Florencie plamienok ohňa z betlehemskej baziliky. Po troch rokoch, tesne pred Vianocami roku 1099, dorazili otrhaní mládenci do Florencie, na ich čele stál jeden, nesúci zapálenú sviecu. Jej plameň bol zapálený až v ďalekom Betleheme a onen mládenec ho niesol v čase i nečase po púšti i mori, aby tak splnil svoj sľub. Sviecu umiestnili v kostole, odkiaľ si potom svetlo odpaľovali ostatní obyvatelia. V stredoveku to bol prvý a posledný plameň z Kristovho rodiska.

Novodobú históriu Betlehemského svetla píšeme od roku 1986. Tradíciu roznášať plamienok založili naši susedia Rakúšania. Pred Vianocami poslali do Betlehema lietadlom telesne postihnuté dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a lietadlom ho prinieslo späť do Linzu. Tam sa ho ujali miestni skauti, ktorí ho začali roznášať do ostatných častí Rakúska. Po roku 1989, keď padli totalitné režimy v Európe, sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom, vrátane Slovenska, na ktorom roznášajú skauti svetielko už od roku 1990 a tvoria súčasť štafety, ktorou Betlehemské svetlo putuje z Rakúska do Poľska. V súčasnosti sa tradícia Betlehemského svetla šíri aj do ostatných častí sveta, mimo Európsky kontinent.

TK KBS informoval Zdeno Pupík

( TK KBS, zp, ml; pz ) 20141221004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]